Akupresura stóp — na czym polega i jak działa?
Katarzyna Chlebicz

Akupresura stóp — na czym polega i jak działa?

Akupresura jest najstarszą metodą zwalczania wielu dolegliwości oraz chorób, to rodzaj masażu, który polega na uciskaniu odpowiednich punktów na powierzchni skóry. Jest to naturalna, nieinwazyjna technika pomagająca likwidować wiele dolegliwości bólowych o różnej etiologii.

Akupresura polega na uciskaniu oraz masowaniu odpowiednich punktów na skórze stóp. Wykonywanie masażu działa pobudzająco na zakończenia nerwowe — powstałe w wyniku tego impulsy biegną do ośrodkowego układu nerwowego i docierają do kory mózgowej, by dalej, drogami nerwowymi, dostać się do chorego narządu, co w efekcie zapewnia zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawę czynności danego narządu. Stymulowanie odpowiednich miejsc pozwala na wydzielanie się endorfin — hormonów szczęścia, które mają zdolność tłumienia takich objawów jak ból czy odrętwienie. Akupresura stóp pozwala na zwalczenie dolegliwości, działa rozluźniająco, a także pozwala zachować odpowiednią równowagę ciała i ducha.

Jak wygląda zabieg?

Główną zaletą tego rodzaju masażu jest fakt, iż do jego wykonywania nie potrzebujemy żadnych skomplikowanych sprzętów. Do zabiegu akupresury wykorzystujemy opuszki palców, aczkolwiek dopuszczane jest również stosowanie bezpiecznych przedmiotów, takich jak gumka do ścierania znajdująca się na końcu ołówka. Masaż możemy wykonywać samodzielnie, bądź udać się do specjalisty, który wykona go za nas.

Przed rozpoczęciem akupresury stóp konieczne jest spełnienie poniższych warunków:

  • tkanki, które będą poddawane masażowi muszą być rozluźnione,
  • w masażu należy zastosować stopniowe przechodzenie od bodźców na tkanki powierzchowne do bodźców na tkanki położone głębiej,
  • kierunek wykonywania masażu musi być zgodny z anatomiczną budową miejsca, na którym wykonywany jest masaż — w tym przypadku stóp,
  • jeśli osoba, u której wykonywany jest masaż posiada wiele jednostek chorobowych, zaczynamy stosować masaż na objawy, które są najbardziej uciążliwe,
  • dobrze, aby podczas wykonywania akupresury, stopy były odsłonięte, pozbawione jakichkolwiek elementów garderoby czy biżuterii; natomiast odzież znajdująca się powyżej masowanego miejsca powinna być luźna, tak, aby nie uciskała tkanek,
  • skóra stóp powinna być czysta oraz zdrowa — akupresury stóp nie wykonujemy w przypadku chorób skóry, takich jak grzybica,
  • w przypadku masażu wszystkich receptorów na stronie podeszwowej stóp, stopa osoby, u której będzie wykonywany masaż powinna leżeć na kolanach masażysty,
  • podczas masażu receptorów w okolicy palców stóp i kości śródstopia, należy zgiąć nogę w kolanie i położyć stopę na kolanach osoby masującej,
  • gdy masowana jest okolica pięt, kostek oraz górnej części nogi osoba masowana powinna odwrócić się tak, aby masażysta miał swobodny dostęp do wewnętrznej i zewnętrznej części nogi,
  • jeśli osoba poddawana masażowi nie ma migreny lub ran, rozpoczynamy masaż receptorów odpowiadających za poszczególne narządy w następującej kolejności: nerki, moczowód, pęcherz moczowy, następnie głowa, żołądek, jelita, wątroba, trzustka, później punkty limfatyczne, a na końcu masujemy pozostałe wrażliwe punkty.

Akupresura stóp wykonywana przez specjalistę to nie jedyny sposób masażu tej okolicy ciała. Warto również od czasu do czasu zadbać o to, aby nasze stopy miały bezpośredni kontakt z podłożem. W dzisiejszych czasach przyzwyczailiśmy się do ciągłego noszenia obuwia, niekiedy bardzo niezdrowego i niewygodnego —  wysokie szpilki, eleganckie, wąskie półbuty to nasza codzienność. Dlatego pamiętaj o tym, aby zrobić sobie wolne od obuwia i w miarę możliwości przespacerować się boso po trawie, piasku czy ziemi.

Pamiętaj, że każdy receptor znajdujący się na stopie musi być masowany przez 5 minut. Istnieje możliwość podwojenia czasu w przypadku ostrych dolegliwości. Szczególną ostrożność należy wykazać w przypadku receptorów wątroby i kręgosłupa.

Bardzo istotne jest również to, u kogo wykonywana jest akupresura stóp. Należy pamiętać, że inna reakcja może wystąpić w przypadku dziecka, a inna w przypadku osoby dorosłej. Oczywiście duże znaczenie ma również nastawienie i ogólny stan psychofizyczny osoby masowanej.

Możliwe reakcje organizmu po wykonaniu akupresury stóp

Po wykonaniu masażu mogą pojawić się takie reakcje jak: podwyższona temperatura ciała, opuchnięcie nadgarstków, powiększenie już obecnych żylaków czy zwiększony ból w danym narządzie.

Wymienione wyżej objawy są przejściowe, co oznacza, że ustępują po pewnym czasie. Istotne jest to, aby zawsze przed wykonaniem akupresury stóp, zapoznać się z  możliwymi reakcjami ubocznymi, tak, aby nie przestraszyć się ich. Ważne jest też to, aby nie przerywać masażu.

Przy jakich dolegliwościach stosować akupresurę stóp?

Akupresurą stóp można leczyć między innymi: alergię, bezsenność, katar sienny, ból karku, impotencję, bolesne miesiączkowanie, migreny czy zapalenia stawów. Wykaz chorób i dolegliwości, przy których pomocna okażę się akupresura stóp jest bardzo długa, niemniej jednak należy pamiętać, że zawsze w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Akupresura stóp może stanowić doskonałe dopełnienie leczenia konwencjonalnego.

Zdrowe stopy to zdrowy organizm

Akupresura stóp to naturalna, niekonwencjonalna metoda, która poprawia jakość zdrowia i życia osób z niej korzystających. Masaż ten nie tylko relaksuje i odpręża, ale przede wszystkim zwalcza choroby, które mają wpływ na codzienne funkcjonowanie. Zatem nic dziwnego, że staje się on coraz bardziej popularny i korzysta z niego coraz więcej osób. Oprócz wykonywania akupresury, warto na co dzień zadbać o stopy, a także przywiązywać większą wagę do tego, jakie obuwie nosimy. Buty mamy na nogach przez wiele godzin każdego dnia, dlatego jest bardzo istotne, aby były one wygodne i komfortowe dla naszych stóp. Dlaczego jest to tak ważne?

Niewłaściwe obuwie przyczynia się do zaburzeń w krążeniu krwi w kończynach, co prowadzi do uszkodzeń receptorów. A to właśnie receptory odpowiadają za nasze samopoczucie, a nawet za zdrowie. Warto zwracać większą uwagę na to, co zakładamy na stopy, ponieważ zdrowe stopy, to zdrowy organizm.
  1. H. Mashafret, Akupresura stopy. Ku zdrowej przyszłości, 1975.
  2. D. Popowicz, Akupresura w praktyce. Zestawy punktów na 70 schorzeń, Poznań 2005, s. 6-7.
  3. M. R. Gach, Akupresura  najskuteczniejsze punkty. Podręcznik samodzielnego usuwania powszechnych dolegliwości, Białystok 2015, s. 15-18.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl