Dieta sokowa – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć
Maria Brzegowy

Dieta sokowa – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Często potrzeba schudnięcia łączy się z chęcią maksymalnego przyspieszenia tego procesu. Chcąc szybko zgubić zbędne kilogramy, korzystamy z najróżniejszych dróg, takich jak dieta cud, detoks, posty, modne ostatnio okna żywieniowe, czy nawet niebezpieczne dla zdrowia głodówki "magiczne i uzdrawiające" zioła z najdalszych zakątków globu. Czy decydując się na detoks sokowy, oprócz nadmiaru wody z organizmu, można na stałe zgubić zbędne kilogramy, pozbyć się boczków i odczyścić organizm z toksyn? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia podstawą naszej diety powinien być ruch, a zaraz po nim owoce i warzywa. W związku z tym, że dostarczają one ludzkiemu organizmowi cennych składników odżywczych, witamin i minerałów, dobrze jeśli stanowią przynajmniej połowę tego, co jemy w ciągu dnia.

Warzywa i owoce a dieta sokowa

Witaminy, składniki mineralne, składniki bioaktywne to elementy niezbędne nie tylko dla zachowania naszego zdrowia. Stanowią także wsparcie dla właściwego przebiegu szeregu procesów fizjologicznych i metabolicznyc, gwarantują dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci, ale także wpływają na nasze samopoczucie. Nie od dziś wiadomo, że przykładowo cynk, selen, witaminy z grupy B, witaminy A+E czy C poprawiają wygląd cery i zapobiegają utracie włosów. Witamina D "poprawia nastrój" a w raz z wapniem wpływa na mineralizację kości. Przykłady funkcji tych składników można wymieniać bez końca. Czy zatem potężna ich dawka (dostarczona z samymi sokami) przysłuży się nam podczas tzw. detoksu sokowego?

Warzywa i owoce to najlepsze źródło witamin, składników mineralnych oraz antyoksydantów cennych dla naszego zdrowia i urody. Przyjmuje się, że powinny one stanowić połowę tego, co znajduje się na naszym talerzu.

Organizm i jego potrzeby

Piramida Zdrowego Żywienia to jednak nie tylko warzywa i owoce. Co prawda znajdują się u jej podstawy zaraz nad aktywnością fizyczną, jednak należy pamiętać, że istotne są również także kolejne piętra. Mowa oczywiście o pełnoziarnistych produktach zbożowych, nabiale, mięsie, rybach, jajach oraz nasionach roślin strączkowych, a także orzechach i olejach roślinnych. Każde z tych produktów dostarcza cennych dla naszego organizmu elementów:

  • białka – składnika budulcowego, bez którego raczej ciężko będzie utrzymać prawidłową masę mięśniową,
  • tłuszczu – składnika energetycznego oraz „rozpuszczalnika” dla rozpuszczalnych w nim witamin (A, D, E i K),
  • węglowodanów, które w zależności od swej postaci – prostej bądź też złożonej, w mniej lub większej formie będą dbały o poziom energii, samopoczucie i humor, a co za tym idzie – piękny oraz szczęśliwy wygląd.

Ludzki organizm potrzebuje do prawidłowej pracy odpowiedniej ilości białek, tłuszczy oraz węglowodanów. Według założeń zbilansowanej diety – same warzywa i owoce nie wystarczą.

Detoks, dieta oraz zakwaszenie organizmu

Nie ma chyba wśród nas nikogo, kto przynajmniej raz nie słyszałby reklamy cudownych specyfików mających uwolnić organizm od zakwaszenia lub zatrucia organizmu. Rzekomo to właśnie z jego powodu czujemy się ospali, pozbawieni energii, przemęczeni, wypadają nam włosy i rozdwajają paznokcie. Mała tabletka, koktajl w proszku lub syrop miałby temu zaradzić. Czy to prawda?

Nie istnieje coś takiego jak zatrucie organizmu bez podania konkretnej toksyny będącej jego przyczyną. Nie można więc powiedzieć, że zakwasiliśmy swój organizm, jedząc dużo szynki oraz sera, a minimum warzyw. W tym wypadku wolno co najwyżej stwierdzić, iż nie pokryliśmy pełnego zapotrzebowania na wybrane witaminy i składniki mineralne, lecz wspomniane zakwaszenie organizmu to już zbyt dalece posunięta teoria. Zatruty organizm – rtęcią, kadmem,  innym metalem ciężkim bądź toksyną – wymaga pilnej hospitalizacji, dlatego mało prawdopodobne, by specjalistycznych badań toksykologicznych potrzebował co drugi z nas.

Specjaliści od reklamy doskonale wiedzą jak podejść potencjalnego konsumenta. Dziś większość z nas jest przemęczona, zestresowana i niewyspana. Zmagamy się z problemami z wagą, wypadającymi włosami oraz kruchymi paznokciami. Trudno więc nie odnaleźć siebie na liście zagrożonych „zakwaszeniem”. Naszą łatwowierność wykorzystują producenci preparatów na m.in. nadmiar wody czy oczyszczanie organizmu.

Właściwie użyty termin zakwaszenia organizmu spotyka się raczej w warunkach hospitalizacji w sytuacji wystąpienia tzw. kwasicy metabolicznej. Kwasica to taki stan, w którym dochodzi do zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej, np. w przebiegu choroby nerek, wątroby bądź choroby nowotworowej. Wymaga bezwzględnej pomocy lekarskiej, stąd raczej nikła szansa, że i Twój organizm jest naprawdę „zakwaszony”.

O równowagę kwasowo-zasadową organizmu dbają specjalne wewnątrz oraz zewnątrzkomórkowe układy buforowe. Jej zaburzenia można stwierdzić na podstawie badań zwanych gazometrią. Taka sytuacja wymaga pilnej hospitalizacji, gdyż może zagrażać zdrowiu i życiu. Jeśli nie przebywasz aktualnie w szpitalu, jesteś zdrowy oraz sprawny, mało prawdopodobne, by problem dotyczył właśnie Ciebie.

Dieta sokowa dla lżejszej sylwetki?

Z całą pewnością nie można zaliczyć soków owocowych bądź warzywnych do produktów szczególnie istotnych dla naszego zdrowia. Z racji swojego technologicznego przetworzenia ich nadmiar w diecie może przynieść więcej szkód niż potencjalnych korzyści. Szklanka soku owocowego (około 250–300 ml) to około 120 kcal. Ponadto – brakuje w nim tego co w owocach i warzywach najcenniejsze – błonnika pokarmowego oraz wielu witamin i składników mineralnych, które pozostały w odrzuconym miąższu.

Zdecydowanie lepszym wyborem byłyby raczej smoothie, bazujące na całych produktach. Jeśli jednak chcesz poczuć się lepiej latem, przed ważna imprezą lub po prostu na co dzień pragniesz poczuć się lżej – po prostu zadbaj o zdrowie, regularnie jedząc najwyższe jakościowo posiłki z dodatkiem dużych ilości świeżych warzyw, a owocowym smoothie zastąp codzienny deser. W razie potrzeby wykonaj kontrolny panel badań krwi i moczu, dzięki któremu ocenisz poziom ewentualnych niedoborów w swoim organizmie. Można je wówczas uzupełnić, wykorzystując do tego właściwe dobrane suplementy diety, takie jak witaminy, minerały, odżywki białkowe, tabletki na piękne włosy i paznokcie, adaptogeny, elektrolity, aminokwasy czy też preparaty określane mianem superfoods.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl