Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę
Anna Miros

Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

Kosmetyki rozgrzewające wykorzystują właściwości ostrych przypraw oraz silnie działających składników. Po ich zastosowaniu odczuwamy ciepło, ponieważ zostały pobudzone receptory ciepła w skórze na odpowiedniej głębokości (tzw. ciałka Ruffiniego). W tego rodzaju kosmetykach istotne znaczenie ma właściwość lepszego przenikania substancji aktywnych do skóry pod wpływem ciepła.

Składniki w preparatach rozgrzewających

Kosmetyki rozgrzewające mogą zawierać międzyinnymi: pomarańczę, cynamon, kardamon, kawę, wanilię i wiele innych aromatycznych składników (imbir, goździki, kamfora, pieprz czarny, papryka chili).

  • Pomarańcza to przede wszystkim bogate źródło witaminy C, dzięki czemu jest naturalnym przeciwutleniaczem zwalczającym wolne rodniki. Od lat wykorzystywana w aromaterapii ze względu na przyjemny, cytrusowy zapach oraz właściwości relaksujące. Stosowana w kosmetykach do pielęgnacji twarzy i ciała o działaniu nawilżającym i odmładzającym. W kosmetykach rozgrzewających pomarańcza stanowi bazę zapachową ze względu na to, że bardzo dobrze komponuje się z aromatem przypraw korzennych oraz kojarzy się z okresem świąteczno-zimowym.
  • Cynamon charakteryzuje się ostrym i korzennym zapachem. Wykazuje działanie rozgrzewające, pobudza krążenie i przyspiesza spalanie tłuszczu w tkankach. Dodatkowo posiada działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Bardzo często stosowany w preparatach antycellulitowych, ujędrniająco-wyszczuplających i do pielęgnacji stóp.
  • Kardamon także należy do składników o właściwościach rozgrzewających – poprawia krążenie krwi i przyspiesza przemianę materii. Stanowi dodatek do perfum, szczególnie męskich. Ceniony ze względu na właściwości lecznicze, a także walory smakowe. Razem z szafranem i wanilią zalicza się do najdroższych przypraw świata.
  • Kofeina zawarta w kawie, podobnie jak cynamon, przyspiesza spalanie tłuszczu i neutralizuje wolne rodniki. Ponadto zmniejsza obrzęki, regeneruje i ujędrnia skórę, a także eliminuje cellulit. Zapach kawy pobudza nas do działania, a także relaksuje, dlatego stosuje się go w aromaterapii.
  • Wanilia to składnik, który jest wykorzystywany w kosmetykach rozgrzewających, głównie ze względu na kojący, balsamiczny, słodki zapach (podobnie jak pomarańcza). Olejek waniliowy od lat używa się w perfumerii i aromaterapii, a także w kosmetykach do pielęgnacji ciała. Wykazuje działanie regenerujące, łagodzące oraz nawilżające. Podobnie, jak kardamon należy do silnych afrodyzjaków.

Na początek – rozgrzewająca kąpiel

W zimowy wieczór warto przygotować ciepłą, relaksującą kąpiel. Zapalone świece o zapachu cytrusów, kilka kropli olejku rozgrzewającego (cynamonowy, goździkowy, imbirowy) lub korzenny żel pod prysznic/płyn do kąpieli pozwoli na odprężenie naszego ciała i umysłu.

Kolejny etap – balsam, masło lub olejek do masażu

Po kąpieli aby uzupełnić pielęgnację ciała należy nałożyć balsam lub masło bogate w składniki, takie jak: kawa, pomarańcza, wanilia czy kardamon. Jeśli mamy dłuższą chwilę, aby poprawić mikrokrążenie, ujędrnić i odżywić skórę możemy wykonać delikatny masaż ciała używając olejku migdałowego/arganowego z dodatkiem olejków eterycznych np. z pomarańczy, imbiru.

Pielęgnacja dłoni i stóp

W czasie zimy dłonie i stopy są najbardziej narażone na przemarznięcie i odmrożenie. Gdy wrócimy do domu warto przygotować dla nich ciepłą kąpiel z dodatkiem olejku cynamonowego lub imbirowego (kilka kropli). Następnie nakładamy krem rozgrzewający zawierający imbir, paprykę, cynamon czy kamforę. Taki zabieg pielęgnacyjny bardzo dobrze sprawdzi się u osób ze słabym krążeniem krwi, narzekających na zimne dłonie i stopy.

Dla kogo są zakazane?

Niestety kosmetyki i zabiegi rozgrzewające nie będą odpowiednie dla wszystkich.  Należy ich unikać w okresie ciąży, przy kruchych, rozszerzonych naczyniach krwionośnych, skłonności do żylaków, nadciśnieniu, delikatnej, wrażliwej skórze, skłonnej do zaczerwienienia i podrażnień. Można je zastąpić ciepłą herbatą malinową, rękawiczkami, grubym swetrem i skarpetkami, termoforem, a także ogrzewaczem dłoni do kieszeni.

Aby zabezpieczyć naszą skórę przed wiatrem i mrozem przed wyjściem z domu należy nałożyć na twarz i dłonie krem ochronny z filtrem UV.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl