Pierwszy trymestr ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszych tygodniach ciąży
Maria Kasprzak

Pierwszy trymestr ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszych tygodniach ciąży

Pierwszy trymestr to okres pomiędzy 1. a 13. tygodniem ciąży. To emocjonujący moment, w którym dowiadujesz się, że spodziewasz się dziecka, to czas intensywnego rozwoju zarodka, a także pojawienia się pierwszych objawów ciąży.

infografika rodzice oczekujący dziecka

Pierwszy trymestr ciąży – jakie są pierwsze objawy ciąży?

Całą ciążę dzieli się umownie na trymestry, każdy trwa po trzy miesiące (z gr. tria lub łac. tres – „trzy”). Pierwszy trymestr to pierwsze trzy miesiące, czyli dwanaście tygodni ciąży – liczone od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przypadającej przed zapłodnieniem. W kalendarzu ciąży DOZ.pl znajdziesz informacje, co warto wiedzieć na temat pierwszego trymestru, w tym jak wylicza się początek ciąży, jakie są jej wczesne objawy i jak postępować, aby wszystko przebiegało jak najlepiej.

Niezależnie od tego, czy dopiero planujesz ciążę i starasz się z partnerem o dziecko, czy też chciałabyś towarzyszyć siostrze bądź przyjaciółce w tym szczególnym czasie – znajomość objawów i przebiegu ciąży już od jej pierwszych dni na pewno Ci się przyda. Stereotypem ciężarnej jest kobieta mająca poranne mdłości i nietypowe zachcianki kulinarne. Czy to jednak wszystko? Organizm kobiety, w którym zaczyna rozwijać się zarodek, przechodzi wiele przemian. Poznanie ich i zrozumienie objawów pomoże ci oswoić się z nową sytuacją i zaakceptować zmiany zachodzące podczas ciąży w wyglądzie, samopoczuciu i zachowaniu.

Każda przyszła matka, szczególnie, jeśli to jej pierwsza ciąża, zadaje sobie mnóstwo pytań. Czy będę miała poranne nudności i zawroty głowy? Czy okres złego samopoczucia będzie trwał przez cały pierwszy trymestr i jak go przetrwać? Jakie jest prawdopodobieństwo poronienia i co robić, a czego unikać, aby ciąża przebiegała prawidłowo? Co jeść i ile? Czego nie powinnam jeść, czy mam stosować specjalną dietę, czy zażywać witaminy dla mam lub suplementy diety? Czy zwiększony apetyt lub jego brak to normalne objawy? Czy i jak ćwiczyć? Jak zmieni się moja waga? Kiedy zrobić pierwsze badanie USG, jak często chodzić do lekarza? Spokojnie! Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w kalendarzu ciąży DOZ.pl. Pamiętaj jednak, że kalendarz ten ma charakter wyłącznie edukacyjny, a niezależnie od wiedzy, jaką tutaj zdobędziesz, przez cały czas planowania i przebiegu ciąży powinnaś pozostawać po opieką lekarza ginekologa i zawsze przestrzegać jego zaleceń.

Ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze

W początkowym okresie ciąży największe jest także ryzyko poronienia. Nie znaczy to, że większość kobiet w tym czasie poroni, ale że do większości poronień, które mają miejsce, dochodzi właśnie w pierwszym trymestrze. Często dzieje się to jeszcze przed zagnieżdżeniem zarodka w macicy, lub tuż po nim. W takich przypadkach zwykle występuje miesiączka, czasem trochę spóźniona lub obfitsza, niż zwykle. Najczęściej kobieta nawet nie jest świadoma, że doszło do zapłodnienia.

Pierwsze tygodnie ciąży – jak zmienia się ciało kobiety?

Ciąża to czas, kiedy organizm matki musi zapewnić warunki odpowiednie dla rozwoju innego organizmu – czyli przyszłego dziecka. Oznacza to prawdziwą rewolucję. Hormony pobudzają ciało do tego, aby zagnieżdżający się w macicy zarodek miał dopływ składników odżywczych, ochronę przed zagrożeniami i stabilne, bezpieczne warunki.

Przede wszystkim – ustaje miesiączkowanie, ponieważ zgrubiałe endometrium nie złuszcza się, ale spełnia swoją rolę – przyjęcia i odżywienia zarodka. Organizm „przestawia się” na magazynowanie składników odżywczych, stąd po pierwszym okresie mdłości i utraty apetytu, powraca on często ze zdwojoną siłą i każe sięgać po najróżniejsze produkty, aby móc zaspokoić rosnące potrzeby mamy i płodu. Zwiększony poziom estrogenu i progesteronu odpowiada m.in. za pojawienie się uczucia obrzmienia i powiększenie piersi.

Pierwszy trymestr ciąży – jak rozwija się zarodek?

W czasie, kiedy ciało matki zmienia się, aby zapewnić odżywienie i ochronę przyszłemu dziecku, zarodek, po zagnieżdżeniu się w ścianie macicy, intensywnie się rozwija. W pierwszym trymestrze następuje różnicowanie komórek zarodka, wykształcenie łożyska oraz zawiązków tkanek i narządów płodu.

Wciąż maleńki – kobieta nie ma jeszcze widocznie powiększonego brzucha – pod koniec trzeciego miesiąca ciąży płód ma już wszystkie najważniejsze narządy, m.in. oczy, układ nerwowy, wątrobę, serce, kończyny. Są one jeszcze nierozwinięte, dlatego zaczyna się następny etap – dojrzewania wszystkich narządów i stopniowego wzrostu płodu wewnątrz brzucha mamy, który w następnym – 2. trymestrze – staje się już wyraźnie zaokrąglony.

Pod koniec pierwszego trymestru lub na początku drugiego przeprowadza się pierwsze badanie USG, zwane „genetycznym”, które pozwala stwierdzić czy płód rozwija się prawidłowo i czy istnieje duże ryzyko wystąpienia wad wrodzonych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl