Czym jest dermokosmetyk?
Magdalena Wierucka-Rybak

Czym jest dermokosmetyk?

Coraz częściej sięgamy po kosmetyki dostępne wyłącznie w aptekach. Dermokosmetyki, bo tak się nazywają, są preparatami kosmetycznymi, które powstały w wyniku połączenia wiedzy kosmetologicznej, dermatologicznej oraz chemicznej. Te wyjątkowe propozycje wielu producentów powstały w trosce o wrażliwą, delikatną, alergiczną oraz często objętą chorobami dermatologicznymi skórę.

Definicja dermokosmetyku

W regulacjach prawnych dotyczących preparatów kosmetycznych, nie znajduje się wyjaśnienia nie tylko dla kosmetyku ekologicznego, „bio” czy naturalnego, ale również słowo – dermokosmetyk – nie jest sprecyzowane. Wszystkie wymogi stawiane kosmetykom w Unii Europejskiej zawarte są w dyrektywie 76/768/WE. Na rynku na polskim obowiązuje także Ustawa o kosmetykach z 2001 r. (DzU nr 42, poz. 473 z późniejszymi zmianami).

Czym różni się „dermokosmetyk” od kosmetyku?

Produkty kosmetyczne dostępne w aptece są przeznaczone dla osób cierpiących z powodu pewnych dolegliwości skórnych. Głównym zadaniem kosmetyków dermatologicznych jest pomoc w pielęgnacji skóry objętej problemami dermatologicznymi. Dlatego też produkcja dermokosmetyków przypomina proces produkcji leków. Już na etapie tworzenia receptury, wszystkie użyte składniki są konsultowane i tworzone we współpracy z lekarzami dermatologami i kosmetologami, a ich ilość ze specjalistycznymi ośrodkami chemicznymi. Proces produkcji przypomina produkcję leków, ponieważ produkty te powstają, podobnie jak leki farmaceutyczne, w sterylnym środowisku. Biorąc pod uwagę przeznaczenie dermokosmetyku, można powiedzieć, że są to produkty, które powinny cechować się pewnymi właściwościami.

  • Kosmetyki dermatologiczne nie powinny zawierać m.in. syntetycznych środków zapachowych, barwiących konserwantów, substancji modyfikowanych genetycznie. Powinny być bezbarwne i bezwonne, o minimalnej ilość bezpiecznych, nieuczulających konserwantów.
  • Hypoalergiczne, czyli o zmniejszonym ryzyku wywołania reakcji alergicznej. Dermokosmetyki, z założenia, są przeznaczenia dla osób o wrażliwej, chorej i skłonnej do alergii skórze, powinny być pozbawione wszystkich potencjalnie alergennych substancji.
  • Użycie wysokiej zawartości określonych substancji bioaktywnych, powinno być zasadne i o potwierdzonym działaniu w oparciu o przeprowadzone badania dermatologiczne i laboratoryjne. 
  • Testowane. Dermokosmetyki poddaje się specjalistycznym badaniom dermatologicznym na skórze wrażliwej, skłonnej do alergii. Wszystkie badania na probantach odbywają się pod nadzorem lekarza dermatologa.

Dla kogo?

  • Dermokosmetyki to specjalistyczne produkty stworzone na konkretne problemy skórne. Są one w szczególności polecane wszystkim osobom mającym skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień i alergii. W szczególności powinni po nie sięgnąć wszyscy ci, którzy mają problemy dermatologiczne tj. trądzik młodzieńczy oraz trądzik różowaty. 
  • Rodzice maluszków o skórze atopowej mogą skorzystać z szerokiej gamy kosmetyków z apteki typu emolienty, które odbudują warstwę lipidową naskórka, zmniejszą ryzyko podrażnień oraz zniwelują świąd skóry.
  • Osoby dorosłe z atopowym zapaleniem skóry mogą sięgnąć po produkty polecane również dla dzieci i niemowląt od pierwszych dni życia.
  • Dermokosmetyki są chętnie stosowane przez kobiety ciężarne. W tym szczególnym okresie życia kobiety powinny unikać wielu substancji biologicznie czynnych. Na rynku dostępne są kosmetyki, których receptura opracowana została pod kątem kobiet w ciąży – preparaty te są pozbawione substancji podrażniających, a także składników mogących być przyczyną przebarwień, uczuleń. Niemniej w trakcie ciąży mogą rozwinąć się choroby skórne, które dotyczą wyłącznie tego okresu życia np. świąd ciężarnych. W celu zmniejszenia m.in. świądu, ryzyka uczuleń, podrażnień czy nadwrażliwości, wiele kobiet sięga po dermokosmetyki.
  • Większość mam wybiera właśnie kosmetyki apteczne dla swoich pociech. W ofercie dla najmłodszych znajdziemy preparaty na ciemieniuchę, przeciwko pieluszkowemu zapaleniu skóry, ale również typowe kosmetyki pielęgnacyjne.
Dermokosmetyki cechują się wysoką zawartością składników aktywnych, są hypoalergiczne, a zawartość konserwantów jest znikoma. Każdy, pod warunkiem konsultacji i odpowiedniego doboru preparatu do potrzeb swojej skóry, może z nich skorzystać.

Czy warto sięgnąć po kosmetyki z apteki?

Wszystkie produkty dermkosmetyczne mają określone właściwości i powstają w sterylnych oraz kontrolowanych warunkach z podwyższonymi wymaganiami, co do jakości. Każdy produkt powstaje pod kątem konkretnej dolegliwości skórnej czy wieku, a także jest testowany dermatologicznie. Ich receptury to efekt współpracy kosmetologów, dermatologów oraz innych specjalistów z pokrewnych branż farmaceutycznych, medycznych. Ponadto kosmetyki dermatologiczne prawie nie zawierają konserwantów, a środki te zostały zastąpione m.in. witaminami, czyli antyoksydantami, lipidami oraz składnikami pochodzenia roślinnego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl