Ornityna – co to takiego? Kiedy ją stosować?
Maria Brzegowy

Ornityna – co to takiego? Kiedy ją stosować?

Ornityna była popularna wśród kulturystów w latach 80-tych. Sportowcy używali jej razem z argininą – celem osiągnięcia lepszych wyników i „wypłukania” amoniaku (produktu ubocznego metabolizmu białek). Producenci twierdzą, że zapobiega zmęczeniu, dodaje energii i wpływa na poprawę wyników sportowych. W medycynie z kolei stanowi lek stosowany m.in. w celu intensyfikacji metabolizmu i eliminacji amoniaku np. w strategiach terapeutycznych w encefalopatii wątroby. Czym właściwie jest ornityna? Jakie właściwości posiada ten związek i kto może ją stosować?

Ornityna – czym jest?

Ornityna jest jednym z trzech aminokwasów biorących udział w cyklu mocznikowym, obok L-argininy i L-cytruliny. Głównym zadaniem L-ornityny jest usuwanie amoniaku (NH3). Jego wysoki poziom może być bowiem szkodliwy dla zdrowia, ze względu na jego toksyczność. L-ornityna zapobiega przedostawaniu się szkodliwych związków, działając jako katalizator: zmienia amoniak w mocznik, który jest usuwany z organizmu wraz z moczem.  

Najlepszym źródłem L-ornityny w diecie (podobnie jak innych aminokwasów) jest białko zwierzęce – z mięsa, nabiału, ryb oraz jaj. W diecie wegańskiej lub wegetariańskiej produktami bogatymi w L-ornitynę są pokarmy takie jak: owies, pszenica, orzechy kokosowe, fasola, soja czy orzeszki ziemne. 

Właściwości ornityny

Jednym z bardziej znanych zastosowań L-ornityny jest wsparcie organizmu podczas aktywności fizycznej. Aminokwas wspomaga także pracę wątroby, gojenie się ran i radzenie sobie ze stresem. Zdaniem części specjalistów suplementacja tego aminokwasu może wpłynąć na zwiększenie wydajności treningu. Zmęczenie, drażliwość i utrata apetytu mogą być bowiem objawami gromadzenia się amoniaku w organizmie. Ornityna obniża jego poziom i stąd może łagodzić te dolegliwości.  

Związek ten może też znaleźć swoje zastosowanie również w leczeniu chorób wątroby, takich jak stłuszczenie czy jej marskość – oczywiście tylko za zgodą i pod opieką lekarza prowadzącego. Dowody kliniczne sugerują również, że ornityna może obniżać poziom kortyzolu (hormonu stresu), a także zmniejszać zmęczenie po spożyciu większej ilości alkoholu. 

Kiedy stosować i jak dawkować ornitynę? Preparaty z ornityną

L-ornityna jest zwykle syntetyzowana w wystarczających ilościach, z wyjątkiem okoliczności, w których występuje nadmierne zapotrzebowanie metaboliczne. Stany, które mogą zwiększać ryzyko niedoboru L-ornityny, obejmują m.in. choroby przewlekłe, niewydolność wybranych narządów czy ciężkie obrażenia. Sytuacja, gdy organizm nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości ornityny, może doprowadzić do poważnych problemów związanych ze zbyt dużą ilością toksycznych związków – co może mieć poważny wpływ na zdrowie. 

Preparaty z ornityną są dostępne zarówno w aptekach pod postacią leków (np. L-asparaginian L-ornityny – LOLA) albo suplementów diety, jak i w sklepach internetowych. Mogą występować w formie kapsułek, ampułek lub proszku do rozpuszczania w wodzie.  

W warunkach niedoboru L-ornityny w diecie pod opieką lekarza można rozważyć suplementację tym składnikiem. Zwykle rekomenduje się stosowanie dawki od 2 do 6 gramów ornityny dziennie.  

Na podstawie dostępnych badań ornityna wydaje się być skutecznym suplementem pozwalającym osiągnąć lepsze wyniki w sporcie. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób uprawiających sporty wytrzymałościowe, gdy intensywne ćwiczenia wykonywane są przez ponad 45 minut. Takie osoby powinny przyjmować 2 gramy ornityny na 45–60 minut przed ćwiczeniami, aby zmniejszyć gromadzenie się amoniaku w organizmie. Należy jednak pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna i najlepiej skonsultować się w tym zakresie z doświadczonym dietetykiem sportowym.

Sprawdź na DOZ.pl: Suplementy dla sportowców.

Ornityna – skutki uboczne

Suplementy ornityny są bezpieczne pod warunkiem, że będą podawane w odpowiednich, rekomendowanych dawkach. W niektórych przypadkach ich stosowanie może powodować biegunkę, ból brzucha i inne objawy żołądkowo-jelitowe. Należy pamiętać, iż wysokie dzienne dawki ornityny częściej powodują problemy trawienne, zwiększają niepokój i problemy ze snem.

Ponadto ornityny nie powinny używać osoby z niewydolnością nerek, kobiety w ciąży oraz osoby z nadwrażliwością na którykolwiek składnik zawarty w zażywanych suplementach diety.
  1. T. Sugino, T. Shirai, Y.Kajimoto, O. Kajimoto, L-ornithine supplementation attenuates physical fatigue in healthy volunteers by modulating lipid and amino acid metabolism, „Nutrition Research”, nr 28 2008.
  2. S. Demura, T. Yamada, S. Yamaji, M. Komatsu, K. Morishita, The effect of L-ornithine hydrochloride ingestion on performance during incremental exhaustive ergometer bicycle exercise and ammonia metabolism during and after exercise, „European Journal of Clinical Nutrition”, nr 10 2010.
  3. J. Meijer, W. H. Lamers, R. A. Chamuleau, Nitrogen metabolism and ornithine cycle function, „Physiological Reviews”, nr 70 1990.
  4. U. Grata-Borkowska, R. Susło, P. Hańczyc i in., Zaburzenia psychiczne i neurologiczne u pacjentów z encefalopatią wątrobową, „Via Medica”, nr 13 2016.
  5. M. Hartleb i in., Rekomendacje postępowania u chorych z zaburzeniami czynności wątroby i kamicą dróg żółciowych dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, nr 4 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl