kobieta z obciążnikami na kostki
Mateusz Burak

Jak prawidłowo korzystać z obciążników na ręce i kostki?

Obciążniki na kostki lub nadgarstki należą do coraz częściej wybieranych akcesoriów do ćwiczeń zarówno domu, jak i na siłowni. Dzięki nim można poprawić efektywność treningu. Do jakich ćwiczeń używać obciążników na ręce i nogi? Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? Podpowiadamy.

Czym są obciążniki na nadgarstki i kostki?  

Obciążniki na stawy to obecnie bardzo popularne akcesoria wykorzystywane do różnego rodzaju ćwiczeń. Ich zastosowanie w pierwszych skojarzeniach może przywodzić na myśl aktywności związane z fitnessem czy typowe ćwiczenia siłowe. Jest to jednak jedynie część możliwości ich wykorzystania. Obecnie bowiem ćwiczenia z obciążnikami na kostki czy ręce cieszą się olbrzymią popularnością chociażby jako przyrządy rehabilitacyjne dla dzieci. Konkretnie używa się ich w terapii zaburzeń sensorycznych jako obciążniki sensoryczne.

Opisywane akcesoria mogą być wykonane z różnych materiałów oraz posiadać odmienną wagę i rozmiary. Zazwyczaj obciążniki na kostki i nadgarstki są regulowane, zapinane na rzepy, wykonane z neoprenu. Pozwala to na odpowiednią regulację oraz ułatwia konserwację. Najczęściej spotykana waga obciążników to 0,5 kg, 1 kg, 2 kg, 3 kg.

Obciążenia na kostki i nadgarstki – po co zwiększać ciężar?

Różnorodność w zakresie samego ciężaru jest bardzo ważna. Pozwala to na dobranie odpowiedniego obciążenia, które powinno być uzależnione od celów treningowych lub terapeutycznych, a także możliwości danej osoby.

Wprowadzenie gradacji ciężaru pozwala również na stopniowe i bezpieczne wzmacnianie poszczególnych partii mięśni, budowanie lepszej wytrzymałości organizmu.

Obciążniki na kostki najczęściej stosuje się do biegania. Dzięki temu wysiłek nabiera zdecydowanie większej intensywności. Obciążniki na nadgarstki czy ręce są stosowane przez osoby, które uprawiają sporty angażujące w dużej mierze właśnie te części ciała. Bardzo ważne jest, aby z opisywanych akcesoriów korzystać podczas aktywności, a nie przy biernym siedzeniu przed telewizorem. Tylko wówczas można liczyć na efekty stosowania obciążników do ćwiczeń. Nie poleca się ich natomiast podczas aktywności wymagających zwiększonej częstotliwości skoków, gdyż może to doprowadzić do przeciążeń w obrębie narządu ruchu.  

Obciążniki kostki i nadgarstki – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Jakie obciążniki na początek? Nad takim pytaniem zastanawia się z pewnością większość osób chcących rozpocząć z nimi swoją przygodą. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy zapięcie posiada solidny rzep oraz czy jest regulowane. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której taki obciążnik okaże się za mały lub za duży, czy też będzie się po prostu zsuwał. Niezwykle istotna jest też jakość materiału. Ważne, aby był wytrzymały, łatwy do utrzymania w czystości.

Najlepiej wyposażyć się od razu w zestaw akcesoriów o zróżnicowanym ciężarze, aby móc kontynuować w przyszłości trening z większym obciążeniem.

Tradycyjne ciężarki, hantle w odróżnieniu od opisywanych obciążników nie pozwalają na jednoczesne zaangażowanie aż tylu partii mięśni. Czy obciążniki na kostki lub nadgarstki można zrobić samemu? Z pewnością jest to możliwe, ale nie zapewni takiego komfortu podczas aktywności, jak zakup akcesoriów wyposażonych w rzepy z możliwością bardzo dużej regulacji.  

Sprawdź: Obciążniki na ręce i nogi w ofercie DOZ.pl

Przykładowe ćwiczenia z obciążnikami na kostki i nadgarstki

Wśród najbardziej podstawowych możliwości efektywnego wykorzystania opisywanych akcesoriów jest chodzenie z obciążnikami na nogach. Już sam spacer pozwala w ten sposób zaangażować znacznie więcej mięśni nóg niż podczas tej samej aktywności bez wspomnianych przyrządów.

Przykładami konkretnych ćwiczeń pozwalających wykorzystać opisywane obciążenie mogą być następujące:

  1. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokości bioder. Na kostkach i nadgarstkach obciążniki. Z przodu step lub niewielki stopień. Ruch: polega na wejściu na stopień jedną kończyną dolną z jednoczesnym uniesieniem do góry kończyny górnej po przeciwnej stronie. Pozycję skrajną należy utrzymać 2–3 sekundy. Ćwiczenie powtarzamy 10–15 razy na stronę.  
  2. Pozycja: Leżenie tyłem. Kończyny dolne wyprostowane i złączone, kończyny górne ułożone wzdłuż ciała. Na kostkach obciążniki. Ruch: polega na uniesieniu kończyn dolnych nad podłogę i wykonywaniu naprzemiennych ruchów góra-dół w wolnym tempie. Ćwiczenie kontynuujemy 10–15 sekund, a następnie kilkukrotnie powtarzamy.
  3. Pozycja: podpór przodem na przedramionach, kończyny dolne ugięte w stawach biodrowych i kolanowych. Na kostkach zamocowane obciążniki. Ruch: polega na unoszeniu jednej kończyny dolnej nad podłoże, doprowadzając do jej wyprostu w stawie biodrowym. Następnie utrzymujemy pozycję skrajną przez 2–3 sekundy. Ćwiczenie należy powtórzyć 10–15 razy na jedną stronę i wykonać je w 2–3 seriach.
  4. Pozycja: leżenie bokiem, podpór na przedramieniu. Na kostkach obciążniki. Ruch: polega na unoszeniu kończyny dolnej wyprostowanej w stawie biodrowym i kolanowym powyżej poziomu ciała. Pozycję skrajną warto utrzymać 1–2 sekundy. Ćwiczenie powtarzamy 10–15 razy na stronę i wykonujemy je w 2 seriach.
  5. Pozycja: leżenie tyłem. Ręce ułożone nad głową, kończyny dolne wyprostowane. Na nadgarstkach i kostkach obciążniki. Ruch: polega na naprzemiennym unoszeniu lewej kończyny górnej i prawej kończyny dolnej, zbliżając kolano do łokcia. Ćwiczenie warto powtórzyć 10–15 razy w 2 seriach.
  1. S. K. Lee, J. M. Jung, S. Y. Lee, Gluteus medius muscle activation on stance phase according to various vertical load, „Journal of Back and Musculoskeletal Rehabilitation”, nr 26 2013.
  2. Y. K. Kim, Y. K. Kwon, Y. W. Jang, Physical response in treadmill walking exercise after artificial weight loading, „The Korean Journal of Sports Medicine”, nr 20 2002.
  3. L. A. Hiemstra, I. K. Lo, P. J. Fowler, Effect of fatigue on knee proprioception: implications for dynamic stabilization. „Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy”, nr 31 2001.
  4. D. A. Skelton, N. Beyer, Exercise and injury prevention in older people, „Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports”, nr 13 2003.
  5. J. Verghese, R. Holtzer, R. B. Lipton i in., Quantitative gait markers and incident fall risk in older adults. „The Journals of Gerontology Series A Biological Sciences and Medical Sciences”, nr 64 2009.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl