Kalarepa
Mateusz Durbas

Kalarepa – na co pomaga, właściwości, zastosowanie

Kalarepa (Brassica oleracea var. gongylodes L.) jest popularnym warzywem należącym do roślin z rodziny kapustowatych (Brassicaceae). W XVIII wieku kalarepa była już pospolicie uprawiana w Europie, a jeszcze do niedawna była postrzegana głównie jako dodatek do zup i bulionów. Jak się jednak okazuje, kalarepa jest rośliną dwuletnią, która charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą i smakową. Jej częścią jadalną jest przerośnięta, zgrubiała i mięsista łodyga. Wyróżnia się dwie główne odmiany kalarepy, a mianowicie jasnozieloną oraz fioletową, przy czym w tej drugiej dodatkowo występują antocyjany o bardzo szerokim prozdrowotnym działaniu na organizm człowieka.

Jakie właściwości ma kalarepa?

Kalarepa wykazuje właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe oraz przeciwnowotworowe. Biorąc pod uwagę fakt, iż kalarepa jest zaliczana do warzyw kapustnych, zawiera ona znaczne ilości glukozynolanów, czyli siarkowych glikozydów, których regularne spożywanie może chronić organizm przed rozwojem chorób nowotworowych, a zwłaszcza nowotworów przewodu pokarmowego (np. wątroby i jelita grubego).

Dzięki zawartości wielu ważnych składników biologicznie aktywnych, takich jak choćby witamina C, miedź, polifenole, karotenoidy i antocyjany (w odmianie fioletowej), kalarepa neutralizuje szkodliwe działanie reaktywnych form tlenu, chroni różne składniki komórek przed uszkodzeniem wolnorodnikowym oraz łagodzi stany zapalne. Wszystko to sprawia, że częste włączanie do diety kalarepy może istotnie zmniejszać ryzyko zachorowania na wiele chorób przewlekłych, wśród których wymienia się przede wszystkim otyłość, cukrzycę typu 2, nowotwory oraz schorzenia sercowo-naczyniowe.

Dlaczego warto jeść kalarepę?

Kalarepa jest warzywem mało kalorycznym, które dostarcza zaledwie 27 kcal w przeliczeniu na 100 g świeżego produktu. Jedna średnia sztuka kalarepy pozbawiona części niejadalnych waży 165 g i dostarcza jedynie niespełna 45 kcal. Oznacza to, że kalarepa może być bezpiecznie spożywana przez osoby z nadwagą i otyłością, które chcą zmniejszyć nadmierną masę ciała. Ponadto surowa kalarepa ma niski indeks glikemiczny, który wynosi 20 (IG = 20), jak również niski ładunek glikemiczny, który wynosi 2 (ŁG = 2). Ze względu na to kalarepa jest zalecana u wszystkich pacjentów z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, takimi jak cukrzyca oraz insulinooporność.

Jedna średnia sztuka kalarepy pozbawiona części niejadalnych zawiera około 6 g błonnika pokarmowego, co stanowi prawie 25% rekomendowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne dziennego spożycia tej grupy substancji pochodzenia roślinnego w przypadku osób dorosłych. Dobrze wiadomo, że błonnik pokarmowy przyspiesza pasaż treści pokarmowej, reguluje rytm wypróżnień, zapobiega zaparciom, obniża stężenie cholesterolu całkowitego i lipoprotein o niskiej gęstości LDL (tzw. „złego cholesterolu”) we krwi, spowalnia tempo opróżniania żołądka oraz wzmaga uczucie sytości poposiłkowej.

Poza tym kalarepa jest dobrym źródłem witamin (zwłaszcza C, B6 i B9) oraz składników mineralnych (szczególnie potasu, miedzi, manganu, fosforu, magnezu, wapnia i żelaza). Jedna średnia sztuka kalarepy zawiera nieco ponad 102 mg witaminy C, co pozwala z nawiązką zaspokoić zalecane dzienne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy u osób dorosłych. Witamina C ma dobrze udokumentowane działanie neutralizujące reaktywne formy tlenu, hamujące utlenianie lipidów, zwiększające przyswajanie żelaza niehemowego, nasilające syntezę kolagenu oraz skracające czas trwania przeziębienia. Jedna przeciętna surowa kalarepa dostarcza około 580 mg potasu, co pokrywa 16,5% dobowego zapotrzebowania na ten ważny składnik mineralny na poziomie wystarczającego spożycia (AI) u osób dorosłych. Warto nadmienić o tym, że potas uczestniczy w metabolizmie białek i węglowodanów, aktywuje liczne enzymy ustrojowe, reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową oraz ciśnienie osmotyczne komórek organizmu.

Jak można jeść kalarepę? Przepisy na kalarepę

Kalarepę najczęściej wykorzystuje się jako składnik sałatek, surówek, zup, bulionów, twarożku lub jako przekąskę. Poniżej znajduje się przykładowy przepis na sałatkę z kalarepy.

Potrzebne składniki do przygotowania sałatki z kalarepy:

  • 1 średnia młoda kalarepa,
  • 1 średni pomidor,
  • 1/2 średniej cebuli czerwonej,
  • 1 średnie jabłko,
  • 4 średnie sztuki rzodkiewek,
  • 1 łyżka soku z cytryny,
  • 1 łyżka oleju rzepakowego z czosnkiem i bazylią,
  • 2 łyżki świeżego szczypiorku,
  • szczypta soli,
  • szczypta pieprzu czarnego lub ziołowego.

Sposób przygotowania sałatki z kalarepy:

  1. Wszystkie warzywa i owoce dokładnie umyć.
  2. Młodą kalarepę obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach.
  3. Cebulę czerwoną obrać i posiekać w piórka.
  4. Główki rzodkiewki oddzielić od liści, dokładnie umyć i usunąć ogonki, następnie pokroić w cienkie półplasterki.
  5. Wycisnąć sok ze świeżej cytryny.
  6. Jabłko opcjonalnie obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach, następnie skropić sokiem z cytryny oraz dokładnie zamieszać.
  7. Pomidora pokroić w ćwiartki.
  8. Drobno posiekać szczypiorek.
  9. Wszystkie składniki przełożyć do miski, polać olejem rzepakowym z bazylią i czosnkiem, doprawić do smaku solą i pieprzem ziołowym oraz dokładnie wymieszać.
  1. Jung HA, Karki S, Ehom NY, et al. Anti-Diabetic and Anti-Inflammatory Effects of Green and Red Kohlrabi Cultivars (Brassica oleracea var. gongylodes). Prev Nutr Food Sci. 2014 Dec;19(4):281-90.
  2. Park CH, Yeo HJ, Kim NS, et al. Metabolic profiling of pale green and purple kohlrabi (Brassica oleracea var. gongylodes). Applied Biological Chemistry. 2017;60:249–257.
  3. Ben Sassi A, Cheikh M’hamed A, Chahdoura H, et al. Variation in biochemical profile and health beneficial compounds and biological activities of Brassica oleracea var gongylodes L. morphological parts. Journal of Food Measurement and Characterization. 2020;14(3):1192-1200.
  4. Marcinkowska M, Frank S, Steinhaus M, et al. Key Odorants of Raw and Cooked Green Kohlrabi (Brassica oleracea var. gongylodes L.). J Agric Food Chem. 2021 Oct 20;69(41):12270-12277.
  5. Paśko P, Galanty A, Tyszka-Czochara M, et al. Health Promoting vs Anti-nutritive Aspects of Kohlrabi Sprouts, a Promising Candidate for Novel Functional Food. Plant Foods Hum Nutr. 2021 Mar;76(1):76-82.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl