Przegląd kosmetyków pod prysznic i do kąpieli
Urszula Krzesiak

Przegląd kosmetyków pod prysznic i do kąpieli

Kosmetyki do kąpieli i pod prysznic to jedne z tych kosmetyków, po które sięgamy każdego dnia. Często jednak w sposób losowy dokonujemy ich wyboru. A przecież kosmetyki do codziennego oczyszczania ciała, oprócz kolorów, kształtów i zapachów, różnią się również postacią, sposobem użycia i, co najważniejsze, właściwościami pielęgnacyjnymi. Do wyboru mamy tu płyny i olejki do kąpieli, żele pod prysznic, peelingi, pudry kosmetyczne i sole lecznicze. Oddzielną grupę produktów do oczyszczania ciała stanowią też emolienty.

Płyny do kąpieli

Płyn do kąpieli to zdecydowanie najbardziej popularny kosmetyk stosowany do kąpieli. Kremowy płyn zamienia się w wannie w delikatną i pachnącą pianę posiadającą właściwości zmiękczające naskórek. Zapewnia ona łagodne oczyszczanie, nawilżanie i ochronę skóry dzięki neutralnemu pH. Jej dodatkową zaletą jest pozostawiony na skórze subtelny zapach. Niewielka ilość płynu dodana do kąpieli (zwłaszcza przyjemnie ciepłej) może dawać uczucie odprężenia i relaksu, poprawiać mikrokrążenie, nawilżać i uelastyczniać naskórek, a także łagodzić istniejące stany zapalne. Taka kąpiel nie powinna trwać jednak dłużej niż 20 minut. W tego rodzaju kosmetykach najlepiej jest szukać składników naturalnych: np. oleju kokosowego (wykazuje działanie nawilżające i wspomaga leczenie różnego rodzaju problemów skórnych), czy też oleju arganowego (przedłuża młodość skóry, nawilża ją i odżywia).

Olejki zapachowe do kąpieli

Kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych pomaga nam rozluźnić się. Pobudza ukrwienie skóry, a dzięki wyjątkowym właściwościom wygładza ją i nawilża. W zależności od składników, pojedyncze olejki do kąpieli (lub całe ich zestawy) mogą posiadać właściwości aromaterapeutyczne. W sprzedaży dostępne są preparaty wzbogacone szerokim wachlarzem kompozycji zapachowych, które w odmienny sposób wpływają na przeznaczenie danego kosmetyku. Mogą mieć one działanie pobudzające (np. owoce cytrusowe) lub kojące zmysły (np. zioła). Reasumując, kąpiel w olejku napawa optymizmem i dodaje energii lub relaksuje i wycisza. Olejek do kąpieli posiada ponadto doskonałe właściwości pielęgnacyjne: zmiękcza i wygładza skórę, łagodzi ewentualne podrażnienia i pomaga utrzymać optymalny poziom nawilżenia. Łagodzi napięcia mięśniowe, usuwa zmęczenie i ociężałość, odpręża i poprawia nastrój. Przywraca harmonię ciała i zmysłów.

Olejki do kąpieli dostępne są również w formie kapsułek żelatynowych (np. kapsułki z zawartością oleju wiesiołkowego czy ekstraktu z drzewa herbacianego), które umożliwiają wygodną aplikację produktu. Do standardowej wielkości wanny napełnionej ciepłą wodą (w zależności od potrzeb i pożądanej intensywności zapachu) należy wrzucić od jednej do trzech sztuk kapsułek, a następnie zamieszać wodę do całkowitego ich rozpuszczenia. Taka kąpiel w olejku, oprócz działania leczniczego, otula także cudownym aromatem.

Żele pod prysznic

Żele pod prysznic delikatnie myją ciało, przywracając skórze naturalną równowagę, zmiękczają i dają uczucie świeżości. Zawierają w swoich składach m.in. glicerynę, odpowiadającą za utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia. Nowoczesne preparaty oczyszczają ciało, nie wysuszając przy tym skóry. Nowością na rynku kosmetyków drogeryjnych i apteczanych są prodkty naturalne i organiczne ze składnikami bioaktywnymi, odpowiednie dla wegetarian i wegan.

Kosmetyki do mycia ciała pod prysznicem, oprócz postaci żelu, mogą mieć również formę olejku. Olejki posiadają na ogół bogatsze formuły niż żele, łagodzą i chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zawarte w nich lipidy zmniejszają uczucie ściągnięcia, odtwarzają i zwiększają barierę ochronną naskórka. Nadają sie nawet do najbardziej wrażliwej skóry ciała.

Peelingi

Peeling delikatnie myje i masuje, przygotowując skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Złuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka, pobudza krążenie, dotleniając komórki skóry, przywraca skórze naturalną gładkość, miękkość i elastyczność. Peelingi zawierają najczęściej następujące składniki: sól morską (usuwa martwy naskórek oraz wygładza skórę), cukier trzcinowy (łagodnie złuszcza i nawilża), ekstrakt z aloesu (koi, zmiękcza i nawilża), olejek ze słodkich migdałów (chroni i zmiękcza), czy witaminę E (naturalny antyoksydant). Apetyczny zapach kosmetyku sprawia, że masaż skóry staje się przyjemnością, a efekty widoczne są już po pierwszym użyciu. Peelingów używamy nanosząc je na skórę i delikatnie masując, po czym spłukujemy wodą.

Pudry i sole do kąpieli (kosmetyczna, lecznicza)

Aromatyczna sól do kąpieli myje i pielęgnuje, pozostawia skórę świeżą, gładką i aksamitną w dotyku. Jest najczęściej mieszanką naturalnych składników, które wspólnie tworzą kompozycję o wyjątkowych właściwościach pielęgnacyjnych i zdrowotnych. Może być stosowana tradycyjnie do kąpieli lub jako peeling, poprzez połączenie z dowolnie wybranym olejkiem bazowym. Kąpiele w soli organicznej odżywiają skórę, koją nerwy, wzmacniają odporność, poprawiają zdrowie układu oddechowego, relaksują mięśnie i działają przeciwbólowo. Sól do kąpieli doskonale wygładza i odpręża. Wspomaga proces oczyszczania i poprawia mikrokrążenie. Typowo lecznicze sole do kąpieli bogate są w mikro i makroelementy: np. magnez, potas, cynk, jod, wapń, żelazo. Zarówno sole kosmetyczne, jak i sole lecznicze należy rozpuścić w wannie z ciepłą wodą. Kąpiel powinna trwać około 15-20 minut, po czym należy spłukać ciało wodą.

Mydła w kostce (naturalne)

Najbardziej popularnym mydłem naturalnym jest tradycyjne, ręcznie robione mydło aleppo, zwane niekiedy "mydłem doskonałym". Zawiera ono w składzie witaminy A i E, fitosterole roślinne oraz substancje odżywcze. Mydło polecane jest dla osób z problemami skórnymi, takimi jak łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry, trądzik, łupież, różnego rodzaju swędzenia i pieczenia. Dedykowane jest głównie osobom o wrażliwej skórze (w tym dzieciom). Może być ono stosowane do codziennego mycia ciała, jako szampon do włosów, maska oczyszczająco-odżywcza na twarz oraz środek piorący. Produkt posiada właściwości dezynfekujące i przeciwzapalne – olejek laurowy działa antyseptycznie, oczyszczająco i antybakteryjnie, oliwa z oliwek nawilża i łagodzi podrażnienia. Co więcej, współczesne mydło aleppo może być wzbogacone dodatkowymi składnikami roślinnymi, np. ekstraktem z jaśminu, szafranu albo granatu.

W sprzedaży dostępne są również naturalne mydła o ciekawych, oryginalnych kompozycjach zapachowych. Są to kosmetyki pielęgnujące oparte na kompozycji najwyższej jakości olejów roślinnych, w tym oliwy z oliwek, olejku ze słodkich migdałów i masła shea.

Mydła ziołowe

Klejnym rodzajem kosmetyku do kąpieli lub pod prysznic jest mydło ziołowe. Posiada ono postać gęstego żelu i nazywane jest potocznie “czarnym mydłem”. Savon Noir to w 100% naturalne, roślinne mydło z czarnych oliwek i oliwy z oliwek, które ma właściwości detoksykujące, złuszczające, odżywcze, dotleniające i nawilżające. Mydło przeznaczone jest do pielęgnacji zarówno całego ciała, jak i włosów. Cenione jest na całym świecie za swoje walory pielęgnacyjne: rozpuszcza obumarły naskórek, głęboko oczyszcza i nawilża, reguluje wydzielanie sebum i zmniejsza rozszerzone pory. Polecane jest osobom z problemami skórnymi takimi jak łojotok, egzema czy łuszczyca. Można je stosować jako żel pod prysznic i szampon do włosów, ale także jako peeling enzymatyczny raz w tygodniu lub częściej.

Emolienty

Emolienty to preparaty długotrwale natłuszczające skórę. Wytwarzają na jej powierzchni warstwę umożliwiającą zatrzymanie nawilżenia, która reguluje procesy odnowy naskórka, zmniejszając jego nadmierne łuszczenie, uzupełnia deficyty lipidów w cemencie międzykomórkowym, wzmacniając i zapewniając prawidłową fizjologiczną spoistość naskórka, posiada właściwości kojące i przeciwświądowe. Emolienty nadają skórze zdrowy wygląd, wchłaniają wilgoć z otoczenia, dzięki czemu skóra jest nieprzerwanie nawilżana. Najczęściej zawierają one w składzie następujące składniki: olej konopny, olej ze słodkich migdałów, olej z awokado, olej canola, witaminę E, prowitaminę B5, masło shea, glicerynę. Preparaty zawierające emolienty stosowane są u osób z uszkodzoną barierą naskórkową, czyli funkcją pozwalającą zatrzymać w skórze wszystkie cenne dla niej składniki (głównie wodę). Dodatkowo chronią ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Reasumując, z uwagi na fakt, iż kosmetyki do kąpieli i pod prysznic są kupowane na bieżąco przez każdego z nas i używane z dużą częstotliwością, producenci prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach dotyczących składów i właściwości. Warto jednak zastanowić się chwilę, co dla nas jest najważniejsze w danym produkcie i jakie ma ono spełniać zadanie, a na pewno dokonamy trafnego wyboru.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl