kobieta trzyma się za kręgosłup lędźwiowy
Mateusz Burak

Guzki Schmorla – czym są i dlaczego powstają?

Guzki Schmorla to rezultat przeciążeń kręgosłupa oraz rozmaitych schorzeń. Tworzą się jako struktury wybrzuszające się w górę lub w dół. Wpływają tym samym na sąsiednie kręgi kręgosłupa. Bardzo często kojarzone są ze zmianami o charakterze nowotworowym, co nie jest prawdą. Faktem natomiast jest, że mogą one być z nimi mylone. Wykrywane są przypadkowo i rzadko kiedy dają dolegliwości bólowe czy inne objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Guzki Schmorla – czym są i dlaczego powstają?

Guzki Schmorla to małe, okrągłe zmiany, które tworzą się na strukturach kręgów kręgosłupa. Pojawiają się wówczas, gdy krążek międzykręgowy, włóknisty kawałek chrząstki znajdujący się pomiędzy poszczególnymi elementami kostnymi, wciska się w sąsiednie kręgi od wewnątrz i zaczyna zmieniać swój kształt. W przypadku kiedy powstaje przepuklina, krążek międzykręgowy zaczyna uwypuklać się na boki, w którąś ze stron. Natomiast kiedy mamy do czynienia z guzkami Schmorla, przepuklina zaczyna migrować w górę lub w dół do sąsiedniego kręgu.

Najczęściej wymienianą przyczyną powstawania tych zmian jest osłabienie płytek granicznych kręgów. Poza tym podaje się również chorobę Scheuermanna (kifoza młodzieńcza), nierównomierny wzrost kręgów, choroby metaboliczne, choroby  o podłożu zwyrodnieniowym, urazy, złamania oraz infekcje kręgosłupa.

Czy są groźne? Guzki Schmorla to nie nowotwór czy rak. Są kojarzone z chorobami łagodnymi. Mogą być jednak z mylone ze zmianami nowotworowymi i dlatego zaleca się bardzo wnikliwą diagnostykę i analizę każdej takiej zmiany z wykorzystaniem obrazowania.  

Guzki Schmorla – lokalizacja

Jak wyglądają guzki Schmorla? To drobne, pojedyncze zmiany, które powstają u dorosłych. Mogą być zlokalizowane w każdym odcinku kręgosłupa, chociaż najczęściej spotyka się je w części lędźwiowej. Zazwyczaj jest to jego górna część.

Guzki Schmorla – objawy

Guzki Schmorla są w większości bezobjawowe. Oznacza to, że ludzie nie odczuwają żadnych dolegliwości związanych z ich obecnością. Najczęściej stanowią przypadkowe odkrycie podczas badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa z zupełnie innego powodu.

W przypadku stanu po niewielkim urazie mogą jednak pojawić się pewne symptomy takie jak ostry ból w dolnej części pleców czy też intensyfikacja bólu o przewlekłym charakterze, który był dotychczas obecny. Rzadko zdarza się, aby guzki Schmorla prowadziły do rozwoju stanu zapalnego czy infekcji.

Diagnostyka i leczenie guzków Schmorla

Jak już częściowo wspomniano, lekarze diagnozują opisywane zmiany przypadkowo, stosując techniki obrazowania diagnostycznego w postaci rezonansu magnetycznego. Na skanie rezonansu guzki widoczne są jako małe, kostne nieprawidłowości w płytkach granicznych kręgów. Jeśli badania ujawnią takie zmiany, to lekarz może zalecić wykonanie testów dodatkowych, które mają na celu ustalenie przyczyny powstania zmian. Takie dodatkowe poszerzenie działań diagnostycznych jest zalecane szczególnie w przypadku, kiedy występują dodatkowe, niepokojące objawy lub symptomy mogące świadczyć o poważnych schorzeniach i patologiach w obrębie kręgosłupa.

Ponieważ tak jak wcześniej wspomniano, większość zmian w postaci guzków Schmorla nie generuje żadnych objawów, to nie wymagają one leczenia. Jeśli jednak sytuacja jest nietypowa i powodują one uciążliwe dolegliwości, to lekarz wydaje stosowane zalecenia. Najczęściej są to: odpoczynek, leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zazwyczaj objawy ustępują w ciągu kilku miesięcy od zastosowania takiej terapii. Po 2 miesiącach widoczne jest wyraźne zmniejszenie obrzęku w badaniu rezonansu magnetycznego.

Przy barku skuteczności postępowania zachowawczego rozważa się usunięcie uszkodzonego krążka międzykręgowego – operacja. Jedną ze stosowanych technik jest wówczas lędźwiowe usztywnienie międzytrzonowe. Polega ono na zastąpieniu uszkodzonego dysku przeszczepem kostnym. W ten sposób próbuje się uzyskać właściwą przestrzeń pomiędzy poszczególnymi kręgami i promuje się zespolenie dwóch sąsiednich struktur kostnych, celem lepszej stabilizacji i uniknięcia przeciążeń w przyszłości.  

Guzki Schmorla – rehabilitacja

Typowe leczenie guzków Schmorla poza postępowaniem obejmującym stosowanie leków obejmuje także fizjoterapię. Rehabilitacja powinna obejmować przede wszystkim dynamiczne ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące kręgosłup lędźwiowy.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie metod takich jak kinesiotaping, który działa odciążająco. Dobrymi pomysłami będą również: ekspozycja na zmienne pole magnetyczne, okłady z borowiny oraz stosowanie kąpieli siarkowych – wspomogą regenerację i procesy odbudowy oraz pozytywnie wpłyną na samopoczucie pacjenta.

Warto zadbać także o aktywność na świeżym powietrzu, która będzie pomagała jednocześnie odciążać kręgosłup. Może to być np. chodzenie z kijkami. Rozluźniająco i przekrwiennie zadziała masaż klasyczny. Miejscowe schładzanie parami ciekłego azotu w postaci krioterapii powinno dodatkowo przynieść ulgę w bólu w przypadku ostrych i nagłych incydentów bólowych.

Bardzo ważne jest unikanie picia alkoholu oraz palenia tytoniu oraz zażywanie naturalnych produktów posiadających właściwości przeciwzapalne jak imbir, napar z jeżówki czy picie wody kokosowej, która pomaga nawodnić organizm.
  1. G. Dar, Y. Masharawi, S. Peleg i in., Schmorl’s nodes distribution in the human spine and its possibleetiology, Eur Spine J. 2010;19:670–675.
  2. F. M. K. Williams, N. J. Manek, P. N. Sambrook i in., Schmorl’s nodes: Common, highly heritable, and related to lumbar disc disease, Arthritis & Rheumatism. 2007;57:855–860.
  3. K. A. Kyere, K. D. Than, A. C. Wang i in., Schmorl’s nodes, European Spine Journal. 2012;21:2115–2121.
  4. S. Abu-Ghanem, N. Ohana, Y. Abu-Ghanem i in., Acute schmorl node in dorsal spine: an unusual cause of a sudden onset of severe back pain in a young female, Asian Spine Journal. 2013;7:131–135.
  5. J. S. Jang, H. K. Kwon, J. J. Lee, S. M. Hwang, S. Y. Lim, Rami communicans nerve block for the treatment of symptomatic schmorl’s nodes - a case report, The Korean Journal of Pain. 2010;23:262–265.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl