S.O.S dla suchych i zmarzniętych dłoni
Katarzyna Szulik

S.O.S dla suchych i zmarzniętych dłoni

Choć kochamy ją za malownicze krajobrazy za oknem i szaleństwo na śniegu, zima wyjątkowo nie sprzyja naszym dłoniom, narażając je na wysuszenie i odmrożenie. Warto poznać zasady dotyczące prawidłowej pielęgnacji, dzięki którym skóra będzie miękka i nawilżona.

Przyczyną szybkiego wysuszania się i pękania skóry dłoni jest mała ilość tkanki tłuszczowej i gruczołów łojowych, które odpowiedzialne są za naturalne nawilżanie naskórka. Niewielka liczba gruczołów potowych z kolei prowadzi do szybkiego odwadniania skóry dłoni, dlatego tak ważna jest ich prawidłowa pielęgnacja, by zachowały zdrowy wygląd. Trudne warunki atmosferyczne podczas zimy takie jak niska temperatura i obniżona wilgotność powietrza mogą dodatkowo potęgować problemy związane z przesuszaniem.

By skóra dłoni wyglądała zdrowo, należy unikać mycia ich pod gorącą wodą i stosować tylko delikatne mydła, które zawierają mało związków zasadowych. Jeśli decydujemy się na płyn do mycia rąk, warto by był wzbogacony o nawilżający krem lub balsam, który wytworzy na skórze ochronną warstwę. Szczególnie zimą zrezygnujmy z wycierania dłoni szorstkim ręcznikiem, który może powodować ich podrażnienie. Zły wpływ na skórę dłoni mają również detergenty, dlatego podczas sprzątania unikajmy kontaktu z substancjami żrącymi, zakładając ochronne rękawiczki.

W okresie zimowym warto zaopatrzyć się w specjalnie dedykowane kremy na tę porę roku, które zawierają więcej składników odżywczych i nie bazują na wodzie, która zamarza pod wpływem zimna. Dobry krem do rąk obowiązkowo powinien zawierać witaminy A i E, hamować parowanie wody z zewnętrznych warstw naskórka i chronić przed utratą ciepła, co sprawdzi się w przypadku mrozów. Powinien też być gęsty – mimo że będzie się wcierał nieco trudniej, pozostanie dłużej na skórze zapewniając jej ochronę. Dobrze, gdy w składzie będzie zawierał silikon lub glicerynę. Podczas zimy krem obowiązkowo należy wcierać po każdym umyciu rąk, a także wtedy, gdy skóra robi się sucha, więc dobrze jest mieć go zawsze przy sobie, np. w biurze czy szkole.

Jeśli skóra dłoni jest popękana i bardzo przesuszona możemy zafundować jej kąpiel w parafinie, którą podgrzewamy i wlewamy do pojemnika. Zanurzamy w nim ręce na ok. 5 minut, po czym zawijamy folią aluminiową. Po upływie 30 min. zmywamy parafinę – skóra powinna być przyjemniejsza w dotyku i mniej podrażniona.

Podczas zimy, oprócz prawidłowego nawilżania dłoni, należy pamiętać, by chronić je przed zimnem nie tylko w przypadku dużych mrozów. Aby skóra wyglądała zdrowo, nie była przesuszona ani czerwona, przed każdym wyjściem należy założyć grube rękawiczki. Unikajmy takich zrobionych z syntetycznych materiałów lub ostrej wełny, które mogą dodatkowo podrażniać naszą skórę.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl