Nadmiar alkoholu szkodzi skórze. Jak zadbać o regenerację?
Krzysztof Słomiak

Nadmiar alkoholu szkodzi skórze. Jak zadbać o regenerację?

Słowo alkohol pochodzi z języka arabskiego i w przekładzie oznacza „złego ducha”. Etanol, zwany alkoholem etylowym, to bardzo niebezpieczna substancja. W szczególności, kiedy jest nieodpowiednio użyta. Z jednej strony stosowany zewnętrznie, działa odkażająco i wysuszająco, pomaga uporać się z wieloma problemami skóry i włosów, ale już wewnętrznie, w dużych ilościach wypijany, zdecydowanie szkodzi urodzie.

Zły duch w akcji

Etanol sieje spustoszenie w organizmie. Jego silne działanie odwadniające poprzez wiązanie cząsteczek wody, nie pozostaje bez echa dla stanu skóry. Naukowcy do dzisiaj sprzeczają się czy alkohol bardziej pomaga czy szkodzi. Zacznijmy może od wyjątku. Kieliszek czerwonego wina (100-200 ml) raz na jakiś czas, może mieć pozytywny wpływ na skórę i kondycję organizmu. Zawarte w nim antyoksydanty są nieocenione w walce z wolnymi rodnikami, które odpowiadają za przyspieszone starzenie się. Resweratrol i kwercetyna, które mają najsilniejsze działanie przeciwutleniające, chronią DNA i stanowią dobrą barierę przed rozwojem choroby wieńcowej. Zawarty w winie kwas acetylosalicylowy (aspiryna) rozrzedza krew. Niskie dawki aspiryny stosowane codziennie w konwencjonalnej terapii chronią przed miażdżycą oraz udowodniono, że mają obiecujące wyniki w ochronie przed chorobą nowotworową. Nie można jednak wina traktować jako lek. 

Odwodnienie alkoholowe

Alkohol jest dla organizmu substancją obcą, z której eliminacją musi sobie poradzić. Jego neutralizacja odbywa się w nerkach i wątrobie. Do procesów detoksykacji niezbędna jest duża ilość wody. Skutkiem czego jest bardzo silne odwodnienie. Regułą jest, że wypicie że 250 ml alkoholu (20-30%) powoduje wydalenie około 500-600 ml moczu. Prowadzi to do szybkiego pozbywania się zapasów wody w organizmie. Widoczne staje się to na skórze. Choć po wypiciu jednego drinka oczy błyszczą, co jest spowodowane miejscowym rozszerzeniem naczyń w gałce ocznej i lekkiemu łzawieniu, a na policzki wpełza rumieniec (również rozszerzają się te naczynia), regularne picie może wyrządzić straty, których nie zniweluje żaden krem.

Co widzą oczy?

Skutki spożywania alkoholu dla skóry są dość łatwo dostrzegalne. Początkowo kondycja pozornie może się poprawiać. Jest to jednak chwilowe i bardzo zwodnicze. Staje się ona matowa. Nie jest to jednak zaletą. Naturalna wydzielina skórna przestaje być produkowana. Przez to skóra staje się sucha, bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień. Dzień po „imprezie”, może dojść do zaognienia zmian zapalnych, pojawienia się wyprysków trądzikowych, a nawet do nowych ognisk łuszczycowych. Skóra jednocześnie poprzez zaburzenie jej bariery ochronnej, gorzej znosi ekspozycję na słońce, wiatr czy nagłe zmiany temperatury. Przez to, że nerki pracują wolniej niż zwykle i zajęte są usuwaniem toksyn, skóra może być opuchnięta, a nawet sina. Dobrze widoczne jest to w szczególności pod oczami. U regularnych użytkowników alkoholu o wiele szybciej pojawiają się zmarszczki, w tym zmarszczki głębokie, a skóra traci swój koloryt i szarzeje. Nie mówiąc już o stale rozszerzonych naczynkach w okolicach nosa (tzw. nos alkoholika).

Czym się ratować?

To, co alkohol robi naszej skórze, jest dość trudno odwrócić. Skóra przesuszona i opuchnięta gorzej reaguje też na kosmetyki. Nie wchłaniają się one tak dobrze oraz mogą powodować wiele podrażnień. Dzień po imprezie w celach regeneracji konieczne jest, aby przywrócić równowagę mineralną w organizmie. W tym celu dobre będą elektrolity – sód i potas. Nie wolno zapominać o nawodnieniu od środka (najlepsza jest tu woda) i na zewnątrz. Krem regeneracyjny z witaminą A, będzie koił powierzchniowe wysuszenie skóry. Suplementacja witaminami z grupy B, a także dodatki wapnia, kwasu foliowego i cynku przywrócą składniki mineralne, które w największym stopniu tracone są podczas spożywania alkoholu. Dobrze sprawdzają się preparaty wielowitaminowe czy specjalistyczne mieszanki substancji „na kaca”.

Rozwaga na pierwszym miejscu

Nie wolno zapomnieć, że nadużywanie alkoholu jest destrukcyjnie dla naszego organizmu. Skóra jest tylko zwierciadłem tego co się dzieje w środku. Alkohol uszkadza nerki, wątrobę, szkodzi żołądkowi, układowi krwionośnemu i nerwowemu. Nasz organizm po szalonej imprezie musi zwalczyć to, co mu zafundowaliśmy. Aby zminimalizować szkody ważne jest, by alkohol pić z umiarem i rozwagą, a dzień po dostarczyć wszelkich niezbędnych składników oraz zadbać o regenerację i spokój dla całego ciała.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl