tabletki antykoncepcjne, prezerwatywy dla mężczyzn
Marta Witkowska

Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i ich skuteczność

Wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie jest jeszcze wystarczająco szeroki, jednak medycyna w bardzo zaawansowany sposób skupia się na badaniach dotyczących nowoczesnych rozwiązań. Zatem – jakie metody antykoncepcji są dostępne dla mężczyzn? Które z nich są najskuteczniejsze? Odpowiadamy.

Antykoncepcja dla mężczyzn – dostępne metody i ich skuteczność

Najpopularniejszą metodą antykoncepcji dostępną dla mężczyzn jest stosowanie prezerwatywy, która jest jednocześnie jedną z najstarszych metod. Drugą metodą jest zabieg wazektomii, w Polsce wykonywany stosunkowo od niedawna. Obie metody zasadniczo różnią się od siebie pod wieloma względami.

Prezerwatywy męskie

Prezerwatywy należą do mechanicznych (barierowych) metod antykoncepcyjnych. Zadaniem tej metody jest zapobieganie przedostawaniu się plemników do dróg rodnych kobiety, a tym samym ochrona przed potencjalnym zapłodnieniem. Zaletą prezerwatyw jest fakt, iż są one ogólnie dostępne i niedrogie oraz to, że jako jedyne stanowi barierę dla drobnoustrojów przenoszonych drogą płciową. Wskaźnik zawodności Pearla jest dość wysoki i waha się między wartością 2 a 14, zależnie od rzetelności przestrzegania zasad stosowania.

Prezerwatywa musi być dobrana do wielkości członka i stosowana według instrukcji podanej w ulotce informacyjnej, aby zminimalizować ryzyko zsunięcia lub pęknięcia prezerwatywy podczas stosunku oraz uszkodzenia szczelności ścianek prezerwatywy.

Prezerwatywy wytwarzane są z lateksu lub innych tworzyw bez lateksu. Lateks jest koloidalnym roztworem naturalnego kauczuku. Dzięki temu cechuje go wysoka wytrzymałość, elastyczność oraz duże przewodzenie ciepła. W dotyku przypomina ludzką skórę, dając naturalność doznań. Z drugiej jednak strony, poprzez fakt, że jest materiałem naturalnym, zawiera alergizujące białka, które u części osób wywołują reakcje alergiczne. Uczulenie na lateks objawia się pieczeniem, swędzeniem, wysypką, a nawet ciężkimi objawami alergii.

Prezerwatywy lateksowe wchodzą również w reakcje z substancjami nawilżającymi zawierającymi frakcje tłuszczowe, jak wazelina, olej mineralny, oliwka dla dzieci, emulsje do ciała itp. Lateks w zetknięciu z takimi produktami ulega mikroperforacjom, przez co traci swoje właściwości ochronne zarówno przed zapłodnieniem, jak i przed zakażeniem.

Prezerwatywy niezawierające lateksu wykonane są najczęściej z poliizoprenu, który także jest roztworem kauczuku, ale syntetycznego, czyli nienaturalnego i tym samym pozbawionego czynnika alergennego. Będą one idealne dla osób uczulonych na lateks. Bezlateksowe prezerwatywy są również mniej podatne na działanie substancji opartych na bazie tłuszczu. Prezerwatywy poliizoprenowe cechuje równie wysoka wytrzymałość na rozciąganie, jak prezerwatyw zawierających lateks, jednak materiał ten ma niższą przenikalność ciepła, co może zmniejszać intensywność odbioru bodźców dotykowych.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne nie rekomenduje prezerwatyw jako stałej metody zapobiegania ciąży, poza parami, które nie mogą stosować innych metod zapobiegania ciąży. Ze względów na ochronę przed zakażeniem ta forma antykoncepcji zalecana jest podczas współżycia z partnerem przypadkowym, jednorazowym, drugim lub nowym.

Wazektomia

Wazektomia jest drobnym zabiegiem chirurgicznym i stanowi nowoczesną metodę antykoncepcji dla mężczyzn. Nie wpływa negatywnie na erekcję i pożądanie seksualne mężczyzny oraz chroni kobiety przed stosowaniem metod antykoncepcyjnych, głównie hormonalnych. Na świecie jest to jedna z najczęściej wybieranych metod. W Polsce przeprowadzana jest w wielu klinikach od 2002 roku.
 
Celem wazektomii jest doprowadzenie do blokady możliwości zapłodnienia przez mężczyznę. Często bywa określana mianem sterylizacji męskiej, co jest błędem. Sterylizacja polega na wycięciu gonad, natomiast wazektomia polega na izolacji i przecięciu nasieniowodów. Brzmi to dość drastycznie, ale w praktyce zabieg ten jest prosty, szybki i bezbolesny (przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym). Wykonanie zabiegu nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta, a po zakończeniu zabiegu pacjent samodzielnie opuszcza klinikę tego samego dnia. Powikłania po zabiegu takie, jak: silniejsze pobolewania, mały krwiak, mikrouszkodzenie nerwów, występują niezwykle rzadko i zanikają samoczynnie po kilku dniach.

Po dokonaniu wazektomii plemniki nie są obecne w nasieniowodzie, jednak nadal są produkowane, tyle że są wchłaniane przez organizm. Po okresie około 4 miesięcy wykonywane jest badanie nasienia na obecność i ewentualną ruchliwość plemników w celu potwierdzenia skuteczności zabiegu. Współczynnik niepowodzeń Pearla wynosi od 0 do 0,55 procent. Oznacza to, że skuteczność wazektomii, jako metody antykoncepcyjnej, jest bardzo wysoka, a ryzyko zapłodnienia niemalże zerowe. Zabieg wazektomii jest zabiegiem odwracalnym, który polega na ponownym połączeniu i udrożnieniu nasieniowodów (rewazektomia).

Naturalna antykoncepcja dla mężczyzn – wstrzemięźliwość, stosunek przerywany

Naturalne metody antykoncepcji dla mężczyzn polegają na zachowaniu wstrzemięźliwości seksualnej lub na tzw. przerywanym stosunku płciowym. Wstrzemięźliwość polega na okresowym unikaniu kontaktów seksualnych w trakcie dni płodnych kobiety, czyli przez około od 9 do 15 dni w całym cyklu miesięcznym. Ustalenie płodnego okresu opiera się na kilku metodach, których wskaźnik zawodności Pearla – niestety – jest wysoki. Wstrzemięźliwość seksualna w dniach płodnych kobiety wskazana jest dla par, które nie mogą lub nie chcą stosować innych metod antykoncepcji. Metody te mogą też być odpowiednie dla par, które mają powody do ograniczenia aktywności seksualnej oraz dla par o umiarkowanym apetycie seksualnym.

Część par decyduje się na stosunek przerywany. Polega on na zaniechaniu stosunku płciowego przed ejakulacją, czyli właściwym wytryskiem. Nie gwarantuje to zabezpieczenia przed zapłodnieniem, bowiem przed właściwym wytryskiem występuje zjawisko kropelkowania – wydzielanie preejakulatu w trakcie trwania stosunku. Preejakulat zawierać może żywe i ruchliwe plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej.

Wskaźnik Pearla tej metody wynosi aż od 15 do 28. Dodatkowo stosunek przerywany może negatywnie wpływać na osiąganie pełnej satysfakcji seksualnej obojga partnerów. Może również zwiększać ryzyko wcześniejszych wytrysków. Metoda ta powinna być stosowana w szczególnie wyjątkowych okolicznościach, w których nie ma możliwości zastosowania innej metody.

Sprawdź ofertę lubrykantów i żeli intymnych na DOZ.pl 

Antykoncepcja dla mężczyzn – zastrzyki i tabletki hormonalne

Od połowy XX wieku trwają badania nad stworzeniem skutecznej hormonalnej metody antykoncepcyjnej dla mężczyzn. Główną trudnością jest charakter tłumienia męskiej płodności – skomplikowane procesy hormonalne oraz produkcja ogromnej liczby plemników każdego dnia. Celem metody jest doprowadzenie do znacznego zmniejszenia ilości plemników (oligospermia) lub całkowitego ich braku (azoospermia) w nasieniu na skutek dostarczenia organizmowi pochodnych męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Obecnie wszystkie hormonalne formy antykoncepcji dla mężczyzn – preparaty doustne (tabletki), podskórne (zastrzyki i implanty), przezskórne (żele i plastry) – znajdują się w fazie badań.  

W badaniach wykorzystuje się pochodne testosteronu. Ich działanie opiera się na hamowaniu podwzgórza mózgu i przysadki mózgowej. Wskutek tego następuje zahamowanie wydzielania hormonu luteinizującego (LH) i folitropiny (FSH). Brak LH i FSH powoduje, iż jądra nie otrzymują sygnału do produkcji własnego testosteronu i wytwarzania plemników. W grupie badanych mężczyzn po około 2–3 miesiącach uzyskano odpowiednio niskie stężenie LH i FSH, dzięki czemu męska płodność została stłumiona. Wyniki badań wskazują na wysoką efektywność tego procesu, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości jego odwrócenia – łagodnie, stopniowo po zaprzestaniu podawania pochodnych testosteronu.

Hormonalna metoda antykoncepcji mężczyzn w postaci stosowania pochodnych testosteronu jest łatwa w stosowaniu, jednak, jak pokazały badania, obciążona skutkami ubocznymi. Najpoważniejszym z nich jest powiększenie prostaty i zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworu tego gruczołu. Niezwykle często obserwowano  problemy skórne (trądzik), zwiększenie masy ciała, obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego oraz frakcji HDL, jak i wahania nastrojów wraz z obniżeniem libido. Główną wadą hormonoterapii z zastosowaniem pochodnych testosteronu jest różna skuteczność u różnych mężczyzn. 
  1. J. Bancroft, Seksualność człowieka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
  2. A. Drosdzol i in., Podstawy seksuologii, Warszawa 2015.
  3. J. K. Amory, Development of Novel Male Contraceptives, „ascpt.onlinelibrary.wiley.com” [online] https://ascpt.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/cts.12708, [dostęp:] 22.10.2021.
  4. Z. Dominiak i in., Promising results in development of male contraception, „sciencedirect.com” [online] ,https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960894X21002316 [dostęp:] 22.10.2021.
  5. E. Siwik, Wazektomia. Antykoncepcja dla mężczyzn… i ich partnerek, „wazektomia.com” [online] https://www.wazektomia.com/ksiazka-1-wazektomia-ksiazka , [dostęp:] 22.10.2021.
  6. E. Siwik, Z. Lew-Starowicz, Antykoncepcja - Planowanie Rodziny u progu XXI wieku, Warszawa 2003.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Nowoczesna antykoncepcja

    Istnieje wiele metod antykoncepcyjnych, jednak niektóre z nich są zawodne i powoli przechodzą do przeszłości. Poznaj najpopularniejsze skuteczne środki antykoncepcyjne.

  • Tabletka „dzień po” – czym jest antykoncepcja awaryjna?

    Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką „dzień po”, stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Ma ona na celu zapobiec zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji. Obecnie dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po”. Czym się różnią? Jak działają? Czy można je dostać bez recepty?

  • Naukowcy wiedzą, czemu antykoncepcja hormonalna wywołuje wahania nastroju

    Tabletki antykoncepcyjne są w powszechnym użyciu od kilkudziesięciu lat, a dzięki szeregowi badań i modyfikacji mogą być przyjmowane w pełni bezpiecznie przez wiele lat. Osobną kwestią są jednak skutki uboczne, które wywołują u niektórych kobiet. Jednym z działań niepożądanych są wahania nastroju, jednak do tej pory nie było jasne, w jaki sposób przyjmowanie pigułek hormonalnych wpływa na samopoczucie kobiet. Jak się okazuje, kluczem do zrozumienia tego mechanizmu jest oksytocyna. 

  • Antykoncepcja bez recepty – jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty?

    Na rynku dostępnych jest wiele różnych form antykoncepcji zapobiegających ciąży. Pośród nich dominują te przeznaczone dla kobiet, z czego każda ma swoje wady i zalety. Jak zatem wybrać najbezpieczniejszą i najwygodniejszą metodę antykoncepcji? Jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty? 

  • Bezpieczny seks — obalamy mity

    Mimo szalonego tempa rozwoju technologii nasza cywilizacja nadal nie poradziła sobie z podstawową potrzebą świadomego człowieka — antykoncepcją. Nieprawdziwe informacje wciąż straszą kobiety i zniechęcają do współżycia. Pora na prawdę.

  • Otyłość jedną z przyczyn nieskuteczności antykoncepcji awaryjnej

    Antykoncepcja awaryjna, popularnie nazywana tabletką „dzień po”, skutecznie zapobiega ciąży po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Jednak czasami, nawet mimo prawidłowego zastosowania, zawodzi. Stąd identyfikacja czynników wpływających na efektywność antykoncepcji awaryjnej stała się przedmiotem wielu badań. Dziś dzięki nim wiadomo, że otyłość jest jednym z nich.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • 5 sposobów na zwiększenie libido

    Ochota na seks nie jest stała. Wpływa na nią wiele czynników, od błahych po poważniejsze. Co jednak robić, gdy libido staje się niepokojąco niskie? Skuteczne rozwiązania problemu oferuje współczesna nauka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl