Co jeść po porodzie? Zdrowa dieta dla mam
Łukasz Stelmaszczyk

Co jeść po porodzie? Zdrowa dieta dla mam

Poród dziecka jest zakończeniem około dziewięciomiesięcznego okresu ciąży i jednocześnie rozpoczęciem dużo dłuższego procesu, jakim jest macierzyństwo i wychowywanie dziecka. W głowie młodej mamy pojawiają się setki pytań. Jedno z nich brzmi: co jeść po porodzie, by zdrowo odżywić i siebie, i dziecko?

Kobiety, które przed porodem nie zastanawiały się nad tym, co powinna zawierać zdrowa dieta dla mam, na pewno zadają sobie takie pytanie tuż po nim. Na to pytanie po porodzie najlepiej odpowie personel szpitalny: położne, lekarze czy dietetyk szpitalny. Warto też poszukać rzetelnych informacji na sprawdzonych portalach internetowych czy w poradnikach książkowych.

Co jeść po porodzie? W trosce o dziecko

W przypadku karmienia piersią po porodzie trzeba wyeliminować z diety wszystko, co może zaszkodzić dziecku! I tak zdrowa dieta dla mam nie powinna zawierać w dużych ilościach produktów mogących wywoływać alergię u dziecka, takich jak jaja, czekolada, orzechy, soja czy ryby - trzeba po prostu zachować umiar przy spożywaniu tych produktów, ale nie trzeba zupełnie eliminować ich z diety. Podczas karmienia piersią należy unikać niektórych owoców takich jak truskawki, poziomki i owoce cytrusowe, które również mogą przyczynić się do powstania alergii u dziecka. Na czas karmienia należy z diety wyeliminować alkohol, bardzo mocną herbatę, mocną kawę, słodkie i gazowane napoje, konserwy czy fast foody. Należy starać się unikać produktów ciężkostrawnych, mogących powodować wzdęcia: potraw smażonych, kapusty, grochu, grzybów itp.

Co jeść po porodzie? Warzywa i dobre tłuszcze

Podczas karmienia piersią należy jeść takie rzeczy jak chude i dobrej jakości mięso.

Zdrowa dieta dla mam nie powinna zawierać tłuszczów trans lub chociaż w znacznym stopniu je ograniczać. Zamiast nich warto sięgać po oliwę z oliwek, olej słonecznikowy czy raz na jakiś czas jeść tłuste ryby (np. łososia). Śmiało można jeść pieczywo razowe i kasze.

W zdrowej diecie dla mam powinno znaleźć się dużo warzyw i owoców, z przewagą tych pierwszych, ze względu na mniejszą zawartość cukru. Mamy powinny dużo pić. Odczuwanie pragnienia jest sygnałem od organizmu, że jest już w niewielkim stopniu odwodniony, dlatego trzeba pić na zapas, aby nie dopuścić do odczuwania pragnienia.

Co jeść po porodzie? Waga pod kontrolą

Każda kobieta chciałaby po porodzie wrócić do wagi sprzed ciąży, ale o odchudzaniu mamy mogą zacząć myśleć dopiero wtedy, gdy ich dziecko ma przynajmniej pół roku, a najlepiej wtedy, gdy już pierwsze urodziny ma za sobą.

Zdrowa dieta dla mam powinna być przede wszystkim zbilansowana. Aby schudnąć, mamy powinny jeść po porodzie mało, ale często - pięć, sześć posiłków dziennie. Dzięki temu dostarczają organizmowi małe dawki energii, które nie są magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej, tylko na bieżąco wykorzystywane przez organizm.

Kobiety, które przed ciążą miały nadwagę lub w czasie ciąży przybyły za dużo - więcej niż 16-18 kg1 - mogą pod okiem specjalisty stosować dietę o trochę obniżonej kaloryczności. Działanie takie spowoduje, że organizm do produkcji energii będzie wykorzystywać tkankę tłuszczową. Należy bezwzględnie pamiętać, że bezpieczne odchudzanie to proces powolny. Aby uniknąć efektu jo-jo, nie należy chudnąć więcej niż 1 kg na tydzień. Trzeba też pamiętać, że karmienie piersią to również wydatek energetyczny dla organizmu, i to całkiem spory - dlatego przy planowaniu jadłospisu należy zasięgnąć rady specjalisty, który uwzględni to w dziennym zapotrzebowaniu na kalorie.

Mamy karmiące mlekiem sztucznym mogą o odchudzaniu pomyśleć wcześniej - jak tylko przestaną karmić, a jeśli z jakichś względów nie karmiły w ogóle, od razu po zakończeniu okresu połogu.

Co jeść po porodzie? Sześć złotych zasad

Po pierwsze, jedz mniej, za to częściej - cztery do pięciu posiłków dziennie, koniecznie o stałych porach. Po drugie, staraj się, aby głównym źródłem energii były wartościowe węglowodany, takie jak kasze, ryż, warzywa, pieczywo razowe czy makarony pełnoziarniste. Po trzecie, w każdym posiłku powinny znaleźć się warzywa, a w większości owoce. Po czwarte, posiłki powinny być bogate w żelazo (szpinak i inne warzywa zielone). Po piąte, dieta ma być urozmaicona (chude mięso, ryby, produkty mleczne, warzywa, owoce, kasze, ryż itd.), zaś po szóste - należy dużo pić (woda, herbaty owocowe, około 2 litrów dziennie) – należy jednak zachować umiar w picu kawy, czarnej i zielonej herbaty. Tak w wielkim skrócie można odpowiedzieć na pytanie, co jeść po porodzie.

Należy pamiętać, że okres karmienia piersią może trwać długo, dlatego od czasu do czasu można zrobić sobie przerwę od dość rygorystycznej diety i zjeść np. czekoladę czy pizzę -w umiarkowanych ilościach i nie zbyt często taki posiłek nie powinien zaszkodzić ani mamie, ani dziecku, a na pewno poprawi samopoczucie.

Co jeść po porodzie? Suplementy dla mam

Okres tuż po ciąży, czyli połóg, oraz okres karmienia to czas, w którym mamy powinny dostarczać do organizmu wiele ważnych składników. Poza zbilansowaną dietą warto pomyśleć o suplementach diety stworzonych specjalnie dla mam karmiących. Zawierają one mikro- i makroelementy, które potrzebne są zarówno mamie, jak i dziecku. Suplementy powinny też rozważyć mamy, które nie karmią piersią, bowiem ciąża to okres, kiedy rezerwy organizmu niektórych mikroelementów zostają wykorzystane.

Źródło: 
https://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/73282,zasady-odzywiania-ciezarnych

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl