Detox - grafika
Karolina Targosz

Głodówka oczyszczająca – co to jest? Na jakie efekty można liczyć?

Głodówka może wydawać się skutecznym sposobem na oczyszczenie organizmu. Do niedawna głodówka oczyszczająca miała wielu zwolenników, obecnie jednak coraz więcej mówi się o jej negatywnym wpływie na organizm. Czy zatem głodówka oczyszczająca jest bezpieczna?

Temat różnego rodzaju głodówek oczyszczających wraca każdego roku jak bumerang, najczęściej niedługo przed sezonem wakacyjnym. Najbardziej interesujący jest oczywiście aspekt związany z tym, jak dużo kilogramów można zgubić, stosując głodówki. Nasuwa się tylko jedno pytanie – czy jest to najlepszy sposób na redukcję masy ciała? Czym jest głodówka oczyszczająca? Na jakie efekty można liczyć? Czy jest to bezpieczny sposób na stracenie zbędnych kilogramów?

Co to jest głodówka oczyszczająca? Jak wygląda krok po kroku?

Głodówka polega na całkowitej rezygnacji ze spożywania pokarmów lub ich znacznym ograniczeniu. Uważa się, że stosowanie głodówek oczyszczających ma na celu redukcję masy ciała, a także oczyszczenie organizmu z toksyn. Z medycznego punktu widzenia stosowanie głodówek nie ma jednak pozytywnego wpływu na organizm. Dotychczas nie potwierdzono klinicznego wpływu postów jedzeniowych na detoksykację organizmu.

Zbyt długie lub zbyt częste stosowanie głodówek oczyszczających może prowadzić do pojawienia się zaburzeń odżywiania, niedoborów składników mineralnych i nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

Stosowanie głodówek oczyszczających nie jest dla organizmu „najprzyjemniejsze”. Wiąże się to z wieloma zmianami, które zachodzą w trakcie głodzenia się. W pierwszej dobie stosowania głodówki dochodzi do całkowitego wyczerpania zapasu glikogenu. Po tym czasie energia dostarczana jest z przemiany białek i tłuszczów. Dochodzi do wytworzenia się ciał ketonowych, które dostarczają energię dla wszystkich tkanek. Wzrost stężenia ketonów w organizmie powoduje kwasicę ketonową. W kolejnych dniach głodówki dochodzi do jak najefektywniejszego wykorzystania zgromadzonych przez organizm zasobów, aby utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi.

Dowiedz się więcej o tym, czym jest kwasica ketonowa i jak się objawia.

Jak przygotować się do postu oczyszczającego?

Dieta głodówkowa oczyszczająca może pociągnąć za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych, szczególnie jeśli będzie stosowana przez osoby z różnymi jednostkami chorobowymi. Przed zastosowaniem głodówki najlepiej odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki mam cel i czy to na pewno najlepszy sposób na jego osiągnięcie. Przed rozpoczęciem postu warto się odpowiednio do niego przygotować.

Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie konsultacja lekarska, podczas której lekarz oceni przede wszystkim bezpieczeństwo stosowania tego typu diety oraz zleci niezbędne do wykonania badania. Dieta głodówkowa – jak sama nazwa wskazuje – może prowadzić do wystąpienia niedoborów, dlatego warto wykonać badania, które sprawdzą, jaki jest stan odżywienia organizmu jeszcze przed jej wprowadzeniem.

Badania, które należy wykonać przed wdrożeniem głodówki oczyszczającej:

Oprócz badań warto także zrobić rewizję swoich nawyków związanych z ewentualnym paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu czy innymi niezdrowymi zachowaniami, które wdrożyliśmy w swoją codzienność.

Ile może trwać głodówka oczyszczająca?

Można wyróżnić wiele rodzajów głodówek oczyszczających w zależności od czasu ich trwania. Posty oczyszczające mogą trwać przez: 1 dzień, 48 godzin, 3 dni, 10 dni, dwa lub trzy tygodnie. Jednym z rodzajów głodówek jest głodówka lecznicza, która polega na dobrowolnym niespożywaniu pokarmów bez wystąpienia negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Przyjmuje się, że nieprzyjmowanie pokarmów powinno w tym przypadku trwać jednorazowo 20–24 godziny u osób z niską aktywnością fizyczną oraz 16-20 godzin u osób aktywnych fizycznie. Jednak głodówki mogą trwać nie tylko przez kilkanaście godzin – częściej prowadzone są zdecydowanie dłużej. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, jaki rodzaj głodówki przynosi efekty, bo najlepsze, co możemy dla siebie zrobić, aby osiągnąć zamierzone cele, to stosowanie racjonalnej i odżywczej diety. Najmniej szkodliwe są te powtarzane raz w tygodniu. Według specjalistów ds. żywienia – jeśli już istnieje konieczność wdrożenia głodówek – jest to najbezpieczniejsza częstotliwość ich stosowania.

Głodówka oczyszczająca – korzyści i efekty

Głodówki nie cieszą się dobrą opinią, a coraz większa świadomość pozwala na rozsądne podejście do diet i odchudzania bez korzystania z alternatywnych, wątpliwych sposobów. Znaczne ograniczenie spożywanych kalorii wiąże się z początkową dość szybką redukcją masy ciała. W tydzień można pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów, jednak około 80% osób po głodówce odchudzającej wraca do swojej pierwotnej masy ciała. Według dostępnej literatury jednodniowa głodówka może wpływać na poprawę profilu lipidowego. Powoduje wzrost poziomu cholesterolu HDL, czyli tak zwanego „dobrego cholesterolu”, a obniża stężenie wolnych kwasów tłuszczowych czy trójglicerydów.

Głodówka lecznicza swoje zastosowanie znalazła w niektórych chorobach i jest jedną z metod ich leczenia. W zespole chylomikronemii – zwiększone stężenie chylomikronów (cząsteczek tłuszczu) w surowicy krwi – zastosowanie trzydniowej głodówki wykazuje pozytywny efekt w zmniejszeniu stężenia lipoprotein. Ponadto głodówka zmniejsza częstość napadów padaczki u dorosłych o około 50%, a u dzieci w około 60%.

Jakie mogą być niebezpieczne skutki uboczne głodówki oczyszczającej?

Długotrwałe lub częste stosowanie głodówek niesie za sobą szereg niebezpiecznych skutków ubocznych. Przed wprowadzeniem postu oczyszczającego warto zapoznać się z jego negatywnymi konsekwencjami.

Sprawdź, jakie produkty na oczyszczanie organizmu znajdziesz na DOZ.pl

Stosowanie tego typu diet może prowadzić do:

  • zaburzeń hormonalnych związanych ze zbyt niską podażą kalorii,
  • niedoborów, niedożywienia i wyniszczenia organizmu,
  • gorszego samopoczucia,
  • zaburzeń odżywiania, między innymi do anoreksji, bulimii lub kompulsywnego objadania się,
  • zaburzeń koncentracji,
  • problemów ze stanem włosów, skóry i paznokci,
  • hipoglikemii, a dalej do utraty przytomności,
  • zmęczenia i dezorientacji,
  • tachykardii,
  • odwodnienia,
  • spadku masy mięśniowej,
  • rozregulowania pracy przewodu pokarmowego i zaparć,
  • zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.
Sprawdź, jakie tabletki i zioła na zaparcia znajdziesz na DOZ.pl

Nie należy wprowadzać głodówek na własną rękę, szczególnie w przypadku dzieci! O ile w niektórych chorobach głodówka lecznicza może być wskazana, o tyle zawsze powinna być skonsultowana i zlecona przez lekarza prowadzącego. Nieumiejętne zastosowanie może nieść za sobą więcej szkód niż pożytku.

  1. C. Cybulska, E. Marcinkowska, M. Grzymisławski, Głodowanie z wyboru – konsekwencje zdrowotne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, tom 9, nr 1, 1–8, 2018.
  2. A. Tahreem, A. Rakha, R. Rabail i in., Fad Diets: Facts and Fiction, Nutr Front. Jul 5;9:960922, 2022.
  3. A.V. Klein, H. Kyat, Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence, J Hum Nutr Diet. Dec;28(6):675-86, 2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl