5 zasad pielęgnacji suchej skóry

5 zasad pielęgnacji suchej skóry

Najczęstszym objawem przesuszonej skóry jest nieprzyjemne uczucie ściągania i napięcia. Z czasem może pojawić się dodatkowo świąd, który znacząco zmniejsza komfort życia codziennego. Sucha skóra pozbawiona jest efektu „glow”, czyli subtelnego blasku charakterystycznego dla naskórka o prawidłowym poziomie nawilżenia i zdrowej barierze hydrolipidowej. Oto 5 zasad pielęgnacji suchej skóry.

 

Odwodniona skóra jest matowa, a brak odpowiedniego płaszcza hydrolipidowego sprawia, że staje się mniej elastyczna, bardziej podatna na uszkodzenia, łuszczy się oraz jest reaktywna, co objawia się rumieniem. Sucha skóra wymaga szczególnej pielęgnacji i dbania o utrzymanie jej w dobrym stanie. Jak zatem o nią dbać?

Prawidłowo dobrane kosmetyki pielęgnacyjne

Kosmetyki do pielęgnacji suchej skóry powinny być dostosowane do jej potrzeb. Należy zwrócić szczególną uwagę na produkty wspierające regenerację bariery hydrolipidowej oraz zmniejszające przeznaskórkową utratę wody (tzw. TEWL). To podstawa pielęgnacji suchej skóry.

W składzie produktu przeznaczonego do pielęgnacji suchej skóry powinny znaleźć się takie składniki jak ceramidy, oleje roślinne bogate w NNKT, skwalan i masła roślinne, które uszczelniając cement międzykomórkowy  zmniejszają odparowywanie wody z naskórka.

Warto wybierać kosmetyki zawierające składniki, które wiążą wodę w naskórku, takie jak: gliceryna, trehaloza, aminokwasy, mocznik, sole kwasu mlekowego, ektoina, kwas laktobionowy lub mlekowy czy aloes. W przypadku atopii, łuszczycy oraz skóry z silnie zaburzoną barierą lipidową, należy zwrócić uwagę na specjalistyczne produkty, czyli dermokosmetyki. Często powstają one we współpracy z dermatologami oraz uwzględniają szczególne wymagania osób zmagających się różnymi schorzeniami skóry. Charakteryzują się również większą ilością emolientów, dzięki czemu szybko przynoszą ulgę w przypadku pojawienia się podrażnień i przesuszeń.

Delikatne składniki myjące

Skóra sucha wymaga stosowania bardzo delikatnych składników myjących. Popularne mydła mogą prowadzić do jeszcze większego wysuszenia naskórka. Zaleca się więc rezygnację z używania zwykłych mydeł.

Warto wybierać linię produktów przeznaczonych do mycia skóry suchej i atopowej. Produkty te pozbawione są typowych detergentów oraz zawierają dodatek składników nawilżających i natłuszczających, dzięki czemu myją skórę, ale jej nie przesuszają. W aptekach można nabyć tzw. kostki myjące (syndety). W ich składzie jest delikatny środek myjący, bez środków alergizujących i wysuszających. Dodatek witaminy E i gliceryny sprzyja zachowaniu naturalnego płaszcza lipidowego skóry, zapobiega utracie wilgoci i zapewnia jej elastyczność.

Warto stosować pełną gamę kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji suchej skóry. Szampony, płyny lub żele do kąpieli powinny zawierać wyżej wymienione składniki. Należy również unikać mycia skóry gorącą wodą, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury wody zwiększa się ryzyko wymycia lipidów z płaszcza ochronnego naskórka.

Co po kąpieli?

Skórę suchą należy bardzo delikatnie osuszyć, korzystając z miękkiego ręcznika. Przy tym trzeba unikać silnego pocierania naskórka, zaleca się osuszanie przez przykładanie ręcznika do skóry. Tuż po kąpieli warto nakładać balsam nawilżający, który zapewni odpowiednie jej nawilżenie.

Osoby ze skórą bardzo suchą i atopową, skłonną do podrażnień powinny wypracować nawyk wieloetapowej pielęgnacji, zwłaszcza w przypadku skóry twarzy. W pielęgnacji tej nie może zabraknąć dwóch etapów, mianowicie: nakładania produktów nawilżających, a następnie okluzji pod postacią kosmetyków natłuszczających, które pozwolą znacząco podnieść poziom nawilżenia w skórze oraz jej komfort.

W przypadku bardzo suchej skóry emolienty można nakładać nawet kila razy w ciągu dnia, zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na przesuszenie (łokcie, dłonie).

Dbajmy o skórę cały dzień

Wykonując prace domowe, pamiętajmy, by korzystać z rękawiczek w celu ograniczenia kontaktu skóry dłoni z wodą i detergentami. Często nawilżajmy naskórek odpowiednim preparatem, zwłaszcza jeśli przebywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych, które sprzyjają wysuszeniu.

Jeżeli skóra na dłoniach jest mocno przesuszona, warto zastosować maskę na dłonie w postaci nasączonych rękawiczek. Aktywne składniki, takie jak olej jojoba i kolagen, pod wpływem ciepłoty ciała wnikają głęboko w skórę, odżywiając ją i widocznie poprawiając jej stan. To zabieg pozwalający mocno odżywić i nawilżyć skórę dłoni, a co ważne, nie wymaga wizyty w salonie kosmetycznym.

Nawilżaj skórę od wewnątrz

Przede wszystkim warto każdego dnia pamiętać o wodzie, którą powinniśmy pić niezależnie od pory roku. Żeby skóra była odpowiednio nawilżona, należy wypijać około 30 ml wody (dziennie) na kilogram masy ciała. Jeżeli kawa jest naszym ulubionym napojem, rozważmy ograniczenie jej ilości, gdyż działa odwadniająco na organizm.

Zamiast kolejnej filiżanki kawy lepiej przygotować dla siebie wodę z dodatkiem cytryny lub mięty. Na prawidłowy wygląd i funkcjonowanie skóry korzystnie wpływa również dostarczanie w diecie nienasyconych kwasów tłuszczowych. Z tego względu warto wprowadzić do menu więcej potraw złożonych z ryb, awokado, a także wzbogacić sałatki olejem lnianym, który jest cennym źródłem kwasów omega 3 i 6.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Posiadając skórę z tendencją do przesuszania, należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, które są źródłem wolnych rodników przyczyniających się do wysuszenia skóry. Zrezygnujmy więc z opalania się, a z pewnością nasza skóra dłużej będzie miała zdrowy i piękny wygląd.

Suchą skórę należy otoczyć szczególną opieką w okresie jesienno-zimowym, kiedy niekorzystnym czynnikom zewnętrznym dodatkowo towarzyszy nadmiernie wysuszone ogrzewaniem powietrze w pomieszczeniach. W tym czasie w pielęgnacji nie powinno zabraknąć bardziej okluzyjnych kosmetyków o bogatym składzie, które należy nakładać na serum nawilżające lub antyoksydacyjne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl