Szampon bez SLS — czy może być skuteczny?
Dominika Chirek

Szampon bez SLS — czy może być skuteczny?

Wśród konsumentów panuje przekonanie, że jedynie szampon zawierający SLS – Sodium Lauryl Sulfate (laurylosiarczan sodu) oraz SLES – Sodium Laureth Sulfate (sól sodowa siarczanu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego) skutecznie myje włosy i skórę głowy. Czy słusznie? Przyjrzyjmy się temu bliżej i sprawdźmy, czy szampon bez SLS może zastąpić ten tradycyjny.

Szampon bez SLS – myje, ale nie szkodzi

SLS to składnik myjący, środek powierzchniowo czynny, który jest powszechnie stosowany w szamponach do włosów ze względu na swoje właściwości myjące i usuwające tłuszcz. Jednak producenci kosmetyków naturalnych nie akceptują go w składzie swoich produktów, bo to składnik mogący powodować podrażnienia skóry głowy, wysypkę, łupież, a także pozbawiać włosy koloru (szybciej wypłukuje farbę do włosów) i blasku. Czy to oznacza, że szampon bez SLS nie będzie skutecznie myć i usuwać tłuszczu? Nic podobnego!

Zamiast potencjalnie alergizujących składników w ekologicznych szamponach do włosów bez SLS znajdziemy łagodne środki myjące, takie jak Coco Betaine, Cocamidopropyl Betaine, Coco Glucoside czy Sodium Lauroyl Sarcosinate. W biokosmetykach łączy się je z wyciągami roślinnymi, które działają równie skutecznie, ale naturalnie, dzięki czemu nie powodują podrażnień ani ryzyka powstania alergii skórnych. 

Skład zwykłego szamponu wygląda najczęściej tak, że na pierwszym miejscu mamy wodę, co oznacza, że jest jej najwięcej w szamponie. Na drugim miejscu zaś znajduje się właśnie SLS jako składnik myjący.

W organicznym szamponie bez SLS – np. dla skóry wrażliwej – na jednym z pierwszych miejsc mamy organiczny sok z aloesu oraz środek myjący Cocamidopropyl Betaine.

Szampon bez SLS – moc natury

Naturalne szampony do włosów zawierają również wiele składników wzmacniających włosy, takich jak olej ungurahua, który wzmacnia słabe i zniszczone włosy, a także naturalne składniki oczyszczające, jak trawa cytrynowa i zielona herbata, które usuwają nadmiar sebum ze skóry i trzonu włosów. 

Cenionym składnikiem naturalnych szamponów przeciwłupieżowych jest z kolei ekstrakt z drzewa cydrowego, który charakteryzuje się silnym działaniem przeciwłupieżowym i przeciwzapalnym, dzięki czemu stosowany jest w naturalnych szamponach wspomagających leczenie łuszczycy i łupieżu. 

Jak widać, naturalne szampony bez SLS są równie skuteczne do mycia włosów i oczyszczania skóry głowy, bo zawierają naturalne składniki działające tak samo efektywnie, ale zamiast agresywnego działania naturalnie dostosowują się do potrzeb naszej skóry. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl