produkty z bisabololem, kwiaty rumianku
Joanna Orzeł

Bisabolol – jak działa? W jakich kosmetykach można go znaleźć?

Bisabolol to związek, który znajdziemy w składzie wielu kosmetyków o szerokim zakresie zastosowania. Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości? Kiedy warto po niego sięgać? Zapraszamy do lektury.

Nie każdy z nas skojarzy bisabolol z rumiankiem, pospolitą w Polsce rośliną – a to właśnie z rumianku wywodzi się ta substancja czynna. Rumianek, powszechnie stosowana roślina lecznicza, znany jest z licznych właściwości prozdrowotnych i pielęgnacyjnych. Dzięki dokładnym analizom wiemy już, że większość z nich zawdzięcza głównie składnikom swojego olejku eterycznego, w tym bisabololowi.

Bisabolol – co to za związek?

Bisabolol (INCI: Bisabolol, również: alfa-bisabolol, α-bisabolol, levomenol) to związek pochodzenia naturalnego należący do monocyklicznych alkoholi seskwiterpenowych. Jego wzór sumaryczny to C15H26O. Jest składnikiem olejków eterycznych wielu różnych roślin, jednak przede wszystkim kojarzony jest z rumiankiem.

Rumianek lekarski (Chamomilla recutita lub Matricaria chamomilla) to roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae). W Polsce występuje powszechnie na łąkach, w lasach i na nieużytkach rolnych, ale ze względu na właściwości lecznicze jest również uprawiana. Surowcem leczniczym są koszyczki kwiatowe, których głównym składnikiem jest olejek eteryczny z wiodącą w nim substancją: bisabololem.

Bisabolol wyizolowano z rumianku po raz pierwszy w 1951 roku.

Bisabolol i jego właściwości

Bisabolol ma postać bezbarwnego, lepkiego oleju o słabym, słodkawym, kwiatowym aromacie. Słabo rozpuszcza się w wodzie i glicerynie, dobrze rozpuszcza się w etanolu.

Co do właściwości leczniczych: bisabolol najbardziej znany jest z działania przeciwzapalnego (odpowiada za to mechanizm hamowania aktywności 5-lipooksygenazy). Efekt jest tak silny (porównywalny nawet z preparatami zawierającymi 0,75% hydrokortyzonu), że może mieć zastosowanie w leczeniu chemicznych i toksycznych zapaleń skóry lub rumienia powstałego w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UVA i UVB.

Bisabolol ma udowodnione działanie przeciwdrobnoustrojowe: hamuje wzrost bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych oraz grzybów (np. Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton rubrum, Candida albicans).

Alfa-bisabolol pobudza procesy ziarninowania, przyspieszając tym samym gojenie i regenerację naskórka, skóry właściwej, błony śluzowej. Może mieć zastosowanie nawet w leczeniu sączących się ran. Bisabolol chroni skórę przed podrażnieniami, przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Może również hamować powstawanie zmian hiperpigmentacyjnych na skórze.

Jest też bezpiecznym, naturalnym, nietoksycznym wzmacniaczem penetracji (przenikania) przeznaskórkowej, co potencjalnie może mieć ogromne zastosowanie w kosmetyce (głównie w pielęgnacji skóry) i w farmacji.

W preparatach przemysłu farmaceutycznego bisabolol ma zastosowanie przede wszystkim ze względu na wspomniane już właściwości przeciwzapalne, ale też przeciwwrzodowe i/lub spazmolityczne (przeciwskurczowe).

Bisabolol – zastosowanie

Prawdopodobnie najszerzej, najczęściej i najchętniej bisabolol stosowany jest przez przemysł kosmetyczny. W kosmetykach związek ten pełni albo funkcję zapachową, albo funkcję substancji aktywnej.

Jak bisabolol działa na naszą skórę? Oto przykłady:

  • łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, koi uszkodzoną skórę,
  • zmniejsza łuszczenie się skóry suchej oraz chroni przed dalszym przesuszaniem,
  • działa kondycjonująco, poprawia ogólny wygląd skóry, wspomaga naturalne funkcje skóry: wygładza, nawilża, przywraca jędrność, dodaje blasku,
  • hamuje powstawanie przebarwień,
  • redukuje niedoskonałości skórne, zmniejsza ryzyko powstawania blizn potrądzikowych.

Ze względu na swoje właściwości i korzystny wpływ na skórę bisabolol znajduje zastosowanie w następujących typach kosmetyków:

  • w preparatach do skóry suchej i wrażliwej, narażonej na uszkodzenia (kremy, toniki, emulsje i balsamy, ochronne kremy do rąk, kremy i produkty do golenia i po goleniu, preparaty do opalania i po opalaniu, dezodoranty i sztyfty),  w kosmetykach przeciwstarzeniowych (kremy, sera, maseczki),  
  • w kosmetykach dla noworodków, niemowląt i dzieci, w tym dla dzieci ze skórą bardzo wrażliwą i atopową (płyny i emulsje do mycia i kąpieli, balsamy i mleczka do ciała, kremy pielęgnacyjne, szampony do włosów, płyny do higieny intymnej, kremy ochronne z filtrami SPF),
  • w preparatach do higieny jamy ustnej (pasty do zębów, płyny do płukania ust), w których bisabolol pomaga w łagodzeniu podrażnień, przyspiesza procesy gojenia, hamuje stany zapalne tkanek przyzębia, hamuje wysięki,
  • w produktach do cery trądzikowej (kremy, żele).

Bisabolol – bezpieczeństwo w stosowaniu

Bisabolol uznawany jest za substancję nietoksyczną, bez działania teratogennego. I chociaż ma wysoki profil bezpieczeństwa użycia w produktach kosmetycznych, to należy liczyć się z jego potencjałem uczulającym. Bisabolol może spowodować reakcję alergiczną, na przykład okołoustne kontaktowe zapalenie skóry. W przypadku wystąpienia takiej nadwrażliwości należy zaprzestać używania preparatu.

  1. A. Grys, M. Kania, J. Baraniak, Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, „Postępy Fitoterapii”, nr 2 2014.
  2. A. Zabiegała, J. Wojtanowska, R. Śpiewak, Występowanie składników roślinnych o znanym potencjale uczulającym w kosmetykach przeciwstarzeniowych, „Polish Journal of Cosmetology”, nr 15 (4) 2012.
  3. M. Zielińska-Pisklak, Ł. Szeleszczuk, Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domowej apteczce, „Lek w Polsce”, nr 9’13 (269) 2013.
  4. G. P. P. Kamatou, A. M. Viljoen, A Review of the Application and Pharmacological Properties of α-Bisabolol and α-Bisabolol-Rich Oils, „Journal of the American Oil Chemists' Society”, nr 87 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl