Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie
Maciej Pawłowski

Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  1. Co to jest zespół Retta? Przyczyny zespołu Retta
  2. Objawy zespołu Retta – 4 fazy schorzenia
  3. Jak zdiagnozować zespół Retta?
  4. Leczenie zespołu Retta

Co to jest zespół Retta? Przyczyny zespołu Retta

Zespół Retta zwykle związany jest z mutacją genu MECP2 na chromosomie żeńskim X. Przeprowadzone badania wykazały, że białko MECP2 odgrywa przede wszystkim ważną rolę w procesie rozwoju mózgu. Pełni również istotną funkcję w powstawaniu zaburzeń oddechowych, bierze udział w reakcji organizmu na stres oraz koduje inne geny odpowiedzialne za powstawanie anomalii postawy ciała, przewodu pokarmowego oraz czynności serca.

Choć zespół Retta ma podłoże genetyczne, nie traktuje się go jako choroby dziedzicznej.

Zespół Retta – zaburzenie neurorozwojowe

Zespół Retta powoduje niepełnosprawność intelektualną i fizyczną. Gdy zakończy się etap zdrowego rozwoju u dziecka, jego jakość życia znacznie spada.

Pierwsze objawy zespołu Retta zwykle nie pojawiają się od razu po urodzeniu, lecz dopiero pomiędzy 6 a 18 miesiącem życia. Na początku dzieci wydają się zdrowe, jednak z czasem zaczynają pojawiać się objawy neurologiczne. Dzieci mają problem z utrzymaniem kontaktu wzrokowego i nie wykazują zainteresowania zabawkami.

Rozwój dziecka w 6 miesiącu życia. Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Między 1 a 4 rokiem życia dzieci zaczynają wykonywać powtarzalne ruchy, które często są powodem błędnej diagnozy spektrum autyzmu. Dodatkowo mogą wystąpić nadmierne ślinienie się i napady padaczkowe. Objawem choroby są również częste, nieuzasadnione krzyki i napady lęku. Mniej więcej w czwartym roku życia rozwija się ataksja tułowia i apraksja.

W późniejszych latach życia pojawiają się wyraźne problemy z poruszaniem się i koordynacją ruchową. W większości przypadków pojawia się skolioza i sztywnienie mięśni czy osteoporoza. Dzieci z tym zespołem mają również trudność w komunikacji z otoczeniem i przestają rozwijać się społecznie.

W zespole Retta wyróżnia się postać klasyczną, nietypową i odmienną klinicznie z zachowaną mową.

Objawy zespołu Retta – 4 fazy schorzenia

W klasycznej postaci schorzenia wyróżnia się 4 fazy zespołu Retta.

Pierwsza faza zwykle jest bezobjawowa i może trwać nawet do 18 miesiąca życia. W drugiej fazie obserwuje się krótki okres zahamowania rozwoju dziecka – spowolnienie wzrostu obwodu głowy, ale i regres rozwoju wraz z utratą nabytych umiejętności mowy oraz funkcji ruchowych. Ta faza może trwać nawet do czwartego roku życia dziecka.

Następnie pojawia się trzecia faza choroby, nazywana także etapem pozornej stagnacji. W tej fazie umiejętności motoryczne wciąż ulegają pogorszeniu, ale występuje poprawa w zachowaniu dziecka – jest spokojniejsze i mniej płacze.

Czwarta faza choroby charakteryzuje się upośledzoną zdolnością poruszania (niektóre osoby z zespołem Retta w ogóle nie zaczęły chodzić), zanikiem mięśni, spastycznością oraz bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Te objawy zaburzenia występują dożywotnio.

Nietypowa postać zespołu Retta zazwyczaj dotyczy przypadków o cięższym przebiegu. W takiej sytuacji nie występuje okres prawidłowego rozwoju, natomiast pojawia się wrodzona hipotonia mięśniowa oraz napady zgięciowe.

Z kolei jeśli pierwsze objawy tego zaburzenia pojawiły się w późniejszym wieku i dziecko mówi, wówczas można rozpoznać tzw. odmienną postać zespołu Retta z zachowaną mową.

Sprawdź ofertę produktów wspierających zdrowie dziecka na DOZ.pl

Jak zdiagnozować zespół Retta?

Rozpoznanie powinno zostać postawione na podstawie kryteriów Trevathana, które w ostatnim czasie zostały zmodyfikowane przez grupę ekspertów Europejskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych. Takie rozpoznanie zwykle stawia neurolog lub psychiatra dziecięcy. Zespół Retta występuje głównie u dziewczynek. 

Do podstawowych kryteriów diagnostycznych zespołu Retta zalicza się:

  • pozornie prawidłowy rozwój prenatalny i okołoporodowy;
  • rozwój psychomotoryczny w zasadzie prawidłowy przez pierwsze 6 miesięcy życia lub opóźniony od urodzenia;
  • prawidłowy obwód głowy przy urodzeniu;
  • zwolnienie tempa przyrostu obwodu głowy po urodzeniu u większości dzieci;
  • utratę uprzednio nabytych umiejętności celowego posługiwania się kończynami górnymi pomiędzy 6 a 30 miesiącem życia dziecka;
  • stereotypowe ruchy rąk, np. wykręcanie, ściskanie, klaskanie, stukanie opuszkami placów, automatyzmy związane z wkładaniem rąk do ust oraz myciem rąk;
  • pojawiającą się utratę zainteresowania otoczeniem, trudności w komunikacji, zapominanie wyuczonych słów oraz upośledzenie zdolności poznawczych;
  • zaburzenia (dyspraksja) lub niemożność poruszania się.

W rozpoznaniu różnicowym przede wszystkim należy uwzględnić spektrum autyzmu i zespół Angelmana.

WITAMINA D

PIŁKI DO ĆWICZEŃ

KWASY OMEGA-3

Leczenie zespołu Retta

Leczenie zespołu Retta ma przede wszystkim charakter objawowy. Konieczna jest rehabilitacja ogólnoruchowa, której celem jest utrzymanie prawidłowego napięcia mięśniowego, utrzymanie ruchu w stawach oraz zapobieganie skoliozie i przykurczom już od początku choroby.

Niezmiernie ważna jest także terapia zajęciowa, treningi relacji społecznych oraz ćwiczenie mowy. Dziecko z zespołem Retta powinno być pod stałą opieką psychologa, a konsultacje zaleca się również rodzicom/opiekunom.

U pacjentów z zespołem Retta ważna jest też dieta oraz suplementowanie witaminy D i kwasów omega-3.

Warto zaznaczyć, że w kwietniu 2023 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła roztwór doustny trofinetydu jako pierwszy lek na zespół Retta u dorosłych i dzieci w wieku od 2 lat.
  1. A. Pietrykowska i in., Patogeneza i rozpoznanie kliniczne zespołu Retta, „Journal of Health Sciences” 2014, 04(01), s. 401-408.
  2. A. T. Midro, Zespół Retta – postępy badań nad patogenezą, „Neurologia Dziecięca” 2010, t. 19, nr 38, s. 55-63.
  3. T. Pietras, Zespół Retta – patogeneza i objawy kliniczne, „Psychiatria i Psychologia Kliniczna” 2004, t. 4, nr 2, s. 76-81.
  4. M. Wytrążek, Obraz choroby i sytuacja społeczna dzieci z zespołem Retta i ich rodzin, „Pielęgniarstwo Polskie” 2004, 1(17)-2(18), s. 108-112.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jąkanie u dzieci – jakie są jego przyczyny? Jak pomóc dziecku, które się jąka?

    Jąkanie u dzieci jest zaburzeniem płynności mowy, które może być wywołane przez czynniki logopedyczne, psychologiczne, genetyczne lub społeczne. Objawi się ono m.in. powtarzaniem głosek, słów lub części zdań, co nieco utrudnia komunikację dziecka z otoczeniem. Na czym polega terapia jąkania u dzieci? O czym powinni pamiętać rodzice dzieci, które się jąkają? Podpowiadamy. 

  • Rozwój dziecka — 3. miesiąc życia

    Trzeci miesiąc życia to zakończenie bardzo dynamicznego czasu rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome swojego ciała, koordynuje rączki i główkę, stabilizuje ciało. Pojawiają się rytmy dnia i nocy, regulują się pory aktywności i snu.

  • Jak wzmocnić organizm dziecka po chorobie?

    Infekcje są bardzo charakterystyczne dla pory jesiennej. Klucz do powrotu do zdrowia to odpowiednie leczenie. Warto zadbać również o wzmocnienie organizmu po przebytej chorobie, zwłaszcza u dzieci.

  • Domowe sposoby na kaszel u dziecka

    Domowe sposoby sprawdzą się, gdy przyczyną kaszlu jest drobna infekcja, na przykład, kiedy pojawia się kaszel bez towarzyszącej mu gorączki, najpierw suchy, a po kilku dniach mokry. Wtedy z pomocą przychodzi cały arsenał naturalnych metod łagodzenia kaszlu u dzieci.

  • Czy mleko modyfikowane jest bezpieczne dla dziecka?

    Czym jest mleko modyfikowane, dlaczego tak właśnie się nazywa i jakie są jego rodzaje? Jak wybrać najlepszy rodzaj pokarmu dla dziecka? Na te pytania należy zawsze szukać odpowiedzi u lekarza pediatry lub doświadczonej położnej. Warto jednak mieć podstawową wiedzę o mleku i odżywkach dla dzieci. Co wchodzi w ich skład i jaką rolę pełnią poszczególne składniki? Czy każde mleko jest dobre dla każdego dziecka? Jakie są różnice między produktami różnych marek? Jaką odżywkę wybrać, kiedy dziecko ma alergię na mleko lub nie toleruje niektórych jego składników? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedzi w tym i innych artykułach na temat mleka modyfikowanego.

  • Zawroty głowy u dziecka – przyczyny, objawy, postępowanie

    Uczucie wirowania podłoża lub własnego ciała – tak można opisać zawroty głowy. U dzieci dodatkowo mogą im towarzyszyć nudności, wymioty, niepokój czy zaburzenia równowagi. Co mogą oznaczać zawroty głowy u dziecka? Kiedy należy udać się do lekarza? Co robić, gdy dziecku kręci się w głowie? 

  • Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

    Pierwszy rok życia dziecka to czas, kiedy niemowlę rozwija się w najbardziej intensywny sposób. W pierwszym roku życia u maluszka można zaobserwować tzw. skoki rozwojowe, po których rodzice od razu dostrzegają, że ich dziecko nauczyło się czegoś zupełnie nowego – czasami nowa umiejętność pojawia się praktycznie z dnia na dzień.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl