Skoczek narciarski w locie
Mateusz Durbas

Bułka z bananem – na czym polegała dieta Adama Małysza?

Adam Małysz jest niezwykle utytułowanym skoczkiem narciarskim, który odniósł znaczące sukcesy sportowe zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. O ulubionym przysmaku „Orła z Wisły” – słynnej bułce z bananem – słyszał każdy kibic skoków narciarskich w Polsce.

 

Skoki narciarskie to zimowa dyscyplina sportowa niezwykle popularna w Polsce, jak i w wielu innych krajach na świecie. Adam Małysz jest doskonale znanym i cenionym sportowcem w naszym kraju, który w latach 1995 – 2011 był czołowym polskim skoczkiem narciarskim, a jego występy elektryzowały przez wiele lat miliony widzów przed telewizorami.

Dieta Adama Małysza

O diecie Adama Małysza zrobiło się głośno w mediach głównego nurtu za sprawą słynnej już bułki z bananem. Pomysł ten narodził się we współpracy z profesorem Jerzym Żołędziem – fizjologiem wysiłku fizycznego i ówczesnym członkiem sztabu polskiej kadry skoczków narciarskich. Jak się bowiem okazuje, Adam Małysz i profesor Jerzy Żołądź zastanawiali się podczas zawodów w czeskim Harrachovie nad tym, co dobrze jest zjeść przed samymi skokami, żeby z jednej strony mieć bardzo dużo energii, a z drugiej nie zwiększać niepotrzebnie masy ciała. Obaj panowie wspólnie doszli do wniosku, że tego typu posiłkiem jest bułka z bananem.

W ten oto sposób został rozwiązany problem z żywieniem w czasie trwania zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Pomysł na bułkę z bananem mocno przypadł do gustu Małyszowi, gdyż była smaczna, pożywna, lekkostrawna, bardzo prosta w przygotowaniu oraz łatwa w transporcie i przechowywaniu.

Oprócz słynnej bułki z bananem spożywanej w czasie konkursów skoków narciarskich dieta Adama Małysza składała się z wielu innych produktów żywnościowych, aby dostarczyć każdego dnia odpowiednią ilość energii oraz jakże ważnych dla organizmu człowieka składników odżywczych, tj. białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin i składników mineralnych. W diecie skoczków narciarskich zwykle pojawiają się również inne produkty zbożowe (np. chleb, kasze, ryż, makarony, płatki), warzywa (w tym ziemniaki i bataty), owoce, rośliny strączkowe, niskotłuszczowe mleko i jego przetwory, chude mięso drobiowe, ryby, jaja, orzechy, nasiona, pestki, masło orzechowe, miód oraz oleje roślinne (np. rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia).

Bułka z bananem – przepis

Aby przygotować bułkę z bananem wedle mistrzowskiego przepisu Adama Małysza i profesora Jerzego Żołędzia, należy przekroić średniej wielkości bułkę pszenną na połowę i do środka włożyć obranego ze skórki i pokrojonego w plastry dojrzałego banana. Opcjonalnie można również pieczywo posmarować wcześniej łyżeczką miodu i/lub 100-procentowego masła orzechowego. Bułka z bananem zawiera sporo łatwo przyswajalnych węglowodanów, które są dobrym źródłem energii dla intensywnie pracujących mięśni szkieletowych.

Banany są uważane za najczęściej spożywane świeże owoce na całym globie ziemskim. Są one szczególnie bogate w węglowodany (glukozę i fruktozę), składniki mineralne (głównie potas, magnez, miedź i mangan), witaminy (zwłaszcza witaminę B6 i witaminę C) oraz antyoksydanty (polifenole). Jeden średni banan (120 g) dostarcza około 110 kcal, w tym 26 g łatwo przyswajalnych węglowodanów.

Bułka pszenna jest źródłem węglowodanów (głównie skrobi), białka, witamin (szczególnie witaminy B1, B2, B3, B5 i folianów) oraz składników mineralnych (zwłaszcza wapnia, potasu, magnezu, fosforu, żelaza, cynku, miedzi i sodu). Jedna średniej wielkości bułka pszenna (80 g) dostarcza blisko 220 kcal, w tym około 45 g węglowodanów i 7 g białka.

Dieta skoczków narciarskich

Nie ulega wątpliwości, że zawodowe uprawianie skoków narciarskich jest związane z koniecznością przestrzegania diety o niskiej kaloryczności. Adam Małysz przez większość swojej kariery sportowej spożywał jedynie około 1500 kcal, co jest wartością bardzo niską, tym bardziej biorąc pod uwagę regularne treningi.

Mała kaloryczność diety Małysza wynika z faktu, iż stałe utrzymywanie niskiej masy ciała jest czynnikiem, który wywiera korzystny wpływ na długość wykonywanych skoków, dlatego skoczkowie narciarscy nie mogą przytyć i muszą cały czas kontrolować ilość przyjmowanych kalorii wraz z pożywieniem.

Bułka z bananem w diecie sportowców innych dyscyplin

Bułka z bananem, którą Adam Małysz jadł podczas zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich, świetnie sprawdzi się również u innych sportowców (zwłaszcza uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe), którzy koniecznie potrzebują regularnie dostarczać łatwostrawnych węglowodanów w trakcie podejmowanego wysiłku fizycznego, aby na bieżąco uzupełniać paliwo niezbędne dla intensywnie pracujących mięśni szkieletowych. W wersji bardziej zdrowej dla osób rekreacyjnie uprawiających sport można zastosować zamiast bułki pszennej również bułkę pełnoziarnistą (np. grahamkę, żytnią lub orkiszową).

  1. Biela B., Zagrodzki P.: Ocena opieki żywieniowej u zawodników wyczynowo uprawiających skoki narciarskie i kombinację norweską, „Probl Hig Epidemiol” 2013, 94(2): 291-293.
  2. Rząd Ł., Napierała M.: Wpływ sukcesów Adama Małysza na popularność skoków narciarskich, „Journal of Health Sciences” 2014;4(10):221-248.
  3. Wróblewski P.: Polscy herosi sportowi XXI wieku. Wzory osobowe społeczeństwa polskiego. W: B. Wiśniewska-Paź, P. Wróblewski (red.), Społeczeństwo, sport, edukacja, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2016, 37-62.
  4. Zaczek Z., Michota-Katulska E., Zegan M.: Żywienie w skokach narciarskich, „Bromat. Chem. Toksykol.” XLIX, 2016, 2, 121–129.
  5. Kaczmarek J.: Skoczkowie – tajemnice mistrzów, SAGA Egmont, 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl