omikron test
Justyna Piekara

Omikron – silniej infekuje górne drogi oddechowe, ale oszczędza płuca

Omikron jest znacznie bardziej zakaźny niż inne znane mutacje wirusa SARS-CoV-2, ale powoduje łagodniejsze infekcje, przez co wiąże się z mniejszą śmiertelnością i liczbą hospitalizacji. Najnowsze badania na zwierzętach i hodowlach komórkowych wykazały, że wpływa głównie na górne drogi oddechowe i mniej skutecznie infekuje komórki płuc, co chroni narząd przed uszkodzeniem.

Omikron – bardziej zakaźny niż wcześniej zidentyfikowane warianty SARS-CoV-2

Omikron (znany również jako B.1.1.529) to wysoce zmutowany wariant koronawirusa SARS-CoV-2 (charakteryzuje go 50 mutacji, z czego ponad 30 dotyczy zmian białka kolca), który po raz pierwszy został znaleziony w Republice Południowej Afryki. Obecnie rozprzestrzenił się na terenie 128 krajów.

Badanie prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu dostarcza informacji na temat tego, w jaki sposób Omikron infekuje ludzkie drogi oddechowe. Okazuje się, że w oskrzelach namnaża się nawet 70 razy szybciej, niż wariant Delta i oryginalny SARS-CoV-2. Wysoka zdolność do transmisji sprawia, że więcej osób zostaje nim zakażonych.

Omikron – powoduje mniejsze uszkodzenia płuc

Wyniki najnowszych prac badawczych dowodzą, że Omikron łatwiej replikuje się w górnych drogach oddechowych niż w płucach. Melanie Ott, wirusolog z Gladstone Institute of Virology w San Francisco w Kalifornii, informuje, że „wirus ustanawia bardzo lokalną infekcję w górnych drogach oddechowych i ma mniejsze szanse na sianie spustoszenia w płucach".

Inne warianty wirusa wpływają na wszystkie obszary układu oddechowego. Zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może spowodować zapalenie płuc, problemy z oddychaniem, spadek poziomu tlenu. Ciężki przebieg choroby COVID-19 może powodować spustoszenie organizmu i poważne problemy zdrowotne.

Naukowcy z Washington University w St. Louis w stanie Missourii zaobserwowali, że po kilku dniach od zakażenia stężenie wirusa w płucach zwierząt zakażonych Omikronem było co najmniej dziesięciokrotnie niższe niż u gryzoni zakażonych innymi wariantami SARS-CoV-2. Mniejsza liczba zainfekowanych komórek płuc wiązała się z łagodniejszą postacią choroby. Michael Diamond, główny autor badania stwierdził, że Omikron „zachowuje się inaczej”, ale dlaczego tak się dzieje, nie jest do końca jasne na tym etapie badań.

Omikron – łagodniejszy niż inne znane mutacje wirusa SARS-CoV-2?

Wyniki badania przeprowadzonego przez zespół naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wykazały, że w porównaniu z wariantem Delta pacjenci zakażeni Omikronem nie wymagali wentylacji mechanicznej i byli mniej narażeni na objawową hospitalizację (o 53%), leczenie na oddziale intensywnej terapii (o 74%) i śmierć z powodu COVID-19 (aż o 91%). Artykuł na ten temat ukazała się online, jako preprint w serwisie „medRxiv”.

Dowiedz się więcej, czym różni się Omikron od Delty.

W niektórych obszarach poważnie dotkniętych przez Omikron, w tym w Republice Południowej Afryki, z powodu COVID-19 jest hospitalizowanych stosunkowo mniej osób, niż podczas poprzednich fal zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Znaczna część tamtejszej populacji (szacuje się, że około 60-70%) przeszła już infekcję COVID-19 i dlatego wytwarzała silniejszą odpowiedź immunologiczną.

Objawy infekcji koronawirusem bardzo przypominają objawy przeziębienia lub grypy sezonowej. Zakażeni wirusem pacjenci doświadczają bólu głowy, bólu gardła i kataru. Nie oznacza to jednak, że omikron można lekceważyć. Chociaż wywołuje mniej poważne symptomy, nadal pozostaje groźny, zwłaszcza dla osób o obniżonej odporności, niezaszczepionych przeciw COVID-19 i seniorów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pod koniec ubiegłego roku ostrzegła, że nałożenie się infekcji wywoływanych przez warianty Delta i Omikron może doprowadzić do „tsunami przypadków” i wywrzeć ogromną presję na krajowe systemy opieki zdrowotnej.

Na konferencji prasowej w Genewie Ekspert WHO Abdi Mahmud przekazał, że obecnie organizacja prowadzi kampanię, aby każdy kraj osiągnął cel, jakim jest wszczepienie 70% społeczeństwa przeciw zakażeniu SARS-CoV-2 do lipca 2022 roku, co mogłoby poskutkować rezygnacją z oferowania trzeciej i czwartej dawki preparatu immunizacyjnego.

  1. J. Tapper, New studies reinforce belief that Omicron is less likely to damage lungs, „theguardian.com” [online], https://www.theguardian.com/world/2022/jan/02/new-studies-reinforce-belief-that-omicron-is-less-likely-to-damage-lungs?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook, [dostęp:] 08.02.2022.
  2. M. Kozlov, Omicron’s feeble attack on the lungs could make it less dangerous, „nature.com” [online], https://www.nature.com/articles/d41586-022-00007-8, [dostęp:] 08.02.2022.
  3. E. Farge, M. Roy, WHO sees more evidence that Omicron causes milder symptoms, „reuters.com” [online], https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/who-sees-more-evidence-that-omicron-affects-upper-respiratory-tract-2022-01-04/, [dostęp:] 08.02.2022.
  4. C. Bugos, Is Omicron Really Milder?, „verywellhealth.com” [online], https://www.verywellhealth.com/is-omicron-milder-5215590, [dostęp:] 08.02.2022.
  5. D. Shukla, COVID-19: Does Omicron cause less damage to the lungs?, „medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/covid-19-does-omicron-cause-less-damage-to-the-lungs, [dostęp:] 08.02.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl