Oczyszczanie organizmu z toksyn – 5 ważnych zasad
Anna Rutkowska

Oczyszczanie organizmu z toksyn – 5 ważnych zasad

Detoks, czyli oczyszczanie organizmu z toksyn, to temat nieco kontrowersyjny. Dietetycy przestrzegają bowiem przed takimi sposobami jak głodówka oczyszczająca czy inne zbyt restrykcyjne diety, które mogą spowodować więcej szkód niż pożytku. Jednak rozsądnie dobrana dieta oczyszczająca może przynieść nam wiele korzyści. Jak oczyścić organizm z głową?

1. Oczyszczanie organizmu z toksyn – nie bez przygotowania

– Po pierwsze – rozsądek! Nie bądźmy w gorącej wodzie kąpani i nigdy nie przechodźmy na detoks bardzo raptownie – radzi dietetyk Małgorzata Kujda. – Jeśli już koniecznie chcemy się na niego skusić, powinniśmy się odpowiednio przygotować – podkreśla.

Ekspertka zaznacza, że najlepiej, jeśli detoksykacja poprzedzona będzie wizytą u lekarza, który powinien zlecić wykonanie odpowiednich badań, aby wykluczyć ewentualne choroby będące przeciwwskazaniem do podejmowania detoksu oraz zapobiec możliwym skutkom ubocznym odtruwania organizmu.

2. Oczyszczanie organizmu wymaga planu

– Stworzenie i zaplanowanie detoksu również powinniśmy oddać w ręce osoby, która się na tym zna i ma doświadczenie w tym zakresie – mówi dietetyk.

Oczyszczanie organizmu z toksyn to bowiem sprawa wcale nie tak prosta, jak się wydaje. Gdy zajrzymy do porad zawartych w internecie, możemy się w tym wszystkim łatwo pogubić, a w naszej głowie pojawi się sto pytań typu: Czym oczyścić organizm? Czy lepsza będzie herbata oczyszczająca, czy może jakieś zioła? Czy głodówka oczyszczająca to to samo co detoks? Czym różni się oczyszczanie jelit od oczyszczania wątroby? 

Zamiast zgadywać i ryzykować utratę pieniędzy na być może nieodpowiednie dla nas suplementy czy tabletki oczyszczające organizm, warto zainwestować w poradę specjalisty, który na podstawie wyżej wspomnianych wyników badań dobierze odpowiedni rodzaj detoksu. – Pamiętajmy, aby nie było to doświadczenie tej osoby "na własnym przykładzie", tylko faktycznie potwierdzone kompetencje w zakresie odżywiania – zaznacza Małgorzata Kujda. – Detoks powinien być dostosowany indywidualnie do naszych potrzeb, nie powinniśmy więc ulegać modzie na idealny detoks dla każdego – dodaje. 

3. Oczyszczanie organizmu z toksyn nie powinno wyniszczać

– Głównym zagrożeniem, na jakie jesteśmy narażeni, jest zbyt niska kaloryczność i niedoborowość tych diet. Diety detoksykujące (w szczególności te tzw. modne i popularne detoksy) narzucają zazwyczaj bardzo duże restrykcje – ostrzega Małgorzata Kujda.

Rzeczywiście, detoksykacja to według porad z internetu najczęściej bardzo uboga dieta. Wiele z nich wyklucza w ogóle przyjmowanie stałych posiłków, zezwalając jedynie na picie soków. 

– Niektóre diety oczyszczające zmuszają do ograniczeń i eliminacji wielu produktów, często opierając się na monotonnym stosowaniu tylko niektórych grup produktów spożywczych, np. samych warzyw i owoców. Takie diety oczyszczające prowadzą niestety do powstawania niedoborów – podkreśla ekspertka. – Tymczasem organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje białka, węglowodanów, tłuszczów oraz witamin i składników mineralnych. Jeśli długotrwale stosujemy dietę, która opiera się na samych węglowodanach, organizmowi zaczyna brakować innych podstawowych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. To prowadzi do niedożywienia i stopniowego wyniszczenia organizmu. Kiedy dotrzemy do momentu, w którym już nie damy rady i porzucimy detoks, organizm zaczyna sobie rekompensować długotrwałe niedogodności – wyjaśnia. 

Innymi słowy – po okresie głodu zwykle rzucamy się na jedzenie. W ten sposób właśnie powstaje efekt jojo, a przecież nie to jest naszym celem, gdy zaczynamy detoks. Dlatego umiejętne odtruwanie organizmu nie powinno polegać na drastycznych ograniczeniach – to nigdy nie skończy się dobrze. 

4. Oczyszczanie organizmu z toksyn – pomoże nam ruch

Oczyszczanie organizmu to jednak nie tylko dieta. – Nie możemy również zapomnieć o odpowiedniej dawce ruchu, która niewątpliwie dobrze wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Najlepiej łączyć ze sobą powyższe wskazówki, ponieważ nieumiejętnie, na własną rękę zastosowany detoks, redukujący znacznie ilość spożywanych kalorii w połączeniu ze zwiększeniem aktywności fizycznej, może nam bardzo zaszkodzić – ostrzega ekspertka. – Co innego, jeśli dostosujemy dietę do treningu, a trening do zastosowanej diety – zaznacza. 

To bardzo ważna rada, ponieważ szczególnie podczas wysiłku fizycznego łatwo jest nam przeoczyć objawy świadczące o wyczerpaniu organizmu czy innych nieprawidłowościach jego funkcjonowania. Dlatego tak istotne jest, byśmy podczas detoksu byli pod opieką specjalisty od żywienia. 

5. Oczyszczanie organizmu z toksyn wymaga płynów – ale nie w nadmiarze

Myślisz – im więcej wody, tym lepiej? Niekoniecznie. Nadmiar wody też może być szkodliwy. Innymi słowy – woda też może być trucizną. Przewodnienie, czyli zatrucie wodne zwane hiponatremią, to stan niedostatecznego stężenia sodu w surowicy krwi. Oczywiście tego typu problemy zdarzają się raczej rzadko, jednak warto pamiętać o tym, by nie przekraczać znacząco zalecanej dziennej dawki płynów Ta może być różna w zależności od ilości ruchu, masy ciała czy właśnie diety – najczęściej wynosi od 1,5 do 3 litrów.

Pamiętajmy, że jedząc dużo warzyw, owoców i zup, czy pijąc oczyszczające koktajle, zioła i herbaty, również dostarczamy naszemu organizmowi sporo wody. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl