Dieta karniwora (mięsna) – na czym polega? Założenia i efekty
Maria Brzegowy

Dieta karniwora (mięsna) – na czym polega? Założenia i efekty

Dieta karniwora, czyli "dieta mięsożercy", może wydawać się dość zaskakującym sposobem odżywiania, który polega na spożywaniu wyłącznie produktów odzwierzęcych. Na czym dokładnie polega, jakie są jej wady oraz zalety i – co najważniejsze – czy warto ją stosować? Dowiedz się więcej z poniższego artykułu. 

Czy jesteśmy w stanie odżywiać się bazując na samym mięsie? Czy dieta bez warzyw może być zdrowa? I wreszcie – czy może to być skuteczna dieta odchudzająca? „The carnivore diet” – jakie są jej założenia oraz jaki może mieć wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie?

Dieta karniwora: na czym polega?

Twórcą diety karniwora (the carnivore diet) jest dr Shawn Baker – ortopeda i sportowiec. Jego zdaniem, odpowiednio skonstruowany mięsny sposób żywienia jest w stanie leczyć depresję, nerwicę lękową, a także bóle stawów czy cukrzycę. Założenia swojej diety oparł więc głównie o spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, w szczególności mięsa, co w świetle aktualnych trendów żywieniowych już wydaje się być kontrowersyjne. Co więcej, w jego opinii, równocześnie należy mocno ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować, wszystkie produkty roślinne. 

Zdaniem autora diety, celem jej stosowania jest poprawa stanu zdrowia oraz przyniesienie ulgi w przebiegu różnych chorób. W jego opinii, osoby stosujące dietę karniwora mogą spodziewać się m.in. zmniejszenia dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, zahamowania rozwoju cukrzycy, depresji, złagodzenia bólu stawów, zaburzeń hormonalnych, objawów boreliozy, zmęczenia czy nawet przerostu bakteryjnego Candida

Produkty dozwolone i niedozwolone w diecie karniwora

Jak wskazuje sama nazwa (ang. carnivor – mięsożerność), dieta karniwora opiera się wyłącznie na produktach pochodzenia zwierzęcego. Eliminacji podlegają praktycznie wszystkie inne produkty spożywcze.

Co można jeść na diecie karniwora?

  • mięso: kurczak, indyk, wieprzowina, jagnięcina, wołowina, cielęcina itp.;
  • ryby: łosoś, sardynki, makrela, śledź, tilapia, krab, homar itp.;
  • nabiał: o niskiej zawartości laktozy tj. śmietana, masło, twarde sery;
  • inne produkty pochodzenia zwierzęcego: smalec, jaja, bulion z kości, przetwory mięsne.

Niektóre osoby stosujące dietę mięsożerną decydują się na wprowadzenie do menu mleka, jogurtów czy serów miękkich, jednak ze względu na zawartość węglowodanów, nie są one produktami polecanymi.

Eliminacji podlegają praktycznie wszystkie inne produkty nie wymienione powyżej, a zatem:

  • wszystkie warzywa, w tym warzywa skrobiowe np. ziemniaki, a także papryka, brokuły, kalafiory, fasolka szparagowa, szparagi, pomidory itd.;
  • owoce: banany, jabłka, jagody, pomarańcze, kiwi, ananasy, mandarynki itd.;
  • orzechy i nasiona: pestki dyni i słonecznika, migdały, orzechy włoskie, nerkowca, pistacje itd.;
  • produkty zbożowe: pieczywo, ryż, makarony, kasze, komosa ryżowa, pszenica i inne produkty wytworzone z mąk;
  • nabiał z dużą zawartością laktozy tj. sery miękkie, jogurty, mleko, kefiry;
  • alkohol;
  • cukier: cukier biały i brązowy, syrop klonowy, miód, słodziki;
  • napoje: kawa, herbata, soki owocowe, napoje gazowane.

Efekty diety mięsnej – czy można schudnąć?

Efektem stosowania diety mięsnej z pewnością będzie szybka utrata nadprogramowych kilogramów. Wiąże się to z m.in. niską podażą węglowodanów oraz wysokim spożyciem białka. Ze względu na duże restrykcje żywieniowe, zmniejszeniu ulega także łączna podaż energii w postaci kilokalorii. Jednocześnie duża ilość spożywanego mięsa, a więc duża podaż białka, zapewnia sytość oraz przyspiesza metabolizm powodując w rezultacie szybszą utratę masy ciała. 

Odpowiadając na pytanie zadane na początku – oczywiście można schudnąć stosując dietę karniwora, ale czy efekt ten warty jest ryzyka powstania niedoborów pokarmowych i prawie nie do uniknięcia efektu jo-jo? 

Zalety i wady diety mięsnej (the carnivora diet)

Zalety według zwolenników:

  • bardzo szybka utrata masy ciała;
  • zmniejszone spożycie cukrów prostych;
  • poprawa składu ciała (przyrost masy mięśniowej, utrata masy tłuszczowa, zwiększona wytrzymałość i siła);
  • ustąpienie objawów wybranych jednostek chorobowych i zredukowanie częstotliwości i/lub dawek przyjmowanych leków.

Wady według specjalistów:

  • zbyt niska podaż węglowodanów w diecie, która może wiązać się ze zmęczeniem, sennością i bólami głowy;
  • wysokie ryzyko pojawienia się efektu jo-jo po powrocie do wcześniejszych nawyków żywieniowych;
  • zbyt duże restrykcje żywieniowe prowadzące do powstania niedoborów żywieniowych, w tym witamin z grupy B, witaminy C oraz składników mineralnych;
  • niska podaż błonnika pokarmowego, która może powodować występowanie zaparć i zwiększać ryzyko rozwoju raka jelita grubego;
  • wysoka podaż tłuszczów nasyconych oraz tłuszczów trans, która może przyczynić się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz hipercholesterolemii.

Dieta karniwora z perspektywy dietetyka

Dieta carnivora jest bardzo restrykcyjnym i niedoborowym sposobem odżywiania się. Jej jedyną zaletą jest szybka utrata zbędnych kilogramów, która i tak ze względu na bardzo duże obostrzenia, jest trudna do stosowania w perspektywie długoterminowej, a to z pewnością zakończy się efektem jo-jo. Aby osiągnąć wymarzony efekt redukcji nadwyżki kilogramów, wcale nie trzeba podejmować się aż tak drastycznych kroków. Taki sam rezultat „wagowy” można zrealizować dzięki ustaleniu zdrowego deficytu kalorycznego (pod kontrolą specjalisty dietetyka), wprowadzeniu na stałe zdrowych nawyków żywieniowych oraz regularnej aktywności fizycznej.

Całkowita rezygnacja ze spożywania warzyw, owoców, orzechów oraz nasion roślin strączkowych – prędzej czy później – odbije się na zdrowiu w związku z brakiem wystarczającej ilości witamin i składników mineralnych.

Nie zapominajmy też, że pokarmy te bogate są w związki przeciwutleniające, które chronią nasz organizm przed rozwojem wielu chorób, w tym szczególnie nowotworowych, dlatego nie powinno ich zabraknąć na naszym talerzu. Z perspektywy dietetyka, the carnivore diet, jest więc kolejnym trendem żywieniowym na miarę diety paleo, która niestety nie prowadzi do wyrobienia trwałych i zdrowych nawyków żywieniowych.

  1. S. Soenen, A.G. Bonomi, S.G Lemmens i in., Relatively high-protein or 'low-carb' energy-restricted diets for body weight loss and body weight maintenance?, "Physiology and Behavior",  nr 107 (3) 2012..
  2. L.A. Bazzano, T. Hu, K. Reynolds i in., Effects of low-carbohydrate and low-fat diets: a randomized trial, "Annals of Internal Medicine", nr 161 (5) 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl