Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?
Ewelina Sochacka

Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  1. Co to są kwasy kosmetyczne?
  2. Jak działają kwasy na twarz?
  3. Peelingi chemiczne z kwasami – jakie są rodzaje?
  4. Dlaczego warto stosować kwasy wiosną i latem?
  5. Które kwasy są bezpieczne latem?
  6. Jak bezpiecznie stosować kwasy latem?

Co to są kwasy kosmetyczne?

Kwasy kosmetyczne to substancje organiczne, które mają zdolność do rozpuszczania wiązań między komórkami naskórka, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy skóry. Dzięki temu usuwany jest martwy naskórek, a skóra staje się gładsza, ma mniej przebarwień, jest bardziej promienna i podatna na wchłanianie innych składników aktywnych.

Jak działają kwasy na twarz?

Kwasy stosowane w pielęgnacji twarzy mają bardzo wszechstronne działanie. Dzięki swoim właściwościom złuszczającym, nawilżającym i stymulującym odnowę komórkową potrafią znacząco poprawić wygląd i kondycję skóry. Kwasy działają jak peeling – usuwają martwy naskórek i stymulują regenerację skóry. Dzięki temu można skutecznie zmniejszyć widoczność blizn, przebarwień i drobnych zmarszczek.

Siła działania kwasu zależy od jego rodzaju i stężenia, co pozwala na indywidualne dopasowanie zabiegu do potrzeb każdej skóry. Kwasy na twarz można stosować zarówno w domu, jak i pod kontrolą w gabinecie kosmetologicznym czy u dermatologa. Można je aplikować także na dekolt, ramiona czy plecy.

Wyróżnia się trzy rodzaje kwasów kosmetycznych:

  • Alfa-hydroksykwasy (AHA)– czyli kwasy owocowe, które nałożone na skórę działają w obrębie warstwy rogowej. Sprawdzają się w przypadku praktycznie każdego rodzaju cery i skóry.
  • Beta-hydroksykwasy (BHA) – kwasy, które rozpuszczają się w tłuszczach, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w przypadku cer łojotokowych i tłustych. Wykazują właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, a ponadto ograniczają wydzielanie sebum.
  • Polihydroksykwasy (PHA) – to kwasy delikatne, mają właściwości nawilżające, dzięki temu, że wiążą wodę w naskórku. Ponadto mają działanie antyoksydacyjne i antiaging (stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny). Świetnie sprawdzą się w przypadku cer wrażliwych i naczyniowych.

Peelingi chemiczne z kwasami – jakie są rodzaje?

Peelingi chemiczne dzielimy na powierzchniowe, średnio głębokie i głębokie. Głębokość złuszczania zależy od rodzaju kwasu i jego stężenia oraz techniki aplikacji. Peeling powierzchniowy usuwa martwe komórki naskórka, średnio głęboki dociera do skóry właściwej, a głęboki oddziałuje na najgłębsze warstwy skóry.

Po latach stosowania peelingów kwasowych w formie jednoskładnikowej, jak np. kwas mlekowy, kwas migdałowy, kwas laktobionowy czy kwas salicylowy, zaczęto aplikować je w formie wieloskładnikowej. Oznacza to, że kwasy stosuje się w niższych stężeniach, ale zamyka się je w nośnikach, które łatwiej pokonują barierę skórną. Ta zmiana spowodowała, że peelingi są bardziej skuteczne i nie tak bardzo agresywne dla skóry.

Skóra po peelingu chemicznym może się złuszczać w bardziej lub mniej widoczny sposób. Najczęściej proces ten zaczyna się po około dwóch dniach od momentu zabiegu.

Wybór odpowiedniego peelingu zależy od rodzaju skóry, problemu i oczekiwanych efektów. Dla przykładu – nie istnieje uniwersalny peeling chemiczny do cery trądzikowej, ponieważ wyróżnia się wiele rodzajów trądziku, np. aktywny (najlepszy będzie kwas salicylowy), zaskórnikowy (najlepiej zastosować kwas pirogronowy) czy różowaty (delikatny kwas migdałowy).

Peelingi chemiczne są skutecznym sposobem na poprawę wyglądu cery, jej uelastycznienie, redukcję przebarwień potrądzikowych, blizn i zmarszczek.

PEELINGI DO TWARZY

SZCZOTECZKI DO TWARZY

KOSMETYKI Z KWASAMI

Dlaczego warto stosować kwasy wiosną i latem?

Chociaż powszechnie uważa się, że kwasy najlepiej stosować jesienią i zimą, wiosna i lato również mogą być świetnym okresem na ich wykorzystanie.

Należy oczywiście zachować ostrożność i stosować odpowiednie filtry przeciwsłoneczne, ale mimo to kwasy mogą przynieść wiele korzyści:

  • Rozjaśnianie przebarwień: Słońce często potęguje przebarwienia. Kwasy działają złuszczająco, dzięki czemu pomagają pozbyć się zrogowaciałego naskórka i wyrównać koloryt skóry.
  • Regeneracja po zimie: Po zimie skóra często jest przesuszona i szorstka. Kwasy pomagają w jej wygładzeniu i regeneracji.
  • Przygotowanie skóry na lato: Regularne stosowanie kwasów może wzmocnić barierę ochronną skóry i lepiej przygotować ją na działanie słońca.
  • Zapobieganie zaskórnikom: Kwasy regulują pracę gruczołów łojowych, co może pomóc w zapobieganiu powstawaniu zaskórników, szczególnie w okresie zwiększonej potliwości.
Przed rozpoczęciem stosowania kwasów, zwłaszcza latem, skonsultuj się z dermatologiem. Dobierze on odpowiedni rodzaj kwasu i stężenie, które będą bezpieczne dla Twojej skóry.

Które kwasy są bezpieczne latem?

Kwas migdałowy – zaliczany do alfa-hydroksykwasów (kwasów owocowych), jego naturalnym źródłem są pestki wiśni i moreli czy gorzkie migdały. Wolno przenika przez skórę, co sprawia, że jest łagodny. Wykazuje powierzchowne działanie złuszczające, w minimalnym stopniu działa drażniąco. Kwas migdałowy ma właściwości lipofilne, dzięki czemu ma zdolność penetracji w obszarze gruczołów łojowych. Wykazuje silne działanie antybakteryjne. Kwas ten nie wywołuje dużej wrażliwości na promieniowanie słoneczne, dlatego może być stosowany przez cały rok. Kwas migdałowy szczególnie sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej, przy trądziku różowatym, trądziku pospolitym, a także w przypadku skóry łojotokowej.

Kwas mlekowy – ma większe cząsteczki w porównaniu z kwasem migdałowym, przez co wykazuje mniejsze zdolności penetracji. Działa powierzchownie, złuszcza wyłącznie górne warstwy naskórka, jest bardzo łagodny, co sprawia, że zalicza się do bezpiecznych kwasów. Charakteryzuje się właściwościami złuszczającymi i nawilżającymi, poprawia jędrność skóry oraz poziom jej nawilżenia. Ten rodzaj kwasu sprawdzi się w przypadku skóry bardzo wrażliwej.

Kwas laktobionowy – zaliczany jest do polihydroksykwasów (PHA), otrzymuje się go na drodze utleniania dwucukrów laktozy. Ma duże zdolności do absorbowania wody oraz jej gromadzenia. Jego działanie złuszczające jest znacznie słabsze w porównaniu z alfa-hydroksykwasami. Kwas laktobionowy korzystnie wpływa na poprawę nawilżenia skóry, uelastycznia ją, wygładza, działa łagodząco w przypadku podrażnień, niweluje niewielkie, powierzchowne zmarszczki, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz wspomaga proces gojenia się ran. Kwas ten polecany jest do skóry naczyniowej, a także w przypadku trądziku różowatego, łuszczycy i łojotokowego zapalenia skóry. Niewątpliwym atutem kwasu laktobionowego jest fakt, że nie powoduje on takich objawów, jak świąd, pieczenie czy zaczerwienienie. Z powodzeniem może być stosowany również w okresie letnim, przy dużym nasłonecznieniu, ponieważ nie wykazuje działania fototoksycznego.

Kwas azelainowy – wykazuje wiele właściwości, między innymi: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwłojotokowo, zapobiega zaskórnikom oraz redukuje rumień. Kwas azelainowy minimalizuje skłonność skóry do powstawania blizn. Sprawdzi się w przypadku trądziku pospolitego, a także trądziku różowatego.

Kwas ferulowy – to związek chemiczny, który należy do pochodnych kwasu cynamonowego. Duże stężenie tego kwasu znajdziemy między innymi w pomidorach, kukurydzy czy ryżu. Kwas ferulowy ma właściwości antyoksydacyjne, chroni komórki skóry przed wolnymi rodnikami, które wpływają na przyspieszenie procesu starzenia się skóry, działa również przeciwzapalnie. Świetnie sprawdzi się w przypadku trądziku różowatego, łojotokowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry, a także u osób z przebarwieniami skórnymi. Kwas ten ma zdolność pochłaniania promieniowania UV.

Jak bezpiecznie stosować kwasy latem?

Mimo że wymienione w artykule kwasy można stosować przez cały rok, należy pamiętać o konieczności używania filtrów z wysokim wskaźnikiem SPF – najlepiej 30 lub 50. Używanie lżejszych kwasów absolutnie nie zwalnia z obowiązku ochrony skóry przed negatywnym działaniem promieni UVA i UVB. Stosowanie kremów przeciwsłonecznych to podstawa tego, aby utrzymać zdrowy wygląd skóry, chronić ją przed powstawaniem przebarwień słonecznych, a także przeciwdziałać przedwczesnym procesom starzenia się.

jak bezpiecznie stosowac kwasy na twarz latem?
Jak bezpiecznie nałożyć kwasy na twarz?
Pamiętaj, że podczas używania kosmetyków z kwasami bądź samych kwasów nie należy wykonywać innych zabiegów dodatkowo złuszczających skórę!

Dbaj o odpowiednie nawilżanie i łagodzenie skóry. Sprawdzą się do tego kosmetyki z aloesem czy pantenolem.

Zabiegi z użyciem kwasów z wysokim stężeniem najlepiej zostawić specjalistom. W przypadku kosmetyków, które w swoim składzie zawierają kwasy, bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta. Kosmetyki mają nam służyć, ale ich nieumiejętne stosowanie może przysporzyć więcej szkody niż pożytku.

  1. D. Roguś-Skorupska, G. Chodorowska, Peelingi w dermatologii, „Nowa Medycyna”, 2/2005.
  2. M. Ząbczyńska, M. Jurzak, Zastosowanie hydroksykwasów w kosmetologii, Oficyna Wydawnicza AFM, 2012.
  3. A. Czarnota, Chemoeksfoliacja substancje stosowane w peelingach medycznych oraz wskazania do ich stosowania, „Kosmetologia Estetyczna”, 2/6/2017.
  4. M. Matuszyńska, A. Piotrowska, Analiza deklarowanego składu i form fizykochemicznych preparatów kosmetycznych z kwasem migdałowym, „Kosmetologia Estetyczna”, 1/8/2019.
  5. A. Kapuścińska, I. Nowak, Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, 69/2015.
  6. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Warszawa 2010, str. 245-253.
  7. W. Placek, K. Romańska-Gocka, A. Grzanka, Leczenie miejscowe trądziku, „Przegląd Dermatologiczny”, 5/2011.
  8. R. Reszek, J. Szepietowski, Kwas azelainowy w lecznictwie dermatologicznym w świetle aktualnego stanu wiedzy, „Przegląd Dermatologiczny”, 4/2016.
  9. A. Surgiel-Gemza, K. Gemza, Trądzik różowaty — metody terapii oraz ocena skuteczności zastosowania kwasu azelainowego i laktobionowego, „Kosmetologia Estetyczna”, 5/7/2018.
  10. N. Zakęs, E. Studzińska-Sroka, W. Bylka, Inhibitory tyrozynazy z grzybów i porostów jako regulatory melanogenezy, „Postępy Fitoterapii”, 4/2015.
  11. M. Warowna, B. Kręcisz, A. Sobolewska-Samorek, i in., Rola i działanie kwasu laktobionowego w przebiegu wybranych chorób skórnych, „Kosmetologia Estetyczna”, 6/7/2018.
  12. K. Dudka, M. Baran, E. Karpik, Roślinne metabolity wtórne i ich zastosowanie w kosmetyce, W: B. Zdunek, M. Olszówka (red.), Przegląd wybranych prac z zakresu enzymologii, Lublin 2016, str. 99–124.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak się pozbyć przebarwień po trądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tymi uciążliwymi kosmetycznymi niedoskonałościami?

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl