Kolejka do lekarza
Ewelina Sochacka

Sprawdź, czy możesz wejść do lekarza bez kolejki. Pełna lista

Nie każdy wie, ale istnieje lista osób, które mogą wejść do lekarza poza kolejką. Lista ta nie jest krótka i wciąż się zmienia. Ustala ją Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczy ona nie tylko wizyt u specjalisty, ale także usług farmaceutycznych. Kto może skorzystać z przywileju i nie musi czekać w kolejce?
 

  1. Kto może skorzystać z opieki zdrowotnej i pomocy farmaceutycznej poza kolejką? Lista NFZ
  2. Jak wejść od lekarza poza kolejką, mając uprawnienia? Zasady

Kto może skorzystać z opieki zdrowotnej i pomocy farmaceutycznej poza kolejką? Lista NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia co jakiś czas aktualizuje listę pacjentów, którzy mogą wejść do lekarza lub farmaceuty bez kolejki. Wynika to z Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku (art. 47c ust. 1 pkt 1-14) o świadczeniu opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Katalog osób, które mogą skorzystać ze świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych bez kolejki:

  • kobiety w ciąży;
  • osoby niepełnosprawne: w stopniu znacznym; u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, powstałą w okresie prenatalnym rozwoju dziecka albo w czasie porodu; u których wskazana jest konieczność stałej, długotrwałej opieki lub pomocy drugiej osoby;
  • Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi;
  • dawcy krwi, którzy co najmniej 3 razy oddali krew lub jej składniki (dotyczy to także dawców osocza po chorobie COVID-19);
  • Zasłużeni Dawcy Przeszczepu;
  • inwalidzi wojenni i wojskowi;
  • niewidome ofiary działań wojennych (cywile);
  • kombatanci;
  • członkowie opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych;
  • osoby, którym przyznano odszkodowanie (świadczenie kompensacyjne) z tytułu szkody wynikającej ze zdarzeń medycznych;
  • żołnierze zawodowi oraz żołnierze pełniący służbę w WOT (Wojska Obrony Terytorialnej) którzy korzystają ze świadczeń w placówkach leczniczych, których podmiotem tworzącym i nadzorującym jest Minister Obrony Narodowej.
UWAGA: w placówkach innych, nienadzorowanych przez MON, żołnierze zastępczej służby wojskowej, kombatanci oraz uprawnieni żołnierze, pracownicy i weterani poszkodowani, u których potwierdzono co najmniej 30% uszczerbku na zdrowiu, są także uprawnieni do przyjęcia ich poza kolejnością.

Jak wejść od lekarza poza kolejką, mając uprawnienia? Zasady

Świadczeń bez kolejki udziela się poza kolejnością, która wynika z prowadzonej przez podmiot leczniczy listy pacjentów oczekujących. Do wizyty powinno dojść w dniu zgłoszenia, a jeśli jest to niemożliwe, wówczas świadczeniodawca wyznacza inny termin, niemniej nie późniejszy niż 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia pacjenta do placówki. Dotyczy to specjalistycznej opieki ambulatoryjnej i świadczeń szpitalnych.

Co istotne, termin ten stosowany jest wyłącznie w odniesieniu do pacjenta, który zgłosił się do placówki pierwszy raz. Jeśli jest już objęty leczeniem i planowane są kolejne wizyty, wówczas uprzywilejowany pacjent jest traktowany jako osoba kontynuująca terapię, która wizyty będzie miała wyznaczone zgodnie z zasadami ogólnymi i wskazaniami medycznymi dotyczącymi jej stanu zdrowia.

Jeśli ktoś chciałby skorzystać z dostępu do opieki zdrowotnej poza kolejnością, konieczne będzie posiadanie ze sobą dokumentu, który będzie potwierdzał uprawnienia pacjenta do udzielenia mu pomocy poza kolejnością. Takim dokumentem jest np. legitymacja służbowa.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Polacy coraz chętniej wybierają prywatną opiekę zdrowotną

    Krótki czas oczekiwania na wizytę, komfortowe przychodnie i brak kolejek – to najczęstsze argumenty decydujące o zakupie abonamentu lub polisy umożliwiającej korzystanie z usług prywatnych specjalistów. W 2015 roku na zakup prywatnej polisy zdrowotnej Polscy wydali rekordowe 400 mln złotych, czy o jedną piątą więcej niż w roku poprzednim.

  • Czat z lekarzem zamiast badania

    Kolejki do specjalistów to przede wszystkim bolączka publicznej ochrony zdrowia, jednak wraz ze wzrostem liczby pacjentów, sytuacja pogarsza się także u prywatnych świadczeniodawców. W obliczu coraz dłuższych kolejek oferują oni pacjentom nowe możliwości skorzystania z ich usług bez wychodzenia z domu.

  • Lekarzy w Polsce jest najmniej w całej Unii Europejskiej

    Alarmujące wnioski płyną z raportu Health at Glance 2014 przygotowanego przez organizację OECD. Liczba lekarzy w Polsce na 1000 mieszkańców jest tak mała, że plasujemy się w ogonie Unii Europejskiej.

  • Podstawowa Opieka Zdrowotna: odpowiadamy na najważniejsze pytania

    W ciągu kilku ostatnich dni lekarze POZ byli głównym tematem rozmów w mediach i polskich domach, dlatego przypominamy jakich świadczeń możemy od nich oczekiwać oraz jakie zmiany w pracy lekarzy rodzinnych przyniosły nowe przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2015 roku.

  • Do jakich specjalistów są obecnie najdłuższe kolejki? Nowe dane NFZ

    Prawie 450 tys. pacjentów czeka na wizytę w poradni okulistycznej, a ponad 90 tys. oczekuje na przyjęcie na oddział otolaryngologiczny – takie dane płyną ze sprawozdania NFZ za ostatni kwartał 2023 roku. Do jakich jeszcze specjalistów i na jakie badania kolejki są najdłuższe?

  • NFZ przypomina o wizycie u lekarza. Czy to skraca kolejki?

    W 2023 roku NFZ wysłał 12 milionów SMS-ów, w których przypominał o terminach badań, wizytach u specjalistów czy o terminie hospitalizacji. Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, w 2023 roku pacjenci umówili i nie zrealizowali niemal 1,3 miliona refundowanych wizyt. Czy działania NFZ pomogły skrócić kolejki, a pacjenci przestali blokować terminy, których i tak nie wykorzystują?

  • Odkryto genetyczną przyczynę otyłości. Znaczenie ma grupa krwi

    Międzynarodowy zespół badaczy odkrył genetyczną przyczynę otyłości. Ludzie, którzy nie mają wariantu genetycznego SMIM1, zużywają mniej energii w spoczynku, więc mają predyspozycję do większej masy ciała. Gen SMIM1 jest natomiast związany z pewną grupą krwi.

  • Infolinia NFZ i recepty farmaceutyczne dla pacjentów z terenów powodzi

    NFZ uruchomił specjalną, bezpłatną infolinię (800 190 590), pod którą każdy pacjent z terenów objętych powodzią, otrzyma pomoc. Wprowadzono także inne ułatwienia w tym receptę farmaceutyczną, które obowiązują w trakcie stanu klęski żywiołowej na południu Polski.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl