Najlepsza dieta dla białych zębów. Co warto jeść?
Joanna Łuniewska-Rajch

Najlepsza dieta dla białych zębów. Co warto jeść?

Każdy z nas marzy o pięknych, białych zębach, jednak w jakim stopniu to, co jemy na co dzień ma wpływ na wygląd naszego uzębienia? Co warto jeść by mieć białe zęby, a czego lepiej unikać?

Rzecz podstawowa — higiena

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że największy wpływ na to, jak będą wyglądać nasze zęby ma prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u lekarza dentysty. Nawet jeśli byśmy unikali produktów najbardziej próchnicogennych i tak bez zachowania odpowiedniej higienizacji nie ustrzeżemy się od przebarwień lub ubytków zębów. Mówiąc odpowiednia higiena jamy ustnej mamy na myśli zarówno dokładne szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, jak również nitkowanie przestrzeni między zębowych oraz przeprowadzanie minimum co dwa lata zabiegu oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym.

Wielu pacjentów uważa, że do prowadzenia prawidłowej higienizacji najważniejszy jest wybór odpowiedniej pasty do zębów. I w tym miejscu są w błędzie. Faktycznie, dobrze dobrana pasta do zębów pomoże nam przy usunięciu niektórych przebarwień, zniesie nadwrażliwość zębów, czy też zmniejszy krwawienie z dziąseł. Jednak znacznie ważniejsza od wyboru pasty jest prawidłowa technika szczotkowania — należy poprosić swojego lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną o przeprowadzenie instruktażu, jak powinna ta technika wyglądać. 

Czego nie jeść? 

Po pierwsze, o czym każdy z nas wie, jeśli chcemy zachować zdrowe, białe zęby, należy unikać słodyczy — cukierków, batonów, czekolady, lizaków itd. Jeszcze gorszy wpływ od klasycznych „słodyczy” mają jednak inne produkty — słodkie wypieki i słodkie napoje. Po pierwsze różnego rodzaju ciastka i herbatniki na dłużej pozostają na powierzchni naszych zębów niż na przykład cukierki, a równie bardzo sprzyjają próchnicy. Po drugie napoje słodzone, poza zawartym w swym składzie cukrem, mają również kwaśny odczyn, czym w dwukrotny sposób przykładają się do powstania ubytków. Poza tym częste ich spożywanie może powodować erozję, czyli swego rodzaju „rozpuszczanie” powierzchni szkliwa. Negatywny wpływ na zęby mają nie tylko słodzone napoje gazowane (np. coca-cola, tonik, oranżady), które powszechnie uważane są za niezdrowe, ale również słodzone wody, soki owocowe, soki owocowo-warzywne (przez wielu rodziców uznawane za zdrowe), czy wszelkiego rodzaju napoje. Znacznie lepiej starać się zastąpić je niesłodzonymi herbatami owocowym, które nie będą niszczyć naszych zębów. Można również dosładzać napoje ksylitolem, który nie powoduje próchnicy. 

W celu utrzymania zdrowych białych zębów należy również unikać produktów, które powodują odkładanie się przebarwień na powierzchni szkliwa. Należy ograniczać spożywanie kawy — szczególnie czarna kawa powoduje powstawanie przebarwień oraz herbat — wbrew powszechnej opinii nie tylko czarna herbata, ale również biała, zielona i czerwona powodują powstawanie osadów na powierzchni zębów. Poza tym należy ograniczyć ilość spożywanych napoi barwiących — czerwonego wina, ciemnych soków (np. sok wiśniowy, sok z czarnej porzeczki). Warto również nie spożywać w zbyt dużej ilości innych barwiących produktów — niektórych owoców i warzyw (np. buraki, jagody, wiśnie), ciemnych sosów, czekolady i kakao, niektórych przypraw (curry, kurkuma, papryka słodka, cynamon). 

Co warto jeść?

Zdecydowanie dla zębów najlepsza będzie zdrowa dieta, niezawierająca dużej ilości cukrów. Istnieje jednak kilka produktów, które warto jeść. Po pierwsze badania wykazały, że ser żółty podnosi pH płytki nazębnej i zmniejsza ryzyko powstania próchnicy. Po drugie niektóre produkty ułatwiają nam mechaniczne oczyszczenie powierzchni zębów w sytuacji, kiedy nie możemy ich umyć po posiłku. Należą do nich na przykład jabłka i marchewki. Skuteczne jest również żucie gumy do żucia po posiłkach, jednak pamiętać należy, że zbyt częste jej stosowanie może powodować problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

Zastąpienie normalnego cukru np. w napojach ksylitolem również jest zdrowe dla naszych zębów. Jednak trzeba pamiętać o tym, o czym wspomnieliśmy na samym początku – nic nie zastąpi prawidłowej codziennej higieny jamy ustnej. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl