kobieta masuje bolący paluch u stopy
Mateusz Burak

Paluch biegacza (darniowy) – czym jest?

Paluch biegacza, inaczej nazywany paluchem darniowym, jest kontuzją, która przytrafia się – wbrew pozorom – nie tylko biegaczom. Zespół sztywnego palucha objawia się bólem dużego palca w stopie, w trakcie aktywności. Co go powoduje? Jak sobie pomóc? Podpowiadamy.

  1. Paluch biegacza – co to jest?
  2. Paluch darniowy (sztywny) – przyczyny
  3. Objawy palucha biegacza
  4. Paluch sztywny – leczenie
  5. Paluch biegacza – jak zapobiegać kontuzji?

Jak każda dziedzina sportu, bieganie jest obarczone ryzykiem kontuzji i urazów. Udowodniono, że nieodpowiednie przygotowanie do aktywności czy źle dobrane obuwie mogą przyczynić się do zwiększonego ryzyka kontuzji. Wśród takowych znajduje się paluch biegacza określany także jako paluch darniowy.  

Paluch biegacza – co to jest?

Paluch darniowy (biegacza) to nic innego jak kontuzja w obrębie stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Zwiększone ryzyko urazu wymienia się wśród osób, które regularnie uprawiają sport na twardej nawierzchni. Wbrew pozorom taka przypadłość nie dotyka jedynie biegaczy. Mogą to być np. piłkarze. Zazwyczaj pierwszym odczuwalnym objawem, jaki jest obserwowany u osób, których dotyka paluch biegacza, jest ból dużego palca w stopie, który pojawia się w trakcie uprawiania sportu. Do takiego stanu może przyczynić się bardzo wiele różnych czynników, które zostaną opisane w dalszej części tekstu.

Paluch darniowy (sztywny) – przyczyny

Jak już częściowo wspomniano, przyczyn powstawania kontuzji w postaci palucha darniowego jest bardzo wiele. Wśród nich wymienia się m.in. źle dopasowane obuwie oraz brak odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem. Dodatkowo sprzyjać mogą takie czynniki jak przebyte urazy w obrębie stopy, zmiany zwyrodnieniowe czy dysbalans mięśniowy.

 

Brak właściwej stabilizacji ze strony aparatu więzadłowego jest również czynnikiem wpływającym na zwiększone ryzyko kontuzji w postaci palucha biegacza i szybszą eksploatację układu kostnego i mięśniowego. Im więcej takich nieprawidłowości, tym większe prawdopodobieństwo upośledzenia i niekorzystnych zmian architektury stopy, które z czasem stają się prawie nieodwracalne.  

Objawy palucha biegacza

Zespół sztywnego palucha albo inaczej hallux rigidus to nazwy używane zamiennie w stosunku do palucha biegacza i palucha darniowego. Głównym objawem jest wspomniany wcześniej ból w obrębie dużego palca w stopie. Pojawia się on zwłaszcza w momencie, kiedy następuje faza odbicia podczas chodzenia, a paluch zostaje poddany naciskowi i rozciągnięciu.

Jeśli stan związany ze sztywnym paluchem ewoluuje, to można również zaobserwować objawy takie jak:

  • zmniejszenie zakresu ruchomości w obrębie dużego palucha,
  • dolegliwości bólowe nasilające się podczas chodzenia i stania, kiedy paluch jest obciążony,
  • ból oraz sztywność narastające przy zmiennej, wilgotnej i zimnej pogodzie,
  • cechy stanu zapalnego takie jak opuchlizna, zaczerwienie, tkliwość palpacyjna oraz zwiększenie ciepłoty,
  • pojawiające się zgrubienie na czubku stopy,
  • narastanie dolegliwości bólowych podczas noszenia obuwia, niemożność dobrania wygodnych butów.
Objawy są uzależnione od bardzo wielu czynników, w tym od stopnia zaawansowania oraz czynników, które wywołały powstanie palucha darniowego.

Paluch sztywny – leczenie

Bardzo ważnym elementem procesu leczenia palucha darniowego jest diagnostyka. W tym przypadku wykonuje się najpierw podstawową ocenę zakresu ruchomości oraz testy prowokujące dolegliwości bólowe: wspinanie na palce, utrzymywanie ciężaru ciała na jednej nodze. Potwierdzeniem będzie zdjęcie rentgenowskie, które uwidacznia w tym przypadku wszelkie nieprawidłowości w postaci zmian zwyrodnieniowych oraz pojawianie się wyrośli kostnych.

Gdy występuje bolesny paluch, leczenie może być prowadzone w sposób nieinwazyjny lub operacyjnie. W pierwszym przypadku zaleca się dopasowanie odpowiedniego obuwia, może się bowiem okazać, że już sama modyfikacja w tym zakresie przynosi jakiś rezultat. Zaleca się ograniczenie ruchomości palucha w postaci ortezy na paluch biegacza, która odciąży staw i będzie sprzyjać regeneracji. Wskazane będzie również zmniejszenie aktywności, które mogą być powiązane z narastaniem dolegliwości. Mowa tutaj o bieganiu, czy też grze w piłkę nożną.

W celu redukcji obrzęku oraz łagodzenia bólu rekomenduje się zażywanie środków przeciwbólowych oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Niekiedy stosuje się również miejscowe iniekcje z kortykosteroidów – szczególnie w sytuacjach przewlekłego bólu o bardzo dużej intensywności.

Pomocne mogą być aplikacje odciążające z wykorzystaniem taśm (Kinesiology Taping) – tzw. tejping. Laseroterapia, krioterapia, pole magnetyczne oraz fonoforeza z wykorzystaniem odpowiednich żelów zawierających leki również będą przynosić bardzo pozytywne rezultaty.

Samodzielnie w domu można wykonywać naprzemienne ciepło-zimne kąpiele stóp. Przez 30 sekund należy umieścić stopy w gorącej wodzie, a następnie przez 30 sekund w zimnej i tak kilkukrotnie. Pomoże to złagodzić dolegliwości. Wodę można wzbogacić o dodatek olejku lawendowego, borowiny lub nagietka, który zadziała ściągająco na obrzęk. Żele żywokostowe czy okłady z liści młodej kapusty również mogą przynieść niewielką ulgę w odczuwaniu bólu.  

Przy braku skuteczności leczenia nieoperacyjnego lub w sytuacji mocno zaawansowanych zmian pacjent zostaje zakwalifikowany do operacji. Wówczas stosuje się różne metody chirurgiczne, których celem będzie przywrócenie możliwie najlepszego stanu funkcjonalnego oraz maksymalne złagodzenie bólu odczuwanego przed zabiegiem. Jednym z takich rozwiązań jest coś w rodzaju endoprotezy tej okolicy.  

Paluch biegacza – jak zapobiegać kontuzji?

Palucha biegacza nie da się powstrzymać, ale można spowolnić postęp niekorzystnych zmian. W tym celu wykonuje się ćwiczenia, które będą pozwalały utrzymać zakres ruchomości. Zaleca się odpoczynek w momencie, kiedy dolegliwości bólowe zaczynają się pojawiać. Odpowiednio długa rozgrzewka przed treningiem pozwoli uniknąć nadmiernej eksploatacji elementów narządu ruchu. Dobrym rozwiązaniem profilaktycznym jest również noszenie wkładek ortopedycznych, odpowiednie dopasowanie obuwia z wystarczającą ilością miejsca wokół palców oraz unikanie uprawiania sportu na bardzo twardym podłożu.

  1. R. Kunnasegaran, G. Thevendran, Hallux Rigidus: Nonoperative Treatment and Orthotics, „Foot and Ankle Clinics”, nr 20 2015.
  2. R. A. Fuhrmann, First metatarsophalangeal arthrodesis for hallux rigidus, „Foot and Ankle Clinics”, nr 16 2011.
  3. J. T. Deland, B. R. Williams, Surgical management of hallux rigidus, „Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons”, nr 20 2012.
  4. G. Yee, J. Lau, Current concepts review: hallux rigidus, „Foot and Ankle Clinics”, nr 29 2008.
  5. M. J. Coughlin, P. S. Shurnas, Hallux rigidus, „The Journal of Bone and Joint Surgery”, nr 86 2004.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl