Młoda kobieta relaksuje się pijąc napój i siedząc w wygodnym fotelu
Mateusz Durbas

Co pić na stres i zmęczenie?

Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  1. Woda dobra na stres
  2. Melisa lekarska na uspokojenie
  3. Rumianek na uspokojenie
  4. Chmiel zwyczajny
  5. Dziurawiec zwyczajny i jego działanie uspokajające
  6. Zielona herbata i jej właściwości wyciszające

Woda dobra na stres

Woda jest substancją absolutnie niezbędną do życia i optymalnego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Stąd dbałość o odpowiednie nawodnienie jest tak ważne dla zdrowia i dobrostanu psychofizycznego. Wśród najczęstszych objawów niedostatecznego spożycia wody wymienia się m.in.:

  • obniżenie wydolności fizycznej organizmu,
  • pogorszenie funkcji poznawczych (zwłaszcza pamięci i koncentracji uwagi),
  • zmniejszenie apetytu,
  • złe samopoczucie psychofizyczne,
  • osłabienie,
  • senność,
  • wzmożony lęk,
  • drażliwość,
  • bóle i zawroty głowy.
Zaleca się wypijać 1 ml płynów na każdą spożytą kalorię. Oznacza to, że osoba dostarczająca wraz z dietą przeciętnie 2000 kcal w ciągu doby powinna również spożywać 2 litry płynów każdego dnia.

Całkowite dobowe zapotrzebowanie na płyny uwzględnia nie tylko wypijaną wodę, lecz również płyny przyjmowane w formie zup, soków, koktajli, smoothie, kisieli, budyniu, mleka, przetworów mlecznych (jogurtu pitnego, kefiru, maślanki), napojów roślinnych, świeżych warzyw, owoców i innych produktów żywnościowych. Jednakże woda pitna powinna stanowić co najmniej połowę wyliczonej wartości.

Melisa lekarska na uspokojenie

Napar z liści melisy lekarskiej ma działanie uspokajające, przeciwstresowe oraz wspomagające pamięć i dobry sen. Melisa jest źródłem wielu różnych związków bioaktywnych, wśród których wymienia się głównie polifenole i olejki eteryczne. W celu przygotowania naparu należy 1-2 łyżeczki suszonych liści melisy lekarskiej zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 10-15 minut, a następnie przecedzić. Tak przygotowany napar z liści melisy lekarskiej zaleca się spożywać 1-3 razy dziennie w okresie silnego stresu i napięcia psychicznego.

Dowiedz się, czy nastrój można poprawić dietą. Sprawdź na DOZ.pl

Rumianek na uspokojenie

Napar z rumianku może wykazywać działanie uspokajające, przeciwlękowe i przeciwdepresyjne, dzięki czemu może pomóc w walce z przewlekłym stresem oraz zaburzeniami lękowymi. Rumianek zawiera flawonoidy, w tym apigeninę, której przypisuje się właściwości antydepresyjne wynikające z wpływu na receptory α-adrenergiczne, dopaminergiczne i serotoninergiczne 5-HT3. Sugeruje się, że napar z rumianku wypity w godzinach późnopopołudniowych oraz wieczornych pomaga się uspokoić i odprężyć, aby łatwiej zapaść w zdrowy sen. W celu sporządzenia naparu z rumianku należy 1-2 łyżeczki suszonego koszyczku rumianku zalać szklanką gorącej wody, zaparzać pod przykryciem przez 5-10 minut, a następnie przecedzić.

Rumianek rośnie na łące
Rumianek

Chmiel zwyczajny

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus L.) jest rośliną wieloletnią, która jest stosowana w celu zmniejszenia objawów bezsenności i stresu psychicznego o łagodnym nasileniu. Napar z szyszek chmielu może znacząco złagodzić objawy depresji, lęku i stresu u zdrowych młodych dorosłych zgłaszających łagodną depresję, zaburzenia lękowe i stres. Chmiel zwyczajny ma działanie uspokajające oraz ułatwiające zasypianie i prawidłowy przebieg snu. Stwierdzono, że mieszanka odmian chmielu Saaz i Saphir może w szczególności pomóc złagodzić zaburzenia snu dzięki wysokiej zawartości ksantohumolu i humulonu, czyli substancji odpowiedzialnych za uspokajające i nasenne właściwości chmielu. Aby przygotować napar z szyszek chmielu, należy 1-2 łyżki szyszek chmielu zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i odstawić na 15 minut. Następnie przecedzić i spożywać 2-3 razy dziennie przed głównymi posiłkami, aby poprawić trawienie, lub 1 raz dziennie przed snem.

Dziurawiec zwyczajny i jego działanie uspokajające

Napar z dziurawca najczęściej poleca się w stanach zmęczenia psychicznego oraz w okresie intensywnej pracy umysłowej. Sugeruje się, że napar z dziurawca wywiera korzystny wpływ na samopoczucie psychofizyczne i funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Napar z dziurawca warto spożywać w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych, gdy głównym celem jest jego działanie uspokajające, wyciszające, odprężające oraz poprawiające nastrój. Picie dziurawca w godzinach wieczornych może się dodatkowo korzystnie przełożyć na poprawę jakości i długości snu.

Sugeruje się, że objawy zmęczenia psychicznego powinny się wyraźnie zmniejszyć po upływie 2 tygodni od momentu rozpoczęcia picia naparu z dziurawca. Aby przygotować napar z dziurawca, należy 1 łyżkę stołową (2 g) zalać szklanką (250 ml) gorącej wody, zaparzać pod przykryciem 30 minut, następnie przecedzić i pić 2 razy dziennie.

Zielona herbata i jej właściwości wyciszające

Zielona herbata uznawana jest za jeden z najzdrowszych gorących napojów na świecie, co ma związek z wysoką zawartością antyoksydantów. Przeprowadzone badania wykazały, że codzienne spożywanie zielonej herbaty w ilości 500 ml może zmniejszać o 29% ryzyko rozwoju zaburzeń poznawczych. Doniesienia literaturowe wskazują, że teanina zawarta w zielonej herbacie ma pozytywny wpływ na sprawność poznawczą, stan emocjonalny (zmniejsza poziom napięcia i lęku), jakość snu oraz relaksację organizmu. L-teanina stymuluje aktywność fal mózgowych alfa, co sprzyja obniżeniu poziomu lęku i zwiększeniu wydolności psychicznej. Regularne picie zielonej herbaty bogatej w L-teaninę może zmniejszyć odczuwany stres i niepokój u osób narażonych na stresujące warunki życia. Dowiedziono, że codzienne spożywanie zielonej herbaty o wysokiej zawartości teaniny i argininy korzystnie wpływa na poprawę obniżonego nastroju.

Dwa kubki z zieloną herbatą
Zielona herbata
  1. Haybar H, Javid AZ, Haghighizadeh MH, et al. The effects of Melissa officinalis supplementation on depression, anxiety, stress, and sleep disorder in patients with chronic stable angina. Clin Nutr ESPEN. 2018 Aug:26:47-52.
  2. Amsterdam JD, Li QS, Xie SX, et al. Putative Antidepressant Effect of Chamomile ( Matricaria chamomilla L.) Oral Extract in Subjects with Comorbid Generalized Anxiety Disorder and Depression. J Altern Complement Med. 2020 Sep;26(9):813-819.
  3. Kyrou I, Christou A, Panagiotakos D, et al. Effects of a hops (Humulus lupulus L.) dry extract supplement on self-reported depression, anxiety and stress levels in apparently healthy young adults: a randomized, placebo-controlled, double-blind, crossover pilot study. Hormones (Athens). 2017 Apr;16(2):171-180.
  4. Min B, Ahn Y, Cho HJ, et al. GABAA Receptor-Mediated Sleep-Promoting Effect of Saaz-Saphir Hops Mixture Containing Xanthohumol and Humulone. Molecules. 2021 Nov 24;26(23):7108.
  5. Ng QX, Venkatanarayanan N, Ho CY. Clinical use of Hypericum perforatum (St John's wort) in depression: A meta-analysis. J Affect Disord. 2017 Mar 1:210:211-221.
  6. Liu X, Du X, Han G, et al. Association between tea consumption and risk of cognitive disorders: A dose-response meta-analysis of observational studies. Oncotarget. 2017 Jun 27;8(26):43306-43321.
  7. Unno K, Furushima D, Tanaka Y, et al. Improvement of Depressed Mood with Green Tea Intake. Nutrients. 2022 Jul 19;14(14):2949.
  8. Williams JL, Everett JM, D'Cunha NM, et al. The Effects of Green Tea Amino Acid L-Theanine Consumption on the Ability to Manage Stress and Anxiety Levels: a Systematic Review. Plant Foods Hum Nutr. 2020 Mar;75(1):12-23.
  9. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K. i wsp. Normy żywienia dla populacji polski i ich zastosowanie. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl