Jak wzmocnić i zagęścić włosy po porodzie?
Katarzyna Kuśmierska

Jak wzmocnić i zagęścić włosy po porodzie?

Podczas ciąży twoje włosy były zdrowe, piękne, bujne i gęste. Dlaczego więc 2-3 miesiące po porodzie nagle zaczęły wypadać garściami i straciły swój dawny blask? Nie martw się – to naturalny proces, za który odpowiedzialne są hormony. Po kilku miesiącach włosy powinny zacząć odrastać. Jednak co zrobić, by sobie pomóc? Podpowiadamy, jak wzmocnić i zagęścić włosy po porodzie.

Jak wzmocnić i zagęścić włosy, gdy estrogeny spadają

Nadmierne wypadanie włosów po porodzie, czyli tzw. łysienie poporodowe, jest problemem hormonalnym. Podczas ciąży poziom estrogenów jest podwyższony, co wpływa na cykl życia włosa, który fizjologicznie składa się z 3 faz:

  1. anagenu (wzrostu) – to aktywna faza wzrostu włosa, trwa od 2 do 7 lat i znajduje się w niej 90 proc. włosów;
  2. katagenu (zaniku) – trwa około 2 tygodni, w tym czasie włos przestaje rosnąć, około 3 proc. włosów na skórze głowy znajduje się w tej fazie;
  3. telogenu (wypadania) – trwa od 1 do 3 miesięcy, włos jest całkowicie zrogowaciały, a cebulka staje się coraz cieńsza, aż w końcu wypada przy myciu, szczotkowaniu lub zostaje wypchnięta przez nowo rosnący włos.

Mieszki włosowe kobiet w ciąży nie wchodzą w fazę katagenu i dlatego jest ich znacznie więcej. Około trzech miesięcy po porodzie poziom estrogenów spada, a wraz z nim wypadają włosy: te, które miały wypaść podczas ciąży, oraz te, które wypadają na bieżąco. Pytanie, jak wzmocnić i zagęścić włosy po porodzie, zadaje sobie większość młodych mam. Przede wszystkim trzeba zachować spokój, ponieważ stres wpływa na wzrost poziomu prolaktyny, której zbyt duża ilość powoduje wypadanie włosów. Problem z nadmiernym wypadaniem włosów zniknie sam po 6-9 miesiącach, potrwa to trochę dłużej u mam, które karmią piersią – znów winna wysoka prolaktyna. Jednak oprócz cierpliwego czekania możesz sobie pomóc i próbować wzmocnić włosy.

Jak wzmocnić i zagęścić włosy po porodzie – właściwa pielęgnacja

Osłabione i wypadające włosy potrzebują szczególnej troski. Młode mamy przede wszystkim powinny powstrzymać się od zabiegów obciążających włosy, czyli farbowania, prostowania, trwałej ondulacji oraz używania dużej ilości kosmetyków do stylizacji. Powinny również unikać promieni słonecznych, które nadmiernie wysuszają włosy. Jeśli nie wiesz, jakich kosmetyków do pielęgnacji użyć i jak wzmocnić i zagęścić włosy dzięki nim, powinnaś zdecydować się na te do włosów delikatnych, łamliwych i wypadających. Najlepiej kupić całą linię kosmetyków, czyli szampon, odżywkę i maskę. Podczas mycia należy delikatnie masować włosy przez kilka minut, a następnie spłukać je letnią wodą i nanieść odżywkę na same włosy, unikając skóry głowy. Nie należy włosów po myciu wycierać zbyt mocno ręcznikiem, a tylko delikatnie osuszać. Nie zaleca się również wiązania włosów w koński ogon, bo ściskanie gumką może je dodatkowo osłabiać.

Aby zahamować łysienie poporodowe, można również stosować ampułki do wcierania w skórę głowy. Zazwyczaj zawierają one kompleksy witamin z grupy B, witaminę H (biotynę) oraz  ekstrakty pobudzające mikrokrążenie  (np. z żeń-szenia czy chmielu).

Masaże dodatkowo poprawiają ukrwienie skóry głowy, co pozytywnie wpływa na długość życia cebulki włosa. Pamiętaj jednak, aby podczas masażu nie pocierać włosów, a tylko skórę głowy.

Dieta dla włosa, czyli jak wzmocnić i zagęścić włosy odpowiednim odżywianiem

Włos złożony jest głównie z keratyny – białka zbudowanego z aminokwasów siarkowych. Bez odpowiedniej ilości siarki nie ma mowy o mocnych włosach. Gdzie znajdziemy siarkę? W produktach wysokobiałkowych, takich jak mięso, ryby czy jaja, a także w nabiale, jarmużu, brokułach, kalafiorze, fasoli, soczewicy, awokado, morelach, truskawkach czy algach. Dieta dla włosa powinna być również bogata w:

  • Cynk – wpływa on bezpośrednio na tworzenie się keratyny. Znajdziemy go w ostrygach, wątrobie, mięsie z indyka, cebuli, zielonym groszku;
  • Krzem – zapobiega łamliwości włosów oraz przyspiesza ich wzrost. Dobrym źródłem tego pierwiastka są produkty pełnoziarniste, takie jak razowy chleb, płatki zbożowe, otręby, a także skórki owoców oraz mleczko pszczele. Bogatym źródłem krzemu są zioła: skrzyp polny, rdest ptasi, pokrzywa, podbiał oraz wody mineralne;
  • Żelazo – bierze udział w odżywianiu cebulek włosowych, za jego pośrednictwem włosy otrzymują wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Żelazo znajdziemy w: podrobach (wątroba, serce), mięsie, jajkach, mięczakach, rybach, drożdżach, kakao, pietruszce, natce, pokrzywie, orzechach, roślinach strączkowych, burakach, kaszy jaglanej i gryczanej.
Dieta młodych mam powinna obfitować także w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które zapobiegają wypadaniu włosów, nadają im blasku i sprężystości, co w efekcie spowoduje lepszy wygląd włosów. NNKT znajdują się w tłustych rybach, olejach tłoczonych na zimno, awokado, pestkach dyni czy orzechach pistacjowych.

Dieta dla włosa powinna zawierać także produkty bogate w witaminę A (znajdziemy ją w tranie rybim, kapuście, podrobach, groszku czy szpinaku), która przyspiesza proces regeneracji naskórka, oraz witaminę E, która jest silnym przeciwutleniaczem zwalczającym wolne rodniki (najwięcej jej znajdziemy w oleju słonecznikowym, oleju z zarodków pszennych, migdałach, orzechach laskowych oraz zarodkach nasion zbóż i kiełkach).

W jadłospisie młodej mamy nie może zabraknąć produktów zawierających witaminy z grupy B, które regulują wydzielanie łoju przez skórę i działają łagodząco na stany zapalne skóry głowy. Bogatym ich źródłem są pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika, jajka, ryby i owoce morza. Nie można także zapominać o witaminie H (biotynie) znajdującej się w mleku, podrobach, żółtku jaj, kalafiorze, grochu, rodzynkach, soi i drożdżach piwnych.

Czyli jak wzmocnić i zagęścić włosy dietą? Unikać przetworzonych produktów, fast foodów, dużej ilości soli i cukru, a bazować na urozmaiconej diecie bogatej w warzywa, owoce, pełnowartościowe białko i „dobre” tłuszcze.

Można też wspomóc się suplementami zawierającymi w swoim składzie skrzyp polny, pokrzywę czy witaminy wzmacniające włosy. Pamiętać należy jednak, że kobiety karmiące nie powinny przyjmować żadnych suplementów bez porozumienia z lekarzem.

Jak wzmocnić i zagęścić włosy domowymi sposobami

Domowe sposoby na wzmocnienie włosów również mogą poprawić ich stan. Najczęściej wykorzystywane są zioła (pokrzywa, skrzyp polny, mydlnica zwyczajna, rozmaryn), jaja, oleje (rycynowy, oliwa z oliwek), czarna rzepa, siemię lniane czy cebula. Poniżej kilka przepisów, jak wzmocnić i zagęścić włosy domowymi sposobami:

  • Olejowanie skóry głowy i włosów – można użyć oliwy z oliwek, oleju rycynowego, oleju z czarnuszki, oleju kokosowego, oleju łopianowego czy oleju z pokrzywy – należy podgrzać wybrany olej, następnie ciepły wmasować w skórę głowy, owinąć ręcznikiem i pozostawić na 2-3 godziny. Następnie zmyć za pomocą delikatnego szamponu. Zabieg powtarzać co tydzień.
  • Maseczka z żółtka jaja, soku z cytryny i oliwy – do żółtka należy dodać kilka kropel soku z cytryny, 1 łyżeczkę oliwy z oliwek i wszystko razem wymieszać, a następnie nałożyć na umytą skórę głowy i włosy. Pozostawić przez minimum 30 minut, a najlepiej na kilka godzin. Zmyć porządnie delikatnym szamponem.
  • „Wcierki” z soku z czarnej rzepy – trzeba zetrzeć na tarce czarną rzepę, a następnie wycisnąć z niej sok, delikatnie wetrzeć w skórę głowy i owinąć ręcznikiem – po 2-3 godzinach zmyć delikatnym szamponem. Stosować 2 razy w tygodniu.
  • Maseczka z cebuli – potrzebny jest sam sok z cebuli, więc najpierw trzeba ją wycisnąć (po starciu na tarce lub przy użyciu sokowirówki), następnie sok z cebuli trzeba połączyć z oliwą lub olejem, a powstałą miksturę należy nałożyć na skórę głowy, delikatnie wcierając, pozostawić na mniej więcej 2 godziny, zmyć delikatnym szamponem do włosów wypadających.
  • Kisiel z siemienia lnianego – do użytku zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego – świeżo zmielone siemię lniane zalać mocno ciepłą wodą, pozostawić, aż stworzy się kisiel, wypić lub nałożyć na skórę głowy, po 1-2 godzinach zmyć. Do picia stosować codziennie, jako maseczkę 1-2 razy w tygodniu.
Sprawdź witaminy na zdrowe włosy na DOZ.pl

Nic nie pomaga – czyli jak wzmocnić i zagęścić włosy, gdy zawiodą wszystkie sposoby?

Mija 6-9 miesięcy od porodu, a twoje włosy nadal wypadają garściami? Czas na dokładniejszą diagnozę. Jest wiele chorób i dolegliwości, których objawem są wypadające włosy, i wcale nie musi to być konsekwencja ciąży. Należą do nich między nimi anemia, zaburzenia we wchłanianiu żelaza, choroby tarczycy, cukrzyca, choroby nerek, choroby autoimmunologiczne czy zaburzenia hormonalne. Koniecznie udaj się do lekarza i zrób dokładne badania.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl