Mata do akupresury – jak działa i jak z niej prawidłowo korzystać?
Mateusz Burak

Mata do akupresury – jak działa i jak z niej prawidłowo korzystać?

Mata do akupresury pokryta jest setkami plastikowych, delikatnie kłujących wypustek. Mają one za zadanie, zgodnie z zasadami tradycyjnej medycyny chińskiej, wywierać nacisk na poszczególne części ciała w pobliżu meridian – kanałów energetycznych, którymi przemieszcza się energia życiowa "qi". Stosowanie maty akupresurowej może przynieść ulgę w takich dolegliwościach, jak bóle głowy, bóle kręgosłupa o różnym podłożu, bezsenność, depresja czy przewlekły stres i związane z nim napięcie.  

Mata do akupresury – czym w ogóle jest akupresura? 

Akupresura to starożytna forma masażu, będąca jedną z metod leczniczych stosowanych w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jej celem jest przede wszystkim pobudzenie energii życiowej – „qi” – przez 14 kanałów zwanych meridianami, usytuowanymi wewnątrz ciała. Są to dokładnie te same punkty energetyczne, które wykorzystuje się do nakłuwania igłami podczas przeprowadzania zabiegu akupunktury. Zgodnie z teorią medycyny chińskiej stały przepływ „qi” przez wspomniane meridiany jest niezbędny dla zachowania homeostazy, czyli równowagi warunkującej zdrowie. 

Akupresura polega na uciskaniu określonych punktów na ciele w taki sposób, aby ułatwić pożądany przepływ energii. Metoda ta jest bardzo podobna do akupunktury, ale nie używa się tutaj igieł. Jedynym narzędziem są palce.

Po naciśnięciu punktu pacjent zazwyczaj odczuwa lekki dyskomfort lub delikatny ból. Ma to za zadanie przyspieszenie procesu samoleczenia organizmu. Obecnie najpopularniejszą formą akupresury jest Tuina, posługuje się nią większość terapeutów z Chin i USA. Pozostałe odmiany to Shen Tao – korzysta tylko z lekkiego nacisku opuszkami palców oraz Anma – japońska sztuka terapii, rozpoznawana obecnie jako Shiatsu. 

Mata do akupresury – działanie maty akupresurowej 

Korzyści wynikające ze stosowania mat do akupresury obejmują zmniejszenie lęku, bólu, poprawę jakości snu, czy nawet ulgę w migrenowych bólach głowy.

Chociaż istnieje bardzo wiele badań naukowych potwierdzających skuteczność akupunktury, to w przypadku stymulacji punktów akupresurowych nie ma zbyt wielu takich doniesień. Analiza dotychczasowych publikacji wykazała jednak dużą skuteczność połączenia obydwu metod w łagodzeniu objawów niektórych nowotworów. Takie badania były prowadzone w 2019 roku. 

Maty akupresurowe są bardzo proste w użyciu. Wystarczy ułożyć je na miękkim podłożu i po prostu się na nich położyć. Bardzo często spotyka się włączanie ich do praktyki medytacyjnej lub jako sposób na ból pleców czy głowy. Wielu użytkowników „mat z kolcami” twierdzi, że regularne stosowanie maty do akupresury z poduszką pomaga złagodzić stres. 

Mata do akupresury – wskazania i przeciwwskazania 

Wskazaniami do zastosowania terapii z wykorzystaniem maty rehabilitacyjnej są: 

  • bóle głowy, 
  • ból stawów,
  • ból kręgosłupa,
  • zaburzenia snu, 
  • rwa kulszowa
  • bóle przeciążeniowe, 
  • restrykcje mięśniowo-powięziowe, 
  • chęć redukcji tkanki tłuszczowej, 
  • chęć pozbycia się cellulitu, 
  • fibromialgia, 
  • bóle stóp.

Do podstawowych przeciwwskazań w zastosowaniu maty do akupresury należą: 

  • ostre infekcje wirusowe i bakteryjne, 
  • zmiany skórne w postaci grzybic i chorób zakaźnych, wysypki,
  • ciąża, 
  • stany po przebytym zawale serca, 
  • nowotwory (bez zgody lekarza). 

Chcąc uniknąć niepożądanych skutków oraz złego wpływu na zdrowie, należy bezwzględnie przestrzegać wymienionych wskazań oraz przeciwwskazań. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pewne ważne kwestie podczas użytkowania. 

Kolce maty mogą przebić skórę w momencie, kiedy jest ona cienka, delikatna i wrażliwa. Z tego powodu nie poleca się jej stosowania osobom z cukrzycą, słabym krążeniem oraz dzieciom.

Mat akupresurowych nie wolno także używać do wywoływania akcji porodowej. Nie należy również traktować sesji z matą jako substytutu przepisanych przez lekarza środków farmakologicznych czy zamiennika ćwiczeń, aktywności fizycznej. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem bądź fizjoterapeutą.

Mata do akupresury – jak jej używać? ile leżeć? 

Korzystanie z maty do akupresury należy rozpocząć od wykonania kilku głębokich oddechów i rozluźnienia całego ciała. Podczas leżenia można odczuwać dyskomfort, co jest całkowicie normalne i zazwyczaj ustępuje, w miarę jak ciało przyzwyczaja się do korzystania z maty. Niektórzy polecają dodatkowo zapalenie ulubionej świecy zapachowej, rozlanie kilku kropli olejków eterycznych, czy towarzystwo ulubionej, odprężającej muzyki. Matę można stosować również w pozycji siedzącej, np. kładąc ją na krześle podczas wielogodzinnej pracy biurowej. 

Zaleca się użytkowanie maty akupresurowej przez 20-30 minut, codziennie. W sytuacji, kiedy odczucia są zbyt intensywne, można przykryć ją cienkim ręcznikiem. Możemy także użyć jej miejscowo, wcześniej zwijając ją i uciskając jedynie pożądane miejsce.

Na rynku obecne są także przyrządy do stosowania miejscowego i na całe ciało w postaci wałka wieloigłowego czy innych aplikatorów wieloigłowych wykazujących podobne działanie. 

Mata do akupresury – efekty 

Dzięki poprawie ukrwienia, mata do akupresury ma pozytywne działanie na cellulit. Stosowana na brzuch, uda, pośladki może przyczynić się do redukcji ilości tkanki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać o jednoczesnym stosowaniu zdrowej, zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej. Korzystanie z maty może uśmierzać ból mięśniowo-powięziowy czy łagodzić objawy migreny. Ma ono mocno relaksujący wpływ na całe ciało, łagodzi skutki przewlekłego stresu. Wielu użytkowników mówi o bardzo przyjemnym uczuciu podczas stymulacji receptorów na stopie, jest to działanie zbliżone do zabiegu refleksologii. 

Jaką matę wybrać? 

Należy wybrać taką matę do akupresury, która jest pokryta warstwą pianki, idealną opcją będą naturalne włókna, takie jak konopie, bawełna czy len. Kolce są zwykle wykonane z twardego plastiku, należy wybierać produkty pozbawione BPA (organiczny związek chemiczny z grupy fenoli mający właściwości toksyczne). Mata na całe ciało powinna być wyposażona w co najmniej 6000 kolców, a wersja mini, służąca do terapii stóp, w co najmniej 1000. Dostępne są także zestawy obejmujące matę oraz poduszkę, co jest szczególnie przydatne dla osób cierpiących na ból karku czy bóle głowy. 

  1. Allais G., Rolando S., Castagnoli Gabellari I., Acupressure in the control of migraine-associated nausea, „Neurol Sci.” 2012, nr 33, s. 207–210. 
  2. Kim N. C., Yoo J. B., Cho M. S., Effects of Nei-Guan acupressure on nausea, vomiting and level of satisfaction for gynecological surgery patients who are using a patient-controlled analgesia, „J Korean Acad Nurs.” 2010, nr 40, s. 423–432. 
  3. Yeh C. H., Chien L. C., Chiang Y. C., Reduction in nausea and vomiting in children undergoing cancer chemotherapy by either appropriate or sham auricular acupuncture points with standard care, „J Altern Complement Med.” 2012, nr 18, s. 334–340. 
  4. Kilic Akca N., Tasci S., Karatas N., Effect of acupressure on patients in turkey receiving hemodialysis treatment for uremic pruritus, „Altern Ther Health Med.” 2013, nr 19, s. 12–18. 
  5. Zhang Y., Shen C. L., Peck K., Training self-administered acupressure exercise among postmenopausal women with osteoarthritic knee pain: a feasibility study and lessons learned, „Evid Based Complement Altern Med.” 2012, s. 1–9. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl