Kiść banana
Barbara Bukowska

Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  1. Banany – co znajduje się na ich skórkach?
  2. Czy banany trzeba myć przed zjedzeniem?
  3. Mycie warzyw i owoców – praktyczne wskazówki

Banany – co znajduje się na ich skórkach?

Na plantacjach bananów używa się ogromnych ilości pestycydów – środków grzybo-, owado- i chwastobójczych. Dodatkowo po ścięciu każdą kiść bananów moczy się w roztworze konserwantów. Częstą praktyką jest również spryskiwanie bananów etylenem w celu przyspieszenia ich dojrzewania.

Zabiegi te przeprowadza się po to, aby sprostać oczekiwaniom konsumentów, którzy pożądają owoców idealnych: dojrzałych, lecz nie przejrzałych, bez skaz wizualnych. Drugą kwestią jest czynnik geograficzny – liderami uprawy bananów są kraje azjatyckie i południowoamerykańskie. Aby smakiem tych egzotycznych owoców mogli cieszyć się mieszkańcy innych części globu, trzeba je przetransportować – często na olbrzymie odległości. Chemizacja upraw ma to umożliwić.

Czy banany trzeba myć przed zjedzeniem?

Wiemy już, że banany podczas dojrzewania mają kontakt z wieloma środkami chemicznymi. Co prawda konsumujemy zwykle sam owoc, bez skórki. Dlaczego więc mycie bananów uważa się za konieczne – i to z kilku powodów?

  • Na skórkach bananów gromadzą się pozostałości pestycydów używanych na etapie produkcji.
  • Skórka banana może być źródłem groźnych dla zdrowia bakterii (nigdy nie wiemy, kto w sklepie dotykał owoców przed nami).
  • Pozostawienie nieumytych bananów w pobliżu innych produktów spożywczych niesie ryzyko przeniesienia na nie zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych.
  • Dotykanie nieumytej skórki banana, a potem twarzy czy ust, stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia.

Te same zasady dotyczą innych owoców, które przed spożyciem obieramy ze skórki: cytrusów, ananasów czy arbuzów.

Mycie warzyw i owoców – praktyczne wskazówki

Mycie bananów jest koniecznością. Jak zatem zabrać się do tego, aby mieć pewność, że owoc jest naprawdę czysty? Okazuje się, że mycie samą wodą może być niewystarczające. Skutecznym domowym sposobem pozbycia się zanieczyszczeń jest płukanie owoców w kwaśnym, a następnie zasadowym roztworze. W pierwszym etapie zanurzamy banany w roztworze wody z octem (w proporcji 1 l wody na pół szklanki octu). Po kilku minutach przenosimy owoce do roztworu sody kuchennej (w proporcji 1 l wody na 1 czubatą łyżkę sody). Na koniec płuczemy banany w czystej wodzie.

Ten schemat mycia można oczywiście stosować do wszystkich warzyw i owoców, należy jednak pamiętać, aby produkty miękkie (m.in. truskawki, maliny, borówki) myć bezpośrednio przed spożyciem, żeby nie traciły sprężystości.
  1. S. Egan, Do I Always Need to Wash Fruits and Vegetables? Do I Need a Special Soap?, [online] https://www.nytimes.com/2021/06/29/well/washing-fruits-vegetables-produce.html [dostęp:] 12.04.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl