Gliceryna, Glycerolum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o glicerynie

Rok wprowadzenia na rynek
XIX wiek
Substancje aktywne
glicerolum
Działanie gliceryny
łagodzi objawy kaszlu suchego, łagodzi stany zapalne skóry, nawilżające, przeciwbakteryjne, przeczyszczające, łagodzące zaparcia, łagodzące ból gardła
Postacie gliceryny
czopki, czopki doodbytnicze, krople do oczu, krople do oczu w minimsach, krople do uszu, płyn do stosowania na skórę
Układy narządowe
powłoka wspólna (skóra i błony śluzowe), układ nerwowy i narządy zmysłów, układ pokarmowy (trawienny)
Specjalności medyczne
Dermatologia i wenerologia, Gastroenterologia, Okulistyka, Otolaryngologia
Rys historyczny gliceryny

Gliceryna została po raz pierwszy wprowadzona do lecznictwa w XIX wieku. Dokładnie, było to w 1836 roku, kiedy francuski chemik Michel-Eugène Chevreul odkrył glicerol jako produkt uboczny podczas procesu mydlenia tłuszczów. Jednak jako substancja terapeutyczna gliceryna zaczęła być stosowana nieco później. W Polsce gliceryna została wprowadzona do lecznictwa w drugiej połowie XIX wieku. Stosowano ją przede wszystkim jako środek nawilżający w kosmetykach i preparatach dermatologicznych, a także jako składnik syropów, maści, oraz czopków o działaniu przeczyszczającym.

Wzór sumaryczny gliceryny

C3H8O3

Spis treści

Wybrane produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w RP zawierające glicerynę

Wskazania do stosowania gliceryny

Glicerynę w stężeniu 85% stosuje się zewnętrznie jako łagodny środek przeciwzapalny na podrażnienia skóry rąk.
Substancja czynna znalazła również zastosowanie jako składnik przeczyszczających czopków doodbytniczych dla osób dorosłych i dzieci.

Ponadto, ze względu na swoje wszechstronne właściwości gliceryna znalazła zastosowanie jako rozpuszczalnik w wielu wyrobach medycznych, do których zaliczamy syropy, krople oczne oraz płukanki na ból gardła i chrypę.
Gliceryna jako świetny humektant potrafi zatrzymywać znaczne ilości wody, dzięki czemu jest chętnie stosowana jako składnik dermokosmetyków wykorzystywanych w pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry. Substancja ta jest tolerowana przez wiele rodzajów skóry i raczej nie jest odpowiedzialna za powstawanie alergii, w związku z czym znalazła zastosowanie jako środek przedłużający czas trwałości niektórych preparatów.

Gliceryna jest szczególnie chętnie wykorzystywana jako składnik kropli ocznych, przeznaczonych do łagodzenia podrażnień oraz tzw. zespołu suchego oka. Ponadto, jej zdolność do przyciągania cząsteczek wody sprawia, że gliceryna znalazła zastosowanie w preparatach łagodzących objawy związane z występowaniem ucha pływaka.

Dawkowanie gliceryny

Glicerynę można stosować zewnętrznie jako płyn przeznaczony do nakładania na skórę oraz w postaci czopków doodbytniczych. Dawka substancji czynnej jest zależna od wieku oraz schorzeń współistniejących pacjenta.

Płynem do stosowania na skórę można pokrywać ciało nawet kilka razy dziennie, delikatnie wmasowując go w podrażnione miejsca.

W przypadku stosowania glicerolu w postaci czopków na przeczyszczenie zalecana dawka dobowa dla osób powyżej 6 roku życia wynosi od 2 do 4 gramów stosowanych na noc. Efekt przeczyszczający pojawia się zwykle przed upływem godziny.

Gliceryna, niejednokrotnie stanowi dodatkowy składnik niektórych wyrobów medycznych przeznaczonych do stosowania wewnętrznego oraz dermokosmetyków wykorzystywanych w terapii schorzeń skóry. Podczas stosowania tego rodzaju preparatów należy pamiętać aby używać ich zawsze zgodnie z przeznaczeniem i stosować się do zaleceń i wskazówek producenta.

Przeciwskazania do stosowania gliceryny

Przeciwwskazaniem do stosowania glicerolu jest wystąpienie nadwrażliwości na tę substancję czynną. Ponadto, stosowanie gliceryny w postaci doodbytniczej jest przeciwwskazane podczas jednoczesnego występowania ostrej niewydolności nerek, nowotworu odbytu, zapalenia wyrostka robaczkowego oraz innych stanów zapalnych w obrębie jamy brzusznej.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania gliceryny

Czopków glicerolowych nie należy stosować przewlekle. Zalecane jest jedynie doraźne stosowanie podczas leczenia zaparć.

Zwykle zalecana dawka gliceryny w czopkach wynosi od 2-4 gramów, stosowanie czopków nie jest zalecane w przypadku dzieci poniżej 6 roku życia, dla tego rodzaju pacjentów przeznaczone są mniejsze dawki substancji czynnej.

W przypadku, gdy pomimo podania środków przeczyszczających zaparcie nadal się utrzymuje należy skontaktować się z lekarzem.

Wpływ gliceryny na prowadzenie pojazdów

Substancja czynna nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.

Inne rodzaje interakcji

W przypadku stosowania czopków glicerolowych zalecane jest zachowanie odstępu pomiędzy nimi a innymi preparatami stosowanymi doodbytniczo, ze względu na prawdopodobieństwo zaburzenia wchłaniania w miejscu podania leku.

Wpływ gliceryny na ciążę

Podczas zewnętrznego stosowania gliceryny nie występują przeciwwskazania dla kobiet ciężarnych. W przypadku stosowania doodbytniczego, wykorzystanie czopków przeciw zaparciom w ciąży jest dopuszczalne jednak należy pamiętać o poinformowaniu o problemie swojego lekarza prowadzącego podczas wizyty.

Wpływ gliceryny na laktację

W przypadku stosowania glicerolu doodbytniczo lub w postaci płynu przeznaczonego do podania na skórę nie występują ograniczenia związane z laktacją.

Skutki uboczne

biegunka

Działania niepożądane zostały podzielone ze względu na częstotliwość występowania u pacjentów. (Klasyfikacja MdDRA)

Bardzo często
(≥1/10)
Często
(≥1/100 do <1/10)
Niezbyt często
(≥1/1000 do <1/100)
Rzadko
(≥1/10 000 do < 1/1000)
Bardzo rzadko
(<1/10 000)
Częstość nieznana
Nie można ocenić na podstawie dostępnych danych

Inne możliwe skutki uboczne

Po podaniu doodbytniczym zdarzały się przypadki podrażnienia odbytnicy wskutek długotrwałego stosowania, jednak nie jest znana częstotliwość występowania tego rodzaju zdarzeń.

Objawy przedawkowania gliceryny

Przyjęcie doustnie dużych dawek gliceryny może spowodować wystąpienie objawów ze strony przewodu pokarmowego, takich jak:

  • biegunka;
  • wymioty;
  • nudności.

Ponadto, zbyt częste stosowanie stężonych roztworów gliceryny na skórę może spowodować jej przesuszenie.

Mechanizm działania gliceryny

Podczas stosowania doodbytniczego cząsteczki glicerolu działają drażniąco na ściany ściany jelita powodując ich rozciąganie. Ponadto, substancja czynna działa jak środek poślizgowy dla mas kałowych ułatwiając wypróżnienie. Działanie osmotyczne glicerolu polega na tym, że cząsteczka leku "przyciąga" wodę w obrębie jelita, co powoduje upłynnienie mas kałowych oraz uczucie parcia na stolec.

Gliceryna w stężeniach wynoszących poniżej 25% działa nawilżająco na skórę, a ze względu na swoje właściwości higroskopijne wchłania wodę ze zmienionych chorobowo tkanek działając lekko przeciwzapalnie. Ponadto, wyższe stężenia gliceryny mogą wykazywać działania przeciwdrobnoustrojowe.

Glicerol jest również wykorzystywany w recepturze jako tzw. promotor wchłaniania, ponieważ może on wnikać w głębsze warstwy naskórka usprawniając transport niektórych substancji czynnych. Ponadto, cząsteczka leku wykazuje również działanie osmoprotekcyjne, chroniąc komórki nabłonka rogówki przed stresem oksydacyjnym, zmniejszając tym samym objawy występujące u pacjentów cierpiących na zespół suchego oka.

Wchłanianie gliceryny

Gliceryna nie wchłaniania się podaniu przez skórę oraz doodbytniczo. Po podaniu doustnym zostaje częściowo wchłonięta z przewodu pokarmowego.

Metabolizm gliceryny

Gliceryna, po podaniu doustnym, jest metabolizowana do glikogenu odkładanego w wątrobie oraz dwutlenku węgla.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl