Bądź gotowy na pierwsze słońce. ABC opalania
Krzysztof Słomiak

Bądź gotowy na pierwsze słońce. ABC opalania

Zarówno latem jak i zimą powinniśmy chronić naszą skórą przed promieniowaniem słonecznym, które indukuje fotostarzenie. Pierwsze promienie słoneczne po chłodnej zimie są o tyle zdradzieckie co oczekiwane. Opalanie naszego ciała stało się modne, ze względu na ciemniejszy kolor skóry, który po nim pozostaje. Ryszard Rynkowski śpiewał, że „Dziewczyny lubią brąz, a słońce o tym wie” i od wielu lat utrzymuje się kanon „pięknej”, opalonej skóry. Ale z naukowego punktu widzenia, opalanie wcale nie jest takie bezpieczne.

Promienie UVA i UVB stale powoduje, że skóra ulega fotostarzeniu i staje się cieńsza. U dorosłych szczególnie wrażliwa na podrażnienia jest skóra ust, uszu i nosa, z których to najszybciej łuszczy się po intensywnym opalaniu bez odpowiednich filtrów ochronnych. Jak przygotować się na pierwsze słońce w sezonie i co zrobić, aby bezpiecznie przygotować odpowiednią ochronę dla skóry?

Na początek najważniejsza przestroga. Trzeba pamiętać, że nie ma zdrowej opalenizny. I tak samo nie ma zdrowego opalania się. Promienie Słońca powodują fotostarzenie się skóry oraz indukują ryzyko powstaną jej nowotworów. Dlatego powinno się z nich korzystać z rozwagą.

A.    Nawilżaj

Po zimie i suchych okresach wiosennych nasza skóra jest znacząco wysuszona. Warunki zewnętrzne w postaci niskiej lub wysokiej temperatury czy wiatru działają na naszą barierę ochronną wysuszająco. W szczególności latem cierpią na tym wysunięte części twarzy: uszy i nos. Ze względu na to, że są one słabo osłonięte, ulegają procesowi szybkiego odwadniania. Ważne jest, aby skórze dostarczyć odpowiednich składników odżywczych, aby przywrócić jej odpowiedni poziom nawilżenia. Spowoduje to, że będzie ona w stanie radzić sobie lepiej z czynnikami zewnętrznymi, w tym również ze słońcem.

Powinniśmy wyrobić sobie nawyk, porannego i wieczornego nawilżania skóry. Codzienna, niewielka ilość kremu wystarczy, aby o nią zadbać. Rano można stosować krem lżejszy. Taki, który szybko się wchłonie i nie będzie powodował dyskomfortu i poczucia tłustej skóry. Najlepiej, gdyby również zawierał filtr przeciwsłoneczny. Wieczorem możemy poszaleć i użyć kremu tłustego, tak, żeby skóra przyjęła jak najwięcej składników nawilżających.

B.    Chroń

Na pierwsze słońce powinniśmy zastosować odpowiednią ochronę. Z zasady, dzieci powinny używać wysokie filtry SPF 30-50 po to, aby jak najmocniej chronić ich skórę przed słońcem. Ich kontakt z promieniami słonecznymi powinien być ograniczony. W godzinach największego promieniowania (11.00-13.00) najlepiej zrobić przerwę od dworu. Dotyczy to również dorosłych. Jest to dobry czas na odpoczynek i regenerację. W odniesieniu do kosmetyków ochronnych najlepszym jednak rozwiązaniem będzie filtr fizyczny, czyli krem ochronny, który nie jest wchłaniany przez skórę. W przypadku osób o jasnej karnacji oraz o skórze wrażliwej, SPF powinien wynosić nie mniej niż 50. Powinno się też zadbać, aby preparat stosowany, zawierał ochronę przed promieniami UVA i UVB. Większość preparatów działa jednak kompleksowo.

Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi powinno się nakładać na 20 minut przed ekspozycją słoneczną, wtedy ich skuteczność jest największa. Powinno się dokładać dodatkowe dawki kosmetyków ochronnych po każdej kąpieli wodnej oraz aktywności fizycznej (kiedy skóra się spoci).

C.    Oczyszczaj

Skórę trzeba też odpowiednio oczyścić, aby lepiej funkcjonowała. Martwy naskórek pozostający na skórze powoduje, że skóra nie oddycha. Zapychają się pory i wydzieliny gruczołów nie mają miejsc ujścia.

Odpowiednie oczyszczenie skóry pobudzi ją do działania, dostarczy dodatkowych składników odżywczych i przywróci sprawność gruczołów.

Powinno też się oduczyć odruchu dotykania twarzy czy nadmiernego drapania – powoduje to dodatkowe, miejscowe zakażenia i problemy skórne, w tym zmiany trądzikowe czy zapalne. Zalecane są łagodnie oczyszczające zabiegi domowe. Unikać przy tym trzeba peelingów gruboziarnistych, które usuwają naturalną barierę skóry. Dobrze sprawdzą się preparaty o drobnych ziarnach. Wtedy skóra oczyszczana jest delikatniej.

Problem pierwszych letnich promieni słonecznych jest taki, że nie zawsze czujemy ich szkodliwe działanie. Słońce operuje w pełni, ale panująca relatywnie niska temperatura zewnętrzna, nie daje nam odczuć tego co się dzieje na skórze. Dopiero po kilku godzinach na skórze widoczne jest zaczerwienienie, podrażnienia czy nawet plamy, pęknięte naczynia i przebarwienia. Nie jest łatwo zabezpieczyć skórę przed szkodliwymi warunkami. Dlatego o skórę trzeba dbać. Nasza skóra na pewno nam za to podziękuje promiennym wyglądem, a do tego będzie gładka i miękka. W momencie, gdy będzie również odpowiednio chroniona, nie przydarzą nam się niechciane, wspomniane wcześniej przypadki. Wystarczy jedynie trochę wysiłku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl