Mikrodermabrazja korundowa – dla kogo? Efekty, cena
Kinga Trojanowska

Mikrodermabrazja korundowa – dla kogo? Efekty, cena

Skuteczne i regularne złuszczanie naskórka jest jednym z podstawowych działań, jakie powinno się podjąć w trosce o piękną, promienną i wygładzoną skórę. Dzięki szerokiej gamie zabiegów gabinetowych można uzupełnić swoją codzienną, najlepiej wieloetapową pielęgnację domową, na przykład o zabieg mikrodermabrazji korundowej. Na czym polega ten rodzaj peelingu,  jakich efektów należy się spodziewać po wyjściu z gabinetu i dla kogo jest przeznaczony ten rodzaj pielęgnacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Zabiegi oczyszczające stanowią podstawowy krok w pielęgnacji gabinetowej. Pozbawiona bakterii i martwego naskórka skóra, stanowi idealny materiał do kolejnych, bardziej inwazyjnych terapii. W kosmetologii często stosowane są procedury łączone, wykorzystujące zarówno działanie oczyszczające, jak i rewitalizujące. Jednym z takich zabiegów jest mikrodermabrazja korundowa.

Co to jest mikrodermabrazja korundowa?

Mikrodermabrazja korundowa polega na mechanicznym i maszynowym złuszczaniu naskórka. Wykorzystywany w tym celu proszek ścierny składa się głównie z korundu, czyli obojętnych chemicznie kryształków tlenku glinu. Pod wpływem podciśnienia, cząstki twardego materiału, uderzają o skórę i mechanicznie ścierają naskórek. Zużyty korund zasysany jest do znajdującego się w maszynie pojemnika i poddawany utylizacji. Mikrodermabrazja jest  całkowicie bezbolesna. Trwa od 20 do 90 min i nie wymaga okresu rekonwalescencji. W trakcie jego trwania pacjent odczuwa delikatne mrowienie, zależne od siły nacisku głowicy oraz regulacji poziomu ciśnienia maszyny. Parametry zabiegu dobierane są indywidualnie – wedle potrzeb i typu cery pacjenta. Po zakończonej terapii kosmetolog aplikuje na obszar zabiegowy specjalną maskę wyciszającą, posiadającą w składzie algi, miód lub aloes. Po około 15 minutach następuje usunięcie preparatu i zabezpieczenie skóry kremem z filtrem.

Mikrodermabrazja diamentowa czy korundowa – który zabieg wybrać?

Zarówno mikrodermabrazja diamentowa, jak i korundowa mają działanie oczyszczające i złuszczające. Czynnikiem decydującym o wyborze metody jest typ i aktualny stan cery pacjentki. Kosmetolog na podstawie wywiadu medycznego i po ocenie stanu wyjściowego skóry, dobiera odpowiedni plan terapii, uwzględniając oczekiwania wobec przyszłych efektów. Peeling korundowy zostanie polecony osobom posiadającym cerę grubszą, mocniej zanieczyszczoną, bez widocznych zmian naczyniowych. Zabieg mikrodermabrazji diamentowej jest natomiast w pełni bezpieczny dla kobiet w ciąży, karmiących piersią, a także dla skór wrażliwych i skłonnych do podrażnień. Różnice w efektach są znikome, lecz aby terapia była w pełni bezpieczna i skuteczna, należy zgłosić się do odpowiedniego specjalisty, który w oparciu o wiedzę i doświadczenie, dobierze idealny plan zabiegowy.

Mikrodermabrazja korundowa – przed i po, czyli jakie efekty daje zabieg?

Pierwszy zauważalny efekt to dogłębnie oczyszczony z zaskórników i zanieczyszczeń naskórek. W ciągu następnych kilku dni rozpoczyna się proces eksfoliacj, czyli łuszczenia. Skóra staje się rozjaśniona, świeża, promienna i wygładzona. Przez odblokowanie porów następuje zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych, a tym samym ilości wydzielanego sebum. Dzięki temu zabieg dedykowany jest również skórom problematycznym, których zmiany trądzikowe zlokalizowane się głównie na twarzy, plecach i dekolcie. Mikrodermabrazja korundowa wpływa również na zmniejszenie przebarwień na twarzy. Należy jednak pamiętać, że nie zlikwiduje ona przebarwień głębokich (hormonalnych, starczych, silnych posłonecznych). Ponadto, przy regularnym wykonywaniu, zostaje pobudzona aktywność komórek młodości, czyli fibroblastów odpowiedzialnych za syntezę włókien kolagenowych, elastynowych i kwasu hialuronowego. Tym samym zabieg w sposób pośredni wpływa na zachowanie zdrowego i młodego wyglądu skóry. Peeling korundowy może być także idealnym wstępem dla mocniejszych, bardziej inwazyjnych zabiegów, do których skóra posiadająca głębokie zmarszczki, blizny potrądzikowe czy rozstępy musi zostać dobrze przygotowana.

Mikrodermabrazja korundowa – dla kogo, jak często, gdzie wykonać zabieg?

Mikrodermabrazja korundowa zalecana jest głównie osobom posiadającym cerę tłustą lub mieszaną, ze skłonnością do powstawania zaskórników (trądzikowych) i zmian o charakterze grudkowym, a ponadto dla skór szarych, grubych, ziemistych, pozbawionych odpowiedniego kolorytu oraz tych z widocznymi oznakami starzenia.

Efekty po mikrodermabrazji korundowej widoczne są bezpośrednio po pierwszej wizycie. Aby zachować ich trwałość, należy poddać się serii zabiegów.  Najlepiej, aby były one wykonywane regularnie: na początku co  1–2 tygodnie, później raz na miesiąc. Terapia może być prowadzona zarówno przez kosmetyczkę, jak i kosmetologa. Istotne jest, aby osoba wykonująca zabieg, prawidłowo zakwalifikowała klienta, wykluczając wszelkie przeciwwskazania.

Przeciwwskazania do wykonania mikrodermabrazji korundowej:

  • zakażenia wirusowe,
  • zakażenia i nadkażenia bakteryjne i grzybicze,
  • nowotwory,
  • trądzik różowaty i ropowiczy,
  • znamiona naczyniowe,
  • terapia izotretynoiną i okres do 6. miesięcy od zakończenia terapii,
  • uczulenie na tlenek glinu,
  • łuszczyca.

Mikrodermabrazja korundowa w ciąży

Mechanizm działania mikrodermabrazji diamentowej jest jak najbardziej bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz tych karmiących piersią. Niestety w przypadku korundu istnieje wiele różnych opinii. Decyzja nie jest jednoznaczna, głównie przez brak jakichkolwiek testów działania korundu na płód. Wiele kosmetyczek, kosmetologów i lekarzy medycyny estetycznej uważa, że ciąża nie przekreśla możliwości wykonania zabiegu. Inni, specjaliści tej samej profesji, uważają ją za przeciwwskazanie bezwzględne. Co zrobić w takiej sytuacji?  Tak naprawdę, dla własnego bezpieczeństwa (zarówno pacjentki, jak i specjalisty), w ciągu tych 9. miesięcy należy wybrać przede wszystkim spokój i decydować się na sprawdzone, dedykowane kobietom w ciąży terapie.

Mikrodermabrazja korundowa – cena zabiegu w gabinecie

Cena mikrodermabrazji korundowej zależna jest od miejsca, statusu gabinetu, a także obszaru zabiegowego. Jej koszt wynosi od 80 do 200 zł. W wielu miejscach zgodnie z prośbą klienta, peeling uzupełniany jest o dodatkową ampułkę lub maskę. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji cena zabiegu wzrośnie.

  1. Adamski Z. i in., Dermatologia dla kosmetologów, Poznań 2010, s. 290–293.
  2. Lancer H., Skóra pełna blasku - przełomowa metoda anti-aging, Łódź 2014, s.241.
  3. Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej, Białystok 2014, s. 128–129.
  4. Niewęgłowska-Wilk M. i in., Zapobieganie i sposoby usuwania plam barwnikowych, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 126 (5) 2016.
  5. Jastrzębska-Wiesek M. i in., Współczesne możliwości terapii rozstępów, „Farmacja Polska”, 417–426 (7) 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl