Jak skutecznie rzucić palenie i nie przytyć?
Michał Posmykiewicz

Jak skutecznie rzucić palenie i nie przytyć?

Palenie to nałóg, który bardzo uzależnia. Nałogowi palacze nie są w stanie wytrzymać nawet kilku godzin bez zapalenia papierosa i sięgają po niego tak naprawdę zawsze, kiedy tylko mogą. Okazja do zapalenia papierosa znajdzie się zawsze - może nią być spotkanie znajomego na ulicy i zatrzymanie się na krótką z nim rozmowę. Poza tym, palacze sięgają po papierosa, kiedy się denerwują, kiedy są głodni, kiedy na coś czekają lub po prostu dla przyjemności, kiedy relaksują się we własnym zaciszu domowym.

Na szczęście coraz większa ilość osób zaczyna sobie zdawać sprawę z negatywnych skutków, jakie niesie za sobą palenie. Jest ono bardzo szkodliwe nie tylko dla zdrowia palacza, ale również dla jego otoczenia, bowiem ludzie z kręgu palacza są niestety biernymi palaczami. Dym tytoniowy wywiera niekorzystny wpływ miedzy innymi na układ krążenia, układ oddechowy, układ nerwowy czy też na skórę. Dlatego też spora cześć palaczy, po uświadomieniu sobie tego, ze paląc, trują zarówno siebie, jak i swoich bliskich, zaczyna myśleć o rzuceniu palenia. Jednak od myślenia o skończeniu z nałogiem do faktycznego zaprzestania palenia jest jeszcze niestety długa droga i cześć osób jednak poddaje się. Zdecydowana większość zaczyna bowiem się tłumaczyć, że boi się rzucić palenie. Dlaczego? Palacze często bowiem boja się, że po rzuceniu palenia przytyją. 

Czy rzeczywiście po rzuceniu palenia trzeba przytyć?

Oczywiście , że nie.

Jak zatem skutecznie rzucić palenie i nie przytyć? Czy istnieją jakieś sprawdzone metody?  

Przede wszystkim, podejmując decyzje o zaprzestaniu palenia, absolutnie nie można mieć negatywnego nastawienia. Nie można Myślec w ten sposób: "O matko, kiedy przestane palić na pewno zacznę  więcej jeść! Ciągle będę sięgać po jedzenie! Nie będę w stanie się opanować, bo ciągle będę odczuwać głód". Jeśli tak będziemy myśleć, będziemy też sami "nakręcać się" do ciągłego jedzenia. Nasz organizm jest bowiem skonstruowany w taki sposób, że jeśli w głowie pojawia się myśl, w tym przypadku o jedzeniu, to pomimo tego, że na przykład dopiero co zjedliśmy śniadanie i tak będziemy odczuwać głód. Dlatego nie wolno nam myśleć negatywnie. Musimy skupić nasze myśli na tym, że po rzuceniu palenia będziemy czuć się lepiej, nie będziemy męczyć się tak szybko jak dotychczas, a przebiegniecie dystansu do przystanku autobusowego nie skończy się ciężką zadyszką.

Poza tym, kiedy już przestajemy palić, musimy pamiętać o tym, aby odżywiać się regularnie. Powinniśmy zatem codziennie jeść pięć posiłków: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacje. Posiłki powinniśmy spożywać mniej więcej o tych samych porach, a odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić 3-4 godziny, nie dłużej. Dzięki temu nasz brzuch cały czas będzie syty, organizm nie będzie domagał się więcej jedzenia. Należy też pamiętać o tym, że jeśli posiłki spożywane są regularnie, wtedy też lepiej działa nasza przemiana materii, a to z kolei powoduje, że nie zdąży nam się "zawiązać tłuszczyk". 

Należy pamiętać o tym, że bardzo istotną sprawą jest też przyjmowanie codziennie odpowiedniej ilości płynów, powinny być to minimum dwa litry płynów dziennie. Możemy pić zarówno wodę mineralną, najlepiej niegazowana, co też bardzo korzystnie będzie wpływało na stan naszej przemiany materii, jak i zwykłą wodę przegotowaną. Ponadto, jeśli z powodu braku nikotyny, będziemy jednak odczuwać lekkie podenerwowanie, warto pić również napary ziołowe, miedzy innymi napary z melisy czy też szyszek chmielu.

Rzucając palenie należy też pamiętać o tym, aby nie stwarzać sytuacji, w których z powodu braku możliwości zapalenia papierosa, będziemy więcej jeść. Chodzi tu głównie o wszelkiego rodzaju imprezy, na których spożywany jest alkohol. Każdy palacz wie, że pijąc lampkę wina czy butelkę piwa, zawsze sięga się po papierosa i to zwykle niejednego. Dlatego w sytuacji, kiedy nie można byłoby zapalić, nasze ręce wędrowałaby ciągle w kierunku bardzo wysokokalorycznych przekąsek, jak chipsy, orzeszki i paluszki.

Poza tym, aby rzucić palenie i nie przytyć, nie wolno zapomnieć też o aktywności fizycznej. Wiadomo bowiem, że pomimo naszych starań i regularnego jedzenia, może zdarzyć się jednak, że zaczniemy podjadać i niekoniecznie będą to zdrowe i niskokaloryczne przekąski. Dlatego też warto codziennie poświecić na ćwiczenia fizyczne chociaż pół godziny. Mogą być to zarówno ćwiczenia w zaciszu domowym, jak również jazda na rowerze czy rolkach. Warto pamiętać też o tym, że dzięki wysiłkowi fizycznemu w naszym organizmie wydzielane są endorfiny, dzięki którym czujemy się bardziej zadowoleni i szczęśliwi i tym samym nie będziemy myśleć ani o paleniu, ani o jedzeniu. 

Rzucanie papierosów nie zawsze musi koniecznie łączyć się z przytyciem. Należy jedynie przestrzegać tych kilku prostych zasad, dzięki którym istnieje bardzo duża szansa, że rzucanie palenia nie będzie się łączyć z wrzucaniem zbędnych kilogramów. Poza tym, rzucając palenie warto też zawsze pomyśleć o pozytywnych skutkach rzucania papierosów. Przede wszystkim, po zaprzestaniu palenia, nasza skóra stanie się bardziej jędrna, nie będzie też szara i zmęczona, a włosy będą mocniejsze i bardziej lśniące. Oprócz tego ciśnienie tętnicze krwi będzie niższe, puls będzie wolniejszy, a co za tym idzie, serce i cały układ krążenia będzie mniej obciążony i będzie pracował lepiej. Także nasz układ oddechowy nie będzie musiał "przyjmować" trucizn znajdujących się w papierosach i tym samym szansa, że zachorujemy na przewlekłą chorobę układu oddechowego, też będzie mniejsza. Dlatego nie bójmy się, że rzucając palenie na pewno przytyjemy - nasz organizm i nasze zdrowie są warte tego, aby spróbować! 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl