Apremilast, Apremilastum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o apremilaście

Rok wprowadzenia na rynek
2014
Substancje aktywne
apremilast
Działanie apremilastu
przeciwzapalne
Postacie apremilastu
tabletki powlekane
Układy narządowe
układ połączeń kości (stawy i jego elementy)
Specjalności medyczne
Dermatologia i wenerologia, Ortopedia i traumatologia narządu ruchu, Reumatologia
Rys historyczny apremilastu

Apremilast został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w 2014 roku do leczenia osób dorosłych z aktywnym łuszczycowym zapaleniem stawów i łuszczycą plackowatą o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, a w 2019 r. został zatwierdzony w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej związanych z chorobą Behçeta. Apremilast został dopuszczony do użytku w Unii Europejskiej w styczniu 2015 r.

Wzór sumaryczny apremilastu

C22H24N2O7S

Spis treści

Wskazania do stosowania apremilastu

Apremilast jest wskazany w leczeniu czynnego łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych, w leczeniu czynnego łuszczycowego zapalenia stawów o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u pacjentów kwalifikujących się do fototerapii i leczenia ogólnoustrojowego. Ponadto apremilast jest obecnie wskazany w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej związanych z chorobą Behçeta u dorosłych.

Dawkowanie apremilastu

Lek występuje w postaci doustnych tabletek powlekanych, które należy połykać w całości, popijając wodą, niezależnie od posiłku.

Zalecana dawka apremilastu w przypadku osób dorosłych to 60mg dobowo i uzyskujemy ją stopniowo zwiększając według zaleconego schematu.

Przeciwskazania do stosowania apremilastu

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na apremilast. Dodatkowo lek jest przeciwwskazany w okresie ciąży, ze względu na znacznie ograniczone dane.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania apremilastu

Specjalne środki ostrożności należy zachować u pacjentów narażonych na wystąpienie biegunek, nudności i wymiotów. W powyższej grupie ryzyka są przede wszystkim pacjenci powyżej 65 roku życia.

Stosowanie apremilastu może przyczyniać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychicznych, takich jak; bezsenność i depresja. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leku u osób z zaburzeniami psychicznymi i depresją w wywiadzie.

W przypadku pacjentów, u których występują ciężkie zaburzenia czynności nerek należy zachować ostrożność i konieczne jest zastosowanie zmniejszonej dawki leku.

Terapia apremilastem może przyczynić się do spadku masy ciała, dlatego należy zachować ostrożność u pacjentów z niedowagą i prowadzić regularną kontrolę masy ciała.

Interakcje apremilastu z innymi substancjami czynnymi

Jednoczesne stosowanie tych leków prowadzi do znacznego osłabienia działania apremilastu. Leczenie może nie przynosić spodziewanej poprawy.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Dabrafenib (Dabrafenib) inhibitory kinazy białkowej
Fenobarbital (Luminal) (Phenobarbital) inne leki przeciwpadaczkowe
Fenytoina (Phenytoin) leki przeciwpadaczkowe - blokujące kanały sodowe i stabilizujące błony neuronów
Karbamazepina (Carbamazepine) leki przeciwpadaczkowe - blokujące kanały sodowe
Mitotan (Mitotane) inne leki przeciwnowotworowe
Newirapina (Nevirapine) nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy
Pioglitazon (Pioglitazone) doustne leki przeciwcukrzycowe - INNE
Ryfampicyna (Rifampicin (rifampin)) antybiotyki - INNE
Brygatynib (Brigatinib) inhibitory kinazy białkowej
Jednoczesne stosowanie tych leków prowadzi do znacznego osłabienia działania apremilastu. Leczenie może nie przynosić spodziewanej poprawy.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Efawirenz (Efavirenz) nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy

Wpływ apremilastu na prowadzenie pojazdów

Apremilast nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn potencjalnie niebezpiecznych lub wpływ na powyższe czynności jest nieistotny.

Inne rodzaje interakcji

Jednoczesne stosowanie apremilastu z wyciągiem z dziurawca prowadzi do znacznego osłabienia działania leku. Leczenie apremilastem może nie przynosić spodziewanej poprawy.

Wpływ apremilastu na ciążę

Apremilast jest przeciwwskazany w okresie ciąży, ze względu na znacznie ograniczone dane. Dostępne dane dotyczące stosowania leku u małp i myszy donoszą, iż apremilast przyczyniał się do utraty zarodka, płodu, obniżenia masy urodzeniowej oraz opóźnienia kostnienia u myszy. Dawki podawane zwierzętom były większe, niż te maksymalne, zalecane u ludzi.

Wpływ apremilastu na laktację

Apremilast został wykryty w mleku karmiących samic myszy. Brak dowodów potwierdzających na przenikanie leku do mleka kobiet karmiących. Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Wpływ apremilastu na płodność

Brak jednoznacznych danych potwierdzających wpływ apremilastu na płodność u ludzi. W badaniach na zwierzętach nie zaobserwowano wpływu na płodność samców przy ekspozycji na dawki terapeutyczne.

Skutki uboczne

biegunka
zakażenia górnych dróg oddechowych
nudności
napięciowy ból głowy
bezsenność
zmniejszony apetyt
refluks żołądkowo-przełykowy
ból w górnej części jamy brzusznej
Ból pleców
zapalenie nosogardzieli
zapalenie oskrzeli
zmęczenie
wymioty
niestrawność
migrena
kaszel
depresja
ból głowy
wysypka
pokrzywka
zachowania samobójcze
nadwrażliwość
myśli samobójcze
Krwotok z przewodu pokarmowego
spadek masy ciała
obrzęk naczynioruchowy

Działania niepożądane zostały podzielone ze względu na częstotliwość występowania u pacjentów. (Klasyfikacja MdDRA)

Bardzo często
(≥1/10)
Często
(≥1/100 do <1/10)
Niezbyt często
(≥1/1000 do <1/100)
Rzadko
(≥1/10 000 do < 1/1000)
Bardzo rzadko
(<1/10 000)
Częstość nieznana
Nie można ocenić na podstawie dostępnych danych

Objawy przedawkowania apremilastu

Dostępne wyniki badań dotyczące przedawkowania apremilastu- podawania dawki 100 mg dobowo, przez okres 4,5 doby nie potwierdzają toksyczności ograniczającej dawkowanie.

Mechanizm działania apremilastu

Pełny mechanizm działania tego leku nie jest w pełni poznany, wiadomo jednak, że apremilast jest inhibitorem fosfodiesterazy 4 (PDE4), która pośredniczy w działaniu cyklicznego monofosforanu adenozyny (cAMP), drugiego przekaźnika. PDE4 przez apremilast prowadzi do zwiększenia wewnątrzkomórkowych stężeń cAMP. Wzrost cAMP powoduje zahamowanie zapalenia poprzez zmniejszenie ekspresji TNF-α, IL-17, IL-23 i innych mediatorów zapalenia. Powyższe mediatory zapalenia odgrywają rolę w różnych stanach łuszczycowych, a także w chorobie Behçeta, prowadząc do niepożądanych objawów zapalnych, takich jak owrzodzenia jamy ustnej, zmiany skórne i zapalenie stawów. Podawanie apremilastu prowadzi do kaskady, która ostatecznie obniża poziom powyższych mediatorów, łagodząc objawy zapalne.

Wchłanianie apremilastu

Doustna dawka apremilastu jest dobrze wchłaniana, a całkowita biodostępność leku wynosi około 73% po podaniu doustnym z maksymalnym stężeniem w osoczu po czasie 2,5 godzin od podania. Dostępne dane potwierdzają, że pokarm nie ma wpływu na biodostępność leku, zatem można go podawać z pokarmem lub bez niego.

Dystrybucja apremilastu

Około 67% apremilastu w osoczu ulega wiązaniu z białkami. Średnia pozorna objętość dystrybucji (Vd) wynosi około 87 l, co sugeruje, że apremilast podlega dystrybucji w przestrzeni pozanaczyniowej.

Metabolizm apremilastu

Apremilast jest silnie metabolizowany różnymi drogami, które obejmują utlenianie, hydrolizę oraz koniugację. Około 23 metabolitów jest wytwarzanych w wyniku jego metabolizmu. CYP3A4 pośredniczy głównie w metabolizmie oksydacyjnym tego leku, z mniejszym udziałem enzymów CYP1A2 i CYP2A6. Głównym metabolitem apremilastu jest M12- nieaktywna forma O-demetylowanego kwasu glukuronidowego. Niektóre inne główne metabolity, M14 i M16, są znacznie mniej aktywne w hamowaniu PDE4 i mediatorów stanu zapalnego niż ich macierzysty lek, apremilast. Po podaniu doustnym w osoczu stwierdza się niezmieniony apremilast (45%) i nieaktywny metabolit, glukuronid O-demetyloapremilastu (39%). Mniej istotne metabolity M7 i M17 są aktywne, ale są obecne tylko w około 2% lub mniejszych ilościach i prawdopodobnie nie mają wpływu na działanie apremilastu.

Wydalanie apremilastu

Tylko 3% i 7% dawki apremilastu jest wykrywane odpowiednio w moczu i kale w postaci niezmienionego leku, co wskazuje na intensywny metabolizm i wysokie wchłanianie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl