kobieta piję wodę przy zgadze
Maria Brzegowy

Dieta na nadkwasotę żołądka – jak złagodzić nadkwaśność dietą?

Głównym celem diety przy nadkwaśności jest neutralizacja i ograniczenie wydzielania soku żołądkowego. W ten sposób odpowiednie żywienie przy nadkwasocie żołądka łagodzi jej nieprzyjemne dolegliwości takie jak pieczenie, zgagę czy ból w klatce piersiowej. Jakie produkty mogą okazać się pomocne, a których należy unikać w nadkwaśności?  

Problemy żołądkowe takie jak zgaga, nadkwaśność czy refluks żołądkowo-przełykowy dotyczą wielu osób. Większość z nich szuka pomocy sięgając po różnego rodzaju preparaty dostępne w aptece, nie widząc związku z tym co spożywają wraz ze swoją dietą. Najczęstszym problemem dotyczącym funkcjonowania żołądka jest nadprodukcja kwasu solnego, czyli tzw. nadkwaśność. Jak sobie z nią poradzić? Jakie produkty mogą pomóc w łagodzeniu jej objawów? 

Dieta na nadkwasotę żołądka – założenia 

Nadkwaśność żołądka, inaczej zwana również niestrawnością kwasową, to zespół objawów spowodowanych nadmiernym wytwarzaniem kwasu solnego w żołądku odpowiedzialnym za trawienie. Na ryzyko wystąpienia nadkwaśności składa się kilka czynników zewnętrznych, do których zalicza się: nieprawidłowe nawyki żywieniowe, stres, spożywanie alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej czy nadmierne stosowanie niektórych leków (szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Do charakterystycznych objawów nadkwaśności należy: pieczenie i ból w klatce piersiowej oraz w żołądku, utrata apetytu, wymioty i zgaga.  

Dieta na nadkwasotę żołądka będzie odpowiednia dla osób mających problemy żołądkowe. Zalicza się do nich pacjentów cierpiących na przewlekły nadkwaśny nieżyt żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy czy dyspepsję czynnościową żołądka.

Celem stosowania diety w tych przypadkach jest zneutralizowanie soku żołądkowego, który drażni błonę śluzową narządu, poprzez ograniczenie produktów i potraw pobudzających wydzielanie kwasu solnego. Popularne leki na nadkwaśność i zgagę również zawierają substancje zobojętniające kwas żołądkowy. 

Dieta przy nadkwasocie żołądka – co można jeść i pić? 

Do złagodzenia objawów towarzyszących nadkwasocie żołądka stosuje się dietę łatwostrawną z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. Jej założenia obejmują następujące rekomendacje: 

  • Zwiększenie udziału pełnowartościowego białka w diecie. Zapotrzebowanie na ten składnik można pokryć spożywając chudą cielęcinę, mięso z królika, kurczaka, indyka, dorsza, karpia, pstrąga, mleko czy nabiał. Większa ilość białka w diecie wiąże nadmiar kwasu solnego. 
  • Zwiększenie ilości spożywanych warzyw krzyżowych, które zwalczają nadmierną kwasowość. Są nimi: jarmuż, brokuły, dynia czy kabaczki. Ponadto warto sięgać po marchew, buraki, szpinak, pomidory i ziemniaki. 
  • Sięganie po tłuszcze, zwłaszcza pochodzenia roślinnego. Tłuszcze wykazują zdolność hamowania wydzielania kwasu solnego, stąd należy sięgać po oleje roślinne takie jak olej rzepakowy czy oliwa z oliwek. Ze zwierzęcych: masło oraz śmietanka. 
  • Wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Zalecane napoje to: woda mineralne niegazowana, mleko słodkie, zsiadłe, jogurt, kawa zbożowa z mlekiem oraz napoje mleczno-owocowe i mleczno-warzywne. 
  • Unikanie spożywania razowych produktów zbożowych, świeżego pieczywa, pieczywa na zakwasie. Osoby z nadkwasotą żołądka powinny sięgać po pieczywo jasne, pszenne, czerstwe, a jako dodatek do niego stosować masło, chudy twaróg, jajka na miękko lub przygotować jajecznicę na parze. 
  • Potrawy powinny być przygotowane metodą gotowania na parze, na wodzie lub w kombiwarze. 

Aby zmniejszyć dolegliwości związane z nadkwasotą żołądka, można wypróbować również różnego rodzaju napary z ziół. Udowodniono, że są one skuteczne zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu nadkwaśności oraz wrzodów żołądka i dwunastnicy. Które zioła przy nadkwasocie będą pomocne? Wśród szczególnie polecanych znajduje się siemię lniane, które ze względu na zdolność wytwarzania śluzu po zamoczeniu, pozwala na złagodzenie objawów w obrębie przewodu pokarmowego. Do innych ziół o udowodnionym działaniu kojącym zalicza się: babkę płesznik, nasienie kozieradki, liść prawoślazu, koszyczek rumianku czy korzeń lukrecji.  

Uwaga: przed zastosowaniem w łagodzeniu dolegliwości ziół, należy dokładnie zapoznać się z ulotką lub zapytać o opinię lekarza albo farmaceutę. Wybrane zioła mogą bowiem powodować niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia interakcje z innymi przyjmowanymi dotąd lekami. 

Nadkwasota żołądka – jakich produktów unikać w diecie? 

W diecie przy nadkwasocie żołądka należy unikać:  

  • mocnych rosołów, bulionów i wywarów, na kościach, grzybach,
  • wody gazowanej, kwaśnych napoi, alkoholu, mocnej kawy naturalnej, mocnej herbaty, nierozcieńczonych soków,
  • produktów marynowanych, wędzonych, pikantnych, słonych, ostrych, smażonych, pieczonych oraz ciężkostrawnych,
  • tłustych mięs i ryb: wieprzowiny, wołowiny, baraniny czy łososia,
  • świeżego żytniego pieczywa,
  • tłuszczów pochodzenia zwierzęcego: smalcu, słoniny czy kwaśnej śmietany,
  • tortów, deserów, czekolady, batonów oraz lodów,
  • cebuli, czosnku, pora,
  • suchych nasion roślin strączkowych,
  • zabielanych i tłustych zup na mięsnych wywarach. 
Dodatkowo podczas stosowania diety nie należy się przejadać. Duża objętość posiłku powoduje bowiem rozciąganie się ścian żołądka i zwiększenie wydzielania kwasu solnego. Pozycja leżąca jest niewskazana przez przynajmniej 2 godziny po spożyciu posiłku ze względu na ryzyko cofania się treści pokarmowej żołądka. 

Nadkwasota żołądka i dieta – przykładowy jadłospis 

Oto przykładowy jadłospis w diecie przy nadkwaśności żołądka

Śniadanie: kanapki z chleba pszennego z chudym twarożkiem i natką pietruszki. 

II śniadanie: kajzerka z odrobiną masła, zieloną sałatą i jajkiem na miękko. 

Obiad: risotto z warzywami gotowanymi z dodatkiem oliwy z oliwek. 

Podwieczorek: koktajl z truskawek i chudego jogurtu. 

Kolacja: potrawka z kurczaka w jarzynach z dodatkiem oliwy z oliwek. 

  1. A. Gawron-Gzella, E. Witkowska-Banaszczak, M. Dudek, Herbs and herbal preparations applied in the treatment of gastric hyperacidity, gastric and duodenal ulcer in cigarette smokers, "Przegląd Lekarski", nr 62 (10) 2005. 
  2. H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014. 
  3. I. Wojciechowska, A. Wojciechowska, K. Wieszczycka, Fitofarmakologia w leczeniu chorób żołądka, tom 65, 2016. 
  4. M. Jarosz, Choroby żołądka i dwunastnicy, Warszawa 2005. 
  5. V. Panda, P. Shinde, J. Deora, A comparative study of the antacid effect of some commonly consumed foods for hyperacidity in an artificial stomach model, "Complementary Therapies in Medicine",  nr 34 2017. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl