Kontrolowana głódówka - za i przeciw
Maria Brzegowy

Kontrolowana głódówka - za i przeciw

Wiosna to sezon na odchudzanie – pokazują to coroczne statystyki. Wraz z jej nadejściem podejmujemy się mnóstwa postanowień przed nieuchronnie zbliżającym się latem. To co wydaje się nam zwykle najskuteczniejsze to mocne ograniczanie ilości spożywanego jedzenia bądź głodówka – szybkie pozbycie się kilogramów i parę rozmiarów ubrań mniej. Tymczasem tego typu diety nie są wcale dobrym rozwiązaniem. Rozchwiany metabolizm, często niedobory składników odżywczych i ogólnie złe samopoczucie to tylko niektóre ze skutków tego radykalnego sposobu na utratę zbędnych kilogramów.

Sezon na kilka rozmiarów mniej

Na dworze coraz cieplej. Coraz rzadziej więc wybieramy grube swetry, a w ich miejsce powoli rozglądamy się za nieco lżejszymi ubraniami. Niestety, nie każdy z nas wita wiosnę z uśmiechem. Są wśród nas tacy, którzy wcale nie są chętni do odsłaniania swojego ciała. Nadwaga, czasami otyłość, mało jędrna skóra, szara cera z wypryskami – to wszystko skutecznie zniechęca nas do wychodzenia z domu w cieplejsze dni. Rozpoczyna się sezon na wszelakiej maści diety odchudzające, oczyszczające i regenerujące. Niestety – nie zawsze skuteczne i zdrowe. Czy mają one sens?

Czym jest głodówka?

Głodówka to dobrowolna rezygnacja człowieka z przyjmowania jakiegokolwiek rodzaju pożywienia na określony czas. Organizm, który zostaje „odcięty” od przyjmowania energii pod postacią spożywanych posiłków zaczyna wykorzystywać swoje rezerwy, teoretycznie w pierwszej kolejności to co jest mu zbędne czyli m.in. rezerwy tłuszczowe. Niestety, cierpi na tym również m.in. i tkanka mięśniowa, której przecież nikt nie chce się pozbywać. 

Za i przeciw

Zwolennicy głodówek twierdzą, że dieta ta nie tylko pozwala na utratę zbędnych kilogramów (w zależności od czasu jej stosowania), odzyskanie wigoru i energii, ale i oczyszcza organizm oraz odciąża układ pokarmowy. Negatywnych aspektów głodówki jest jednak znacznie więcej. Większość dietetyków zgodnie wymienia m.in.:

  • niedobory witamin i składników mineralnych powstałe na skutek długotrwałej rezygnacji z pożywienia
  • utratę masy mięśniowej
  • złe samopoczucie takie jak: bóle i zawroty głowy (które de facto zwolennicy głodówki uważają za oznakę oczyszczenia, wskaźnik pozytywnego postępu tej diety), osłabienie, senność, pogorszenie oraz wahanie nastroju
  • problemy ze strony układu pokarmowego takie jak: zaparcia, wzdęcia
  • efekt jojo, który pojawia się w momencie zakończenia głodówki, a już na pewno w momencie powrotu do starych nawyków żywieniowych
  • ryzyko rozwinięcia się zaburzeń odżywiania takich jak anoreksja czy bulimia
Długotrwała głodówka może być powodem pogorszenia samopoczucia – bólów głowy, wahania nastrojów i senności.

Kontrolowana głodówka

W 1944 roku przeprowadzono doświadczenie, któremu poddano 36 mężczyzn wybranych spośród 400 ochotników, charakteryzujących się najlepszym zdrowiem psychicznym oraz fizycznym. Mężczyźni nie zostali całkowicie pozbawieni pożywienia, ale znacznie ograniczono ich dzienne racje pokarmowe (okres kontrolny 3200 kcal przez 12 tygodni, okres „głodzenia” 1800 kcal przez 24 tygodnie, okres „rehabilitacji” dietetycznej - łącznie 20 tygodni). Pod koniec okresu głodzenia u mężczyzn zaobserwowano spadek masy ciała o ok. 24% w stosunku do wartości wyjściowych oraz zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej o ok. 4-5%. Wraz z zadowalającymi efektami odchudzającymi zaobserwowano jednak też szereg niekorzystnych takich jak:

  • zmniejszenie spoczynkowej przemiany materii o blisko 40% (najwyższy odnotowany podczas doświadczenia spadek!),
  • obniżoną temperaturę ciała,
  • osłabienie,
  • problemy z koncentracją,
  • wypadanie włosów,
  • zaparcia,
  • objawy depresji, wahania nastrojów, niekontrolowane wybuchy złości.

Głodówka, choć pozwoliła więc na zrzucenie pewnej części kilogramów, w końcowym bilansie wypadła jednak niestety na minus.

Diety niskokaloryczne i/albo ubogie w składniki odżywcze, stosowane przez dłuższy czas mogą wywołać szereg negatywnych dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego konsekwencji.

Opieka okołooperacyjna – głodówka konieczna?

Przyjęło się uważać, że w przypadku pacjentów czekających na operację głodówka poprzedzająca zabieg ma już oczywisty sens – aby pacjent nie zachłysnął się w jego trakcie, aby go oczyścić dla lepszej perspektywy lekarzy czy dla dokładniejszej opieki wokół rany po operacji. Tymczasem, wielu lekarzy i tej praktyce zadaje kłam! Nowoczesny standard okołooperacyjny odrzuca głodówkę, dzięki czemu pacjent ma zdecydowanie lepiej przejść sam zabieg oraz szybciej wrócić do pełnego komfortu fizycznego i psychicznego.

Głodówki są kategorycznie zakazane w przypadku:

  • dzieci, młodzieży w okresie dojrzewania
  • pacjentów z chorobami nerek, wątroby, niedoczynnością tarczycy, cukrzycą
  • pacjentów z zaburzeniami odżywiania
  • kobiet w ciąży i w okresie laktacji
  • kobiet z zaburzeniami miesiączkowania

Co więc w zamian?

Prawidłowo zbilansowana, regularna dieta. Nikt jednak nie zmusza nas do jadania książkowego „pięć razy dziennie co trzy godziny”. Równie dobrze można wypracować świetną sylwetkę i samopoczucie jadając co cztery-pięć. W mojej praktyce jako dietetyka, podstawową jednak zasadą prawidłowego odżywiania jest przede wszystkim niedopuszczanie do uczucia głodu. W przeciwnym razie, na 99% nie będziemy potrafili powstrzymać się od zjedzenia więcej, i to w dodatku  bardzo często – niewłaściwego, niezdrowego pożywienia.

W ostatnim czasie pojawiło się wiele nowych diet. Wśród nich prym wiedzie m.in. IF – intermittent fasting, czyli tzw. okresowy post. Nie należy mylić go jednak z typową głodówką. I choć ten rodzaj żywienia zyskuje wielu zwolenników, warto pamiętać, że radykalne podejście do diety zawsze powinno wiązać się z opieką wykwalifikowanych w tym kierunku specjalistów. Dietetyk? Dietetyk-trener? Jak najbardziej. Trener, który o IF usłyszał od kolegów – niekoniecznie. Pamiętajmy o tym kiedy znów postanowimy przetestować swój organizm.

Literatura:

  1. Wszechnica żywieniowa SGGW, Łukasz Kowalski, Krótkotrwałe okresowe głodówki, a efekty odchudzania, http://www.wszechnica-zywieniowa.sggw.pl/slajdy_glodowki.pdf, dostęp: 02.03.2016.
  2. Wywiad z dr hab. n. med. Stanisławem Kłęk, prezesem Polskiego Towarzystwa Żywienia Dojelitowego, Pozajelitowego i Metabolizmu, dla Gazeta Wyborcza, http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,136731,19666244,operacja-dlaczego-nie-wolno-jesc-i-pic-przed-zabiegiem-bo.html, dostęp: 02.03.2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl