EMS – wskazania i efekty elektrycznej stymulacji mięśni
Mateusz Burak

EMS – wskazania i efekty elektrycznej stymulacji mięśni

Elektryczna stymulacja mięśni (EMS) wykorzystuje impulsy elektryczne do wywołania skurczów mięśni. Zabiegi EMS są jednym z elementów fizjoterapii w przypadku rozmaitych dysfunkcji mięśniowych, np. występujących przy mózgowym porażeniu dziecięcym, atrofii mięśni czy chronicznych bólach mięśniowo-kostnych. Właściwości elektrycznej stymulacji nerwowo–mięśniowej są doceniane również przez osoby aktywne fizycznie, których celami są budowanie masy mięśniowej, redukcja tkanki tłuszczowej czy ogólna poprawa sprawności.

EMS – co to jest? 

Elektrostymulacja mięśni (Electrical Muscle Stimulation, EMS), określana również jako elektryczna stymulacja nerwowo–mięśniowa (nMES) lub elektromiostymulacja, jest jedną z metod szeroko stosowanych w fizjoterapii, wykorzystywaną w dysfunkcjach mięśni. Dzięki niej doprowadza się do wywołania skurczu mięśni z użyciem impulsów elektrycznych. Mają one za zadanie bezpośrednio stymulować neurony ruchowe. 

Jak działają prądy EMS? 

W warunkach fizjologicznych układ nerwowy jest pewnego rodzaju stymulatorem, którego zadaniem jest pobudzanie mięśni podczas zamierzonych ruchów. Elektrostymulacja EMS oddziałuje na wszystkie włókna nerwowe, doprowadzając do skurczu mięśnia (w przypadku fizjologicznych skurczów mięśni nie wszystkie włókna są aktywne). W zależności od dysfunkcji i pożądanego efektu, częstotliwość i rodzaj takich skurczów mogą się różnić. 

Urządzenia służące do EMS pozwalają na mocne zaangażowanie włókien. W niektórych przypadkach może się to odbywać bez obciążania układu nerwowego, co bywa określane jako bierna stymulacja i oddziałuje na przyrost masy i objętości mięśnia. W fizjoterapii pożądana jest elektrostymulacja funkcjonalna, która pozwala na efektywniejsze przywrócenie osłabionej lub utraconej zdolności tkanki mięśniowej do skurczu. Dodatkowo wpływa na poprawę możliwości funkcjonalnych. 

Prądy EMS a prądy TENS 

Zarówno prądy TENS, jak i EMS są wykorzystywane do wywoływania skurczów. Różnią się jednak tym, że wykazują nieco odmienny kształt serwowanego impulsu. Prądy TENS stosowane są głównie terapii przeciwbólowej, wykorzystując mechanizm bramki kontrolnej. Polega on na stymulacji, która ma za zadanie zahamować transmisję bólu poprzez cienkie włókna nerwowe. Ten efekt próbuje się wykorzystać podczas porodu. Zabieg elektrostymulacji z wykorzystaniem TENS jest najczęściej wykonywany u osób z zanikami mięśniowymi będącymi skutkami unieruchomienia lub też niecałkowitego odnerwienia. EMS jest stosowana w uszkodzeniach mięśniowych o różnej etiologii. Począwszy od całkowitego do częściowego odnerwienia, ale także w treningu nowych umiejętności tkanki mięśniowej. 

EMS – wskazania 

Wśród wskazań do treningu EMS wymienia się głównie: 

  • osłabienie lokalnych mięśni, 
  • obniżone napięcie mięśniowe,
  • słabą kontrolę motoryczną, 
  • rekonwalescencję po zabiegach operacyjnych,
  • chęć zwiększenia masy i objętości mięśni, 
  • przeciwdziałanie zanikom mięśniowym.

Elektrostymulację w fizykoterapii wykorzystuje się bardzo często jako jedną ze składowych procesu leczenia i rehabilitacji schorzeń, takich jak SMA, MPD czy porażenie nerwu twarzowego typu Bella

EMS – elektrostymulacja mięśni w rehabilitacji 

Elektrostymulacja mięśni w fizykoterapii jest stosowana najczęściej w celu reedukacji mięśni oraz treningu nowych akcji siłowych. Bardzo ważne jest, aby miała ona charakter funkcjonalny. Oznacza to, że najlepszy rezultat można osiągnąć, synchronizując skurcz wywołany przez urządzenie ze skurczem zainicjowanym przez organizm pacjenta.

Dzięki odpowiedniej parametryzacji oraz metodycznemu wykonaniu, można liczyć na poprawę parametrów siłowych i zdolności motorycznych u pacjentów poddawanych procesowi rehabilitacji. 

W tym celu wykorzystuje się urządzenia kompaktowe, przenośne oraz aparaty do elektrostymulacji bezprzewodowej. Te ostatnie są szczególnie przydatne i pozwalają na pełną swobodę ruchu ze względu na zminimalizowaną ilość kabli i przewodów elektrycznych (sterowane są za pomocą pilota połączonego z obwodami za pomocą Wi-fi). Nowością na rynku, która cieszy się coraz większą popularnością, jest wykorzystanie specjalnego kombinezonu do elektrostymulacji. Jest on polecany osobom z MPD, uszkodzeniami w wyniku urazów czy wypadków skutkujących nieprawidłowym rozkładem napięcia mięśniowego. 

EMS – elektrostymulacja mięśni w sporcie 

Treningi EMS w sporcie są wykorzystywane w ramach zarówno przygotowania do wysiłku, jak i regeneracji. W zależności od uprawianej dyscypliny, stymulacji poddawane są grupy mięśniowe, których ekspozycja na wysiłek i znaczenie wytrzymałości są pierwszorzędne. Takie zabiegi mają się przyczynić do poprawy parametrów siłowych oraz osiąganych wyników u sportowców, co zresztą zostało potwierdzone badaniami. Obecnie popularną formą treningu jest wykorzystanie specjalnego systemu w postaci kombinezonu EMS.

EMS – elektrostymulacja mięśni w kosmetologii 

Elektrostymulacja EMS w kosmetyce jest stosowana przede wszystkim do zabiegów wyszczuplających i upiększających. Jednym z najpopularniejszych zastosowań jest stymulacja ściśle określonych mięśni w celu zmniejszenia obwodu ciała i ilości podskórnej tkanki tłuszczowej. Systematyczne stosowanie takich zabiegów pozwala na utratę nawet kilku centymetrów w obwodzie talii, ud czy bioder. Prądy są także stosowane w celu ujędrnienia skóry i redukcji cellulitu. Pobudzenie skurczów mięśniowych przyczynia się do lokalnej poprawy ukrwienia, co z kolei przekłada się na zwiększenie elastyczności i jędrności powłok ciała. 

EMS – przeciwwskazania 

Przeciwwskazania do elektrostymulacji obejmują: 

  • ciążę, 
  • zaburzenia czucia, 
  • zmiany skórne, 
  • zakrzepicę, 
  • nowotwory, 
  • choroby zakaźne,
  • ostre stany zapalne, 
  • elektroniczne implanty i stymulatory, 
  • gorączkę.

Wszelkie przeciwwskazania należy rozpatrywać indywidualnie. 

EMS – efekty zdrowotne elektrostymulacji mięśni 

Wśród największych efektów elektrostymulacji mięśni wymienia się lokalną poprawę krążenia krwi, a co za tym idzie polepszenie metabolizmu. Z tego rezultatu korzysta się m.in. w stanach pozabiegowych, przeciwdziałając powstawaniu zakrzepicy. Zwiększenie masy i objętości mięśni pozwala na trening nowych akcji siłowych oraz reedukację utraconych funkcji. Bodźcowanie z użyciem impulsów elektrycznych może powodować zwiększenie poziomu endorfin, pobudzając tym samym endogenne systemy znieczulenia. Niewątpliwie wpływa to również na poprawę nastroju i samopoczucia. 

Wśród innych rezultatów elektrostymulacji wymienia się także poprawę zakresu ruchomości w stawach, inhibicję spazmów mięśniowych czy torowanie ruchu w jego fizjologicznym wzorcu.

Aby osiągnąć pozytywne efekty, należy jednak pamiętać o odpowiedniej metodyce. Standardowe procedury dopuszczają użytkowanie EMS przez 20 minut na jedną partię mięśniową. Zaleca się wykonywanie takiego zabiegu co drugi dzień lub codziennie, ale w tym drugim przypadku po pewnym czasie wymagana jest przerwa. Parametryzacja i dokładny czas stosowania powinny zostać określone w sposób mocno indywidulany. Jest to także uzależnione od celu i rodzaju wykorzystywanego prądu. 

  1. Gruther W., Kainberger F., Fialka–Moser V. i in., Effects of neuromuscular electrical stimulation on muscle layer thickness of knee extensor muscles in intensive care unit patients: a pilot study, „Journal of Rehabilitation Medicine” 2010, nr 42, s. 593–597. 
  2. Strasser E. M., Stättner S., Karner J. i in., Neuromuscular electrical stimulation reduces skeletal muscle protein degradation and stimulates insulin–like growth factors in an age– and current–dependent manner: a randomized, controlled clinical trial in major abdominal surgical patients, „Annals of Surgery” 2009, nr 249, s. 738–743. 
  3. Fan E., Ciesla N. D., Truong A. D. i in., Inter–rater reliability of manual muscle strength testing in ICU survivors and simulated patients, „Intensive Care Medicine” 2010, nr 36, s. 1038–1043. 
  4. Gondin J., Brocca L., Bellinzona E. i in., Neuromuscular electrical stimulation training induces atypical adaptations of the human skeletal muscle phenotype: a functional and proteomic analysis, „Journal of Applied Physiology” 2011, nr 110, s. 433–450. 
  5. Burtin C., Clerckx B., Robbeets C. i in., Early exercise in critically ill patients enhances short–term functional recovery, „Critical Care Medicine” 2009, nr 37, s. 2499–2505. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl