rodzina choruje na grypę
Arkadiusz Dąbek

Testy potrójne na RSV, COVID i grypę – jak je wykonać?

Wraz z początkiem jesieni wkraczamy w sezon infekcji. Jeśli czujesz, że „coś cię bierze”, i zastanawiasz się, czy to grypa, COVID-19, a może RSV, pamiętaj, że test różnicujący możesz wykonać samodzielnie bez wychodzenia z domu. Domowe testy diagnostyczne combo to wygodne i szybkie rozwiązanie. Dowiedz się, jak samodzielnie zinterpretować wyniki testu i co robić w zależności od otrzymanego rezultatu.

  1. Czym są testy typu combo na RSV, grypę i COVID-19?
  2. Darmowe testy potrójne od nowego roku i łatwiejszy dostęp do szczepionek na grypę
  3. Jak działa antygenowy test typu combo? Jak interpretować wynik?
  4. Kiedy wykonać test potrójny (combo) na grypę, RSV i COVID-19?

Czym są testy typu combo na RSV, grypę i COVID-19?

Testy potrójne na RSV, grypę i COVID to testy szerokospektralne, czyli obejmujące nie tylko jeden patogen, a ich kombinację. Oznacza to, że wykonując jeden test, możemy sprawdzić, na jaką infekcję chorujemy: wirus RSV, grypę lub COVID-19.

Darmowe testy potrójne od nowego roku i łatwiejszy dostęp do szczepionek na grypę

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało dwie ważne zmiany związane z trwającym sezonem infekcji w Polsce. Od 1 stycznia 2023 roku lekarze rodzinni zostali zaopatrzeni w bezpłatne testy, które wykażą, czy pacjent choruje na COVID-19, grypę czy na wirus RSV atakujący górne i dolne drogi oddechowe. W aptekach są także dostępne testy antygenowe – Grypa A/B + COVID-19 RSV Combo Milapharm.

Drugą zmianą są skierowania na szczepienie przeciwko grypie. Będą one wystawiane automatycznie w Internetowym Koncie Pacjenta.

Należy pamiętać, że szczepionkę na grypę bezpłatnie – ale na podstawie recepty – otrzymają dzieci od 6. miesiąca do 18. roku życia, kobiety w ciąży oraz seniorzy od 65. roku życia. Pozostali pacjenci mogą liczyć na refundację 50% kosztów (we wszystkich wskazaniach zarejestrowanych na dzień wydania decyzji refundacyjnej; dotyczy to szczepionek Vaxigrip Tetra i Influvac Tetra, natomiast szczepionka Fluarix Tetra jest pełnopłatna).

Warto również wiedzieć, że w aptekach już teraz można kupić testy antygenowe Grypa A/B + COVID-19 RSV Combo Ag, jednak ze względu na duże zainteresowanie mogą być one niedostępne w niektórych lokalizacjach.

Jak działa antygenowy test typu combo? Jak interpretować wynik?

Testy antygenowe potrójne to szybkie domowe testy na grypę, COVID-19 i RSV. Wszystkie działają na podobnej zasadzie jak kasetkowe testy antygenowe na koronawirusa.

Testy typu combo są też dostępne bez recepty i można je samodzielnie kupić oraz wykonać w domu. Zakupione opakowanie testu będzie zawierało: kasetę testową, sterylną wymazówkę, probówkę z buforem, statyw, woreczek na odpady oraz instrukcję użycia.

Do zrobienia testu wystarczy pobranie wymazu z nosa za pomocą specjalnych wymazówek. Próbkę materiału nanosi się na płytkę testową i po odpowiednim czasie – wskazanym w ulotce – odczytuje wynik na zaznaczonych polach. Osoby dorosłe i młodzież powyżej 14. roku życia mogą samodzielnie pobrać próbkę, natomiast u dzieci i młodzieży do 14. roku życia wymaz muszą zrobić osoby dorosłe.

Zwykle w ciągu kilkunastu minut test wykrywa antygeny białka nukleokapsydu wirusa grypy typu A (w tym H1N1), wirusa grypy typu B, wirusa RSV oraz wirusa SARS-CoV-2.

Kiedy wykonać test potrójny (combo) na grypę, RSV i COVID-19?

LEKI NA GRYPĘ I PRZEZIĘBIENIE

PREPARATY DO INHALACJI I NEBULIZACJI

PREPARATY PRZECIWWIRUSOWE

Wskazaniem do wykonania testu są objawy grypopodobne, tj.:

Test może być stosowany u dzieci i kobiet w ciąży.

  1. Wiceminister Kraska: będą dostępne tzw. testy potrójne - diagnozujące COVID, grypę i RSV, rynekzdrowia.pl [online] https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Szczepienia/Wiceminister-Kraska-beda-dostepne-tzw-testy-potrojne-diagnozujace-COVID-grype-i-RSV,240688,1018.html [dostęp:] 28.12.2022.
  2. Grypa, RSV i COVID: te testy typu "combo" z kolejną dostawą do aptek, rynekzdrowia.pl [online] https://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Grypa-RSV-i-COVID-te-testy-typu-combo-z-kolejna-dostawa-do-aptek,240750,6.html [dostęp:] 28.12.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Poziom przeciwciał w COVID-19

    Coraz więcej osób wykonuje badanie poziomu przeciwciał wczesnych – IgM i późnych – IgG. Dzięki nim można ocenić wydolność układu odporności, czyli to czy i jak poradził sobie w kontakcie z koronawirusem SARS CoV-2, nieważne czy po infekcji, czy też po wykonaniu szczepienia. Badanie poziomu przeciwciał przeciwiko COVID-19 pozwala także na ocenę czasu, jaki upłynął od zakażenia lub ostatniego kontaktu z wirusem. Czy zbadanie poziomu przeciwciał pozwoli poczuć się bezpieczniej lub mądrze zaplanować termin trzeciej dawki szczepionki? Odpowiedź na te i inne pytania znajduje się w niniejszym artykule.

  • COVID-19 a zaburzenia snu

    Pacjenci, którzy przechorowali COVID-19, odczuwają szereg rozległych powikłań. Wśród zgłaszanych lekarzom dolegliwości znajdują się zaburzenia snu. Według różnych źródeł u 10 proc. do nawet 90 proc. osób, które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2, objawy utrzymują się po wyleczeniu infekcji.  

  • Wypadanie włosów po COVID-19

    Wypadanie włosów po przebyciu COVID-19 jest jednym z bardziej charakterystycznych objawów, który może pojawić się nawet 4 miesiące po ustaniu objawów zakażenia. Przez wzgląd na to oddalenie w czasie pacjenci nie łączą wypadania włosów z infekcją wywołaną SARS CoV-2, dopatrując się innych zaburzeń w pracy organizmu, jak np. niedoborów żelaza, cynku czy niedoczynności tarczycy. Co zrobić, aby zahamować proces wypadania włosów i jak pobudzić wzrost nowych baby hair?

  • Ciąża a szczepionka przeciwko COVID-19

    Czy kobiety w ciąży mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19? Co powinna wiedzieć przyszła mama zanim podejmie decyzję o takim szczepieniu? Czy karmienie piersią jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia?

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Małe dawki izotretynoiny skuteczne w leczeniu trądziku różowatego

    Według badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie „Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology” już niewielkie dawki izotretynoiny, leku zbliżonego swoją budową do witaminy A, mogą być skuteczne w leczeniu trądziku różowatego (łac. acne rosacea).

  • WHO zatwierdziło szczepionkę na małpią ospę (mpox). Gdzie trafi pierwszy pakiet?

    Pakiet wsparcia w postaci szczepionek, testów diagnostycznych i leków trafi do regionu najbardziej zagrożonego małpią ospą, czyli do Afryki, a w szczególności do Demokratycznej Republiki Konga. Szczepionki właśnie zostały zaaprobowane przez WHO. Co to oznacza?

  • Infolinia NFZ i recepty farmaceutyczne dla pacjentów z terenów powodzi

    NFZ uruchomił specjalną, bezpłatną infolinię (800 190 590), pod którą każdy pacjent z terenów objętych powodzią, otrzyma pomoc. Wprowadzono także inne ułatwienia w tym receptę farmaceutyczną, które obowiązują w trakcie stanu klęski żywiołowej na południu Polski.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl