aktywni seniorzy
Justyna Piekara

Aktyw­ność fizyczna – chroni synapsy przed sta­rze­niem i sprzyja spraw­no­ści umy­sło­wej senio­rów

Nau­kowcy z Uni­wer­sy­tetu Kali­for­nij­skiego w San Fran­ci­sco infor­mują, że regu­larna aktyw­ność fizyczna może wpły­nąć na che­mię naszego mózgu, sku­tecz­nie popra­wić funk­cjo­no­wa­nie synaps i wzmoc­nić sygnały ner­wowe, co pozwala zacho­wać pra­wi­dłowe funk­cje poznaw­cze nawet w póź­nym okre­sie życia.

  1. Funk­cje poznaw­cze – co to takiego?
  2. Aktyw­ność fizyczna senio­rów wiąże się z lep­szą inte­gral­no­ścią synaptyczną
  3. Inte­gral­ność trans­mi­sji synap­tycz­nej a roz­wój demen­cji
  4. Demen­cja – rosnący pro­blem

Funk­cje poznaw­cze – co to takiego?

Funk­cje poznaw­cze to wszel­kie mecha­ni­zmy umy­słowe, które pozwa­lają czer­pać infor­ma­cje z oto­cze­nia, a po ich prze­two­rze­niu i przy­swo­je­niu, odpo­wied­nio reago­wać. Zacho­dzące w mózgu pro­cesy poznaw­cze kształ­tują nasze zacho­wa­nie. Należą do nich uwaga, pamięć, per­cep­cja, kon­trola pro­ce­sów poznaw­czych, myśle­nie i umie­jęt­no­ści języ­kowe.

Wraz z wie­kiem, z powodu wielu czyn­ni­ków, zdol­no­ści poznaw­cze ule­gają pogor­sze­niu. Warto zadbać o regu­larną aktyw­ność fizyczną, jak i umy­słową oraz zdrową dietę, aby je wspo­móc. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta dla seniora.

Aktyw­ność fizyczna senio­rów wiąże się z lep­szą inte­gral­no­ścią synaptyczną

Nau­kowcy z San Fran­ci­sco zba­dali zwią­zek mię­dzy aktyw­no­ścią fizyczną a mar­ke­rami inte­gral­no­ści synap­tycz­nej u osób star­szych. Dowie­dli, że osoby pozo­sta­jące aktywne fizycz­nie w star­szym wieku miały wyż­szy poziom bia­łek, które wzmac­niają połą­cze­nia i uła­twiają wymianę infor­ma­cji mię­dzy neu­ro­nami, co ma korzystny wpływ na funk­cje poznaw­cze.

Korzystny wpływ aktyw­no­ści fizycz­nej na funk­cje poznaw­cze wyka­zano w mode­lach zwie­rzę­cych. Znacz­nie trud­niej było wyka­zać to u ludzi. Dr Kaitlin Casaletto, neu­rop­sy­cho­log z Uni­wer­sy­tetu Kali­for­nij­skiego w San Fran­ci­sco, infor­muje, że praca badaw­cza, która uka­zała się w „Alzhe­imer’s & Demen­tia”, jest pierw­szą, która dowo­dzi, że regu­la­cja bia­łek pre­sy­nap­tycz­nych u ludzi jest zwią­zana z aktyw­no­ścią fizyczną i może korzyst­nie wpły­wać na funk­cje poznaw­cze.

Tkanka mózgowa uczest­ni­ków bada­nia została prze­ana­li­zo­wana pod kątem bia­łek pre­sy­nap­tycz­nych, takich jak: synap­to­fi­zyna, synap­to­tag­mina-1, syn­tak­syna, kom­plek­syna-I i kom­plek­syna-II. U osób aktyw­nych fizycznie odno­to­wano wyż­sze ilo­ści pro­tein w hipo­kam­pie (regio­nie odpo­wie­dzial­nym za pamięć), ale też w innych obsza­rach mózgu, które są zwią­zane z pro­ce­sami poznaw­czymi. Według Wiliama Honera, pro­fe­sora psy­chia­trii z kana­dyj­skiego Uni­wer­sy­tetu Kolumbii Bry­tyj­skiej, „aktyw­ność fizyczna wywiera glo­balny efekt pod­trzy­mu­jący, wspie­ra­jąc i sty­mu­lu­jąc zdrową funk­cję bia­łek, które uła­twiają trans­mi­sję synap­tyczną w mózgu”.

Czytaj więcej o: Ćwiczenia dla seniorów – przykłady.

Efekt ochrony był zauwa­żalny nawet u osób, które cier­piały na cho­roby neu­ro­de­ge­ne­ra­cyjne i pośmiert­nie zostały pod­dane autop­sji. Bada­cze wyko­rzy­stali dane z pro­jektu „Memory and Aging Pro­ject”, pro­wa­dzony w Rush Uni­ver­sity w Chi­cago, który pole­gał na śle­dze­niu aktyw­ność fizycz­nej uczest­ni­ków w póź­nym okre­sie życia.

Inte­gral­ność trans­mi­sji synap­tycz­nej a roz­wój demen­cji

Pra­wi­dłowo funk­cjo­nu­jący mózg utrzy­muje płyn­ność sygna­łów elek­trycz­nych prze­bie­ga­ją­cych przez synapsy, z neu­ronu do neu­ronu oraz innych komó­rek orga­ni­zmu. Zda­niem dr Casa­tello utrzy­ma­nie inte­gral­no­ści połą­czeń mię­dzy neu­ro­nami może mieć klu­czowe zna­cze­nie dla prze­ciw­dzia­ła­nia demen­cji. Zaburzenia trans­mi­sji synap­tycz­nej i nagro­ma­dze­nie się tok­sycz­nych bia­łek amy­loidowych oraz białka tau pro­wa­dzą do neu­ro­de­ge­ne­ra­cji i pogor­sze­nia funk­cji poznaw­czych u osób star­szych.

„U osób star­szych z wyż­szym pozio­mem bia­łek zwią­za­nych z inte­gral­no­ścią synap­tyczną kaskada neu­ro­tok­sycz­no­ści, która pro­wa­dzi do cho­roby Alzhe­imera, wydaje się być osła­biona” – mówi badaczka.

Sprawdź, akcesoria do ćwiczeń w domu.

Demen­cja – rosnący pro­blem

Zgod­nie z sza­cun­kami Świa­to­wej Orga­ni­za­cji Zdro­wia liczba przy­pad­ków demen­cji wzro­śnie z 55 milio­nów obec­nie do 78 milio­nów do 2030 roku i 139 milio­nów do 2050 roku. Więk­szość nowych przy­pad­ków odno­to­wuje się w kra­jach roz­wi­ja­ją­cych się. Wzrost ten jest napę­dzany głów­nie przez wzrost popu­la­cji i sta­rze­nie się spo­łe­czeń­stwa. Według raportu WHO, jedy­nie wybrane kraje stwo­rzyły plan wspie­ra­nia osób z demen­cją i ich rodzin. Orga­ni­za­cja pod­kre­śla, że w związku z nara­sta­ją­cym pro­blemem ist­nieje pilna potrzeba wzmoc­nie­nia wspar­cia na szcze­blach kra­jo­wych w zakre­sie opieki nad oso­bami cier­pią­cymi na demen­cję.

  1. K. Casa­letto, A. Ramo­s‐Mi­guel, A. Van­de­Bunte, Late­‐life phy­si­cal acti­vity rela­tes to brain tis­sue synap­tic inte­grity mar­kers in older adults, „Alzhe­imer’s & Demen­tia”, 2022, [online] DOI: 10.1002/alz. 12530, [dostęp] 28.01.2022.
  2. K. Casa­letto, H. Zet­ter­berg, K. Blen­now, Tri­par­tite Rela­tion­ship Among Synap­tic, Amy­loid, and Tau Pro­te­ins: An In Vivo and Post­mor­tem Study, „Neu­ro­logy” 2021, [online] DOI: 10.1212/WNL. 0000000000012145,[dostęp] 28.01.2022.
  3. R. Marks, Exer­cise Alters Brain Che­mi­stry to Pro­tect Aging Synap­ses, „ucsf.edu” [online], https://www.ucsf.edu­/new­s/2022/1/422086/e­xer­cise-alters-brain-che­mi­stry-topro­tect-aging­sy­nap­ses, [dostęp] 28.01.2022.
  4. D. M. Alt­schul, What Are Cogni­tive Func­tions?, „psy­cho­lo­gy­to­day.com” [online], https://www.psy­cho­lo­gy­to­day.com/u­s/blo­g/re­verse-cau­sa­tio­n/202006/what-are-cogni­tive-func­tions, [dostęp] 28.01.2022.
  5. World failing to address demen­tia chal­lenge, „who.int” [onlinre], https://www.who.int/new­s/i­te­m/02-09-2021-world-failing-to-address-demen­tia-chal­lenge, [dostęp] 28.01.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl