Mydlnica lekarska – zastosowanie w kosmetyce i nie tylko
Urszula Krzesiak

Mydlnica lekarska – zastosowanie w kosmetyce i nie tylko

Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis) jest gatunkiem rośliny wieloletniej, należącej do rodziny goździkowatych. Naturalny obszar występowania to Europa, Azja oraz Afryka Północna, ale rozpowszechniła się także i w innych rejonach świata. Nazwa wywodzi się z łacińskiego słowa sapo, czyli mydło. Szybko odkryto, że roztarte kłącze mydlnicy dobrze się pieni i zaczęto je wykorzystywać do mycia ciała, prania ubrań czy odtłuszczania wełny. Mydlnicę lekarską stosowano również jako lek ze względu na działanie wykrztuśne, żółciopędne, pobudzające czynności żołądka oraz trzustki.

Zastosowanie mydlnicy lekarskiej jest bardzo szerokie. Surowiec zielarski stanowi kłącze wraz z korzeniami, pozyskiwane przed bądź po kwitnieniu z roślin dwu lub trzyletnich. Wówczas zawierają one największe stężenie saponin, czyli związków chemicznych należących do glikozydów. Oprócz właściwości leczniczych Saponarię officinalis cechuje wysoka zdolność do obniżania napięcia powierzchniowego wody, co powoduje wytwarzanie się obfitej piany. Zjawisko to jest powszechnie wykorzystywane w przemyśle chemicznym – saponiny pochodzenia roślinnego używa się do produkcji różnego rodzaju detergentów, środków piorących czy gaśnic pianowych.

Zastosowanie mydlnicy lekarskiej w kosmetyce

Związki zawarte w kłączach tego gatunku wykorzystywane są przy produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów, do skóry wrażliwej, a także preparatów do higieny jamy ustnej. Można ją zatem spotkać w składzie szamponów, płynów do kąpieli, past do zębów czy maseczek do twarzy.

Mydlnica lekarska jest niezwykle skuteczna w leczeniu licznych chorób skóry, w tym łuszczycy. Odwar z rośliny stanowi doskonały środek pomocniczy przy łojotokowym zapaleniu skóry, wypadaniu włosów, łupieżu, trądziku, opryszczce i egzemach.

•    Szampony do włosów z mydlnicą lekarską

Dużą popularnością wśród kobiet cieszą się szampony stworzone na bazie mydlnicy lekarskiej. Dzięki obecności wyciągu z tej rośliny produkty w połączeniu z wodą mocno się pienią.

W pielęgnacji włosów mydlnica świetnie sprawdza się w artykułach już gotowych (zazwyczaj wzbogaconych wieloma dodatkowymi składnikami odżywczymi). Zalecana głównie osobom zmagającym się z wypadaniem włosów, łupieżem czy łojotokowym zapaleniem skóry.

Kosmetyki łatwo przygotować samodzielnie. Do własnoręcznego wykonania szamponu z mydlnicy lekarskiej potrzebujemy suszonego korzenia, dostępnego w aptece lub sklepie zielarskim. Korzeń zalewamy wrzątkiem i odstawiamy do wystygnięcia. Po przecedzeniu napar przelewa się do butelki, pamiętając, by wstrząsnąć nią przed użyciem. Szampon nakłada się na zmoczone włosy i dokładnie wmasowuje w skórę głowy, następnie spłukuje czystą wodą. Można go wzbogacić innymi roślinami, np. korzeniem łopianu czy liśćmi pokrzywy. Niektórzy dodają też kilka kropli olejku eterycznego.

  • Żele do mycia twarzy

Na rynku dostępne są liczne żele do mycia twarzy zawierające w składzie mydlnicę lekarską. Tego typu produkty dzięki zawartości roślinnego wyciągu wytwarzają łagodną pianę, lekko odblokowują i ściągają rozszerzone pory, oczyszczają skórę oraz zapobiegają zbyt szybkiemu przetłuszczaniu się. Polecane przede wszystkim osobom z cerą tłustą, wrażliwą i trądzikową. W składzie żeli, oprócz korzenia mydlnicy lekarskiej, znajdują się zwykle wyciągi z innych roślin, m.in. szałwii, melisy czy oczaru wirginijskiego.

  • Żele do mycia ciała

I tu podobnie, jak w przypadku pozostałych kosmetyków opartych na Saponarii officinalis,  możemy samodzielnie stworzyć preparat albo sięgnąć po gotowy specyfik.

Aby wykonać żel należy wymieszać wyciąg z korzenia mydlnicy lekarskiej, korzenia prawoślazu, ziela nostrzyka, kwiatostanu lipy (lub innego, dowolnie wybranego składnika roślinnego) i odstawić na kilkanaście minut. Po wystygnięciu zaleca się delikatnie przemywać twarz, ciało oraz dekolt wacikiem zanurzonym w wywarze. Dzięki obecności wyciągów z ziół powszechnie stosowanych w pielęgnacji cery suchej i wrażliwej działa oczyszczająco, osłaniająco, a także wygładzająco.

  • Żele do higieny intymnej

Mydlnicę, obok babki lancetowatej i kory dębu, często można znaleźć w składzie żeli do higieny intymnej. Wzmacniają one barierę ochronną naskórka, chronią przed rozwojem drobnoustrojów oraz pomagają utrzymać właściwe pH skóry. Kosmetyki dedykowane są osobom ze skórą wrażliwą i skłonnością do stanów zapalnych.

Ziołolecznictwo

Ziele mydlnicy lekarskiej zawiera sole mineralne, glikozydy, węglowodany oraz saponiny. Wykonane preparaty wykazują działanie żółciopędne, wykrztuśne i pobudzające funkcje żołądka. Pozytywnie wpływają na skórę zaatakowaną przez trądzik lub łuszczycę. Odwar z suszu ułatwia przyswajanie niektórych związków chemicznych, a także obniża poziom szkodliwego dla zdrowia cholesterolu.

Wszelkie zabiegi lecznicze z wykorzystaniem mydlnicy lekarskiej powinny być objęte kontrolą lekarza, ponieważ roślina wykazuje właściwości trujące.

W przypadku zastosowania wewnętrznego używa się ją w formie środka wykrztuśnego – przy ostrych i przewlekłych nieżytach dróg oddechowych, kaszlu, infekcji gardła, zapaleniu oskrzeli, zapaleniu tchawicy oraz astmie. Mydlnica pobudza odruch kaszlu, zwiększając produkcję śluzu w przewodach oddechowych. Działa również jako środek przeczyszczający oraz pomocniczo w leczeniu chorób reumatycznych.

Mydlnica lekarska jako roślina ozdobna

Głównym elementem dekoracyjnym mydlnicy lekarskiej są kwiaty, ładnie ozdabiające roślinę. Często i chętnie uprawiana w ogrodach. Warto o niej pamiętać zakładając ziołowy zakątek lub tworząc pojedyncze rabaty. Roślina nie jest wymagająca, dobrze wzrasta w każdych warunkach klimatycznych, najkorzystniej jednak w miejscach silnie nasłonecznionych. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się głównie kłącza, rzadziej łodygi, liście i kwiaty. Wszystkie części rośliny zbierane są jesienią. Należy pamiętać, iż najlepsze efekty daje suszenie ich na słońcu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl