Domowe sposoby na katar
Anna Posmykiewicz

Domowe sposoby na katar

Katar to uciążliwa dolegliwość, pojawiająca się najczęściej w okresie jesienno–zimowym. Towarzyszy przeziębieniu i grypie, ale także alergii (katar sienny). Jakie są sposoby na katar? Jak poradzić sobie z zatkanym nosem domowymi sposobami?

Domowe sposoby na katar – jaką funkcje spełnia nos?

Nos, będący początkiem drogi oddechowej, spełnia dużą ilość funkcji, z których tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy. Przede wszystkim nos bierze udział w procesie niezbędnego do życia oddychania. Jako pierwszy odcinek układu oddechowego odpowiedzialny jest za nabieranie powietrza do dróg oddechowych, które następnie dostaje się do dalszych odcinków układu oddechowego. Poza tym powietrze dostające się do nosa, zanim "przejdzie" do dalszych odcinków dróg oddechowych, zostaje oczyszczone i nawilżone.

Nos spełnia funkcje bariery ochronnej, która filtruje przepływające przez niego powietrze i oczyszcza je z bakterii, wirusów, cząsteczek kurzu i innych zanieczyszczeń, dzięki czemu nie przedostają się one do niższych partii układu oddechowego, co z kolei chroni układ oddechowy przed infekcjami.

Katar jest uciążliwą przypadłością. Uczucie zatkania nosa oraz ciągle cieknąca z nosa wydzielina powodują, że czujemy się ciągle zmęczeni, boli nas głowa i nic nam się nie chce. Dlatego też warto pozbyć się kataru jak najszybciej, aby można było wrócić do codziennego normalnego funkcjonowania. Jak to zrobić? Można spróbować pozbyć się kataru domowymi sposobami.

Domowe sposoby na katar – inhalacje, woda morska, majeranek

Jednym z domowych sposobów na katar jest wykonywanie inhalacji. Możemy do tego celu użyć specjalny inhalator (nebulizator), do którego należy wlać roztwór soli fizjologicznej. Następnie na twarz należy włożyć maseczkę, włączyć inhalator i zacząć oddychać. Dzięki temu rozwór soli dostaje się do naszych przewodów nosowych, upłynnia zalegająca w nich wydzielinę, co z kolei powoduje, że duża jej ilość możemy po skończonej inhalacji wydmuchać i tym samym doskonale oczyścić nos.

Jeśli nie mamy inhalatora, możemy zamiast nebulizacji wykonać sobie tzw. parówkę. Wystarczy do miski z gorąca wodą wsypać sól (może być to zarówno sól morska, jak i ta zwykła), nakryć głowę ręcznikiem i zacząć wdychać parująca sól. Do takiej "parówki" możemy też dodać olejki eteryczne (najlepszy będzie olejek eukaliptusowy, sosnowy czy miętowy), dzięki którym nasz nos zacznie się udrażniać. Jest to stary, domowy, sprawdzony sposób, jednak nadaje się on tylko dla dorosłych i absolutnie nie powinniśmy wykonywać tego typu "parówek" dzieciom ze względu na duże ryzyko poparzenia się dziecka. 

Innym skutecznym domowym sposobem na katar jest stosowanie bezpośrednio do nosa roztworu wody morskiej, zarówno tej izotonicznej, jak i tej hipertonicznej. Roztwór wody morskiej jest bardzo bezpieczny, nie da się go przedawkować, dlatego też warto wykonywać aplikacje do nosa kilkanaście razy w ciągu dnia, najlepiej w pozycji leżącej. Po wpuszczeniu do nosa roztworu wody morskiej należy chwile poleżeć, po czym należy wstać i dokładnie oczyścić nos. 

Bardzo dobrym domowym sposobem na katar jest też używanie do walki z nim majeranku. Można wykonać z niego napar, a następnie zacząć go wdychać. Ewentualnie można też rozdrobnić zioła majeranku, wymieszać  je z kremem i taką miksturą posmarować skórę pod nosem, co sprawi, że nas nos zacznie się szybko udrażniać. 

Domowe sposoby na katar – czosnek, cebula, sok z malin

Skutecznym domowym sposobem na katar jest też stosowanie czosnku i cebuli. Zawierają one naturalne substancje działające przeciwwirusowo, dlatego też pomogą nam one szybciej pozbyć się uciążliwego kataru. Warto zatem codziennie zjeść rozdrobniony ząbek czosnku czy kilka piórek cebuli razem z kanapka, a pomoże nam to szybciej wrócić  do zdrowia. 

Kolejną domową metodą na walkę z katarem jest picie rozgrzewającej herbaty. Powinniśmy do niej dolewać soku z malin, który działa rozgrzewająco oraz napotnie. Do takiej herbaty warto też dodatkowo wrzucić  plasterek cytryny, która ma przecież  właściwości przeciwwirusowe. 

Należy pamiętać też o tym, że aby szybko pozbyć się kataru, bardzo ważne jest też częste i staranne czyszczenie nosa, o czym bardzo często zapominamy. A zaleganie wydzieliny w przewodach nosowych może spowodować, że dojdzie do jej bakteryjnego nadkażenia i wtedy już nie da się zwalczyć kataru domowymi sposobami i zajdzie potrzeba użycia kropli z antybiotykiem.

Zatem, jeśli tylko poczujemy, że w naszym nosie zebrała się wydzielina, musimy jak najszybciej go oczyścić. Aby dmuchanie nosa było jak najbardziej efektywne, powinniśmy wydmuchiwać dziurki nosa na zmianę: dmuchając lewą dziurką należy zakryć  dziurkę prawą i odwrotnie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl