Kobieta pokazuje język geograficzny
Barbara Chmielewska

Język geograficzny – czym jest? Przyczyny i leczenie

Język geograficzny to zjawisko spotykane zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Choć jego pochodzenie wciąż jest dość tajemnicze, warto dowiedzieć się, jakie są możliwe przyczyny występowania rumienia wędrującego języka i czy należy go leczyć. 

Język geograficzny (lingua geographica) to łagodny stan zapalny dotyczący górnej i bocznych powierzchni języka. W jego wyniku dochodzi do lokalnego zaniku brodawek nitkowatych (atrofia) i powstawania zmian o charakterze plam. Proces dotyczy tylko brodawek nitkowatych, brodawki grzybowate pozostają bez zmian, a niekiedy przerastają. Może pojawić się u dorosłych i u dzieci. Nie posiada etologi bakteryjnej ani grzybiczej.

Jak wygląda język geograficzny?

Plamy zanikowe mają kolor różowy bądź czerwony; są gładkie, nieregularne, a Ich kształt opisywany jest jako obrączkowaty, okrągławy. Mogą być otoczone uwypuklonym białym, żółtawym bądź szarawym rąbkiem, który zbudowany jest z regenerujących się brodawek nitkowatych.

Wyróżnia się trzy typy języka geograficznego: plamy, plamy z białym obrzeżem i plamy z czerwonym, zapalnym rąbkiem. Mogą też występować postacie mieszane.

Plamy zmieniają w czasie swój charakter, kształt, wielkość, lokalizację. Zanikają i pojawiają się w innym miejscu na przestrzeni dni czy nawet godzin. Na powierzchni języka powstaje rysunek, przypominający zarysy kontynentów i wysp, stad nazwa język geograficzny (łagodne wędrujące zapalenie języka, rumień wędrujący). Czasami proces zapalny obejmuje inne obszary jamy ustnej: wargi, policzki, podniebienie. Powstają wówczas czerwone plamy o charakterze nadżerek. Mamy wtedy do czynienia z geograficznym zapaleniem jamy ustnej.

Język geograficzny u dziecka

Język geograficzny ma charakter nawrotowy  samoistne zanika i powraca. Może pojawić się nagle i utrzymywać wiele miesięcy a nawet lat. U dzieci pojawia się zwykle ok. 36 roku życia. Występuje u około 6 procent dzieci. Często towarzyszy wadom serca, atopii, chorobom endokrynologicznym i skazie wysiękowej.

Przyczyny języka geograficznego

Etiologia języka geograficznego nie jest znana. Zapalenie dotyka 12,5 procent ogólnej populacji. Wśród możliwych przyczyn wymienia:

  • czynniki genetyczne (rodzinne występowanie)
  • niektóre choroby, np. łuszczyca (język geograficzny występuje u kilkunastu procent chorych), choroby alergiczne, cukrzyca, choroby psychiczne, choroba Leśniowskiego-Crohna, schorzenia nerek
  • zaburzenia hormonalne
  • stres
  • niedobory pokarmowe
  • atopia
  • anemia
  • zakażenie Helicobacter pylori
  • zaburzenia odporności
  • ciąża
  • zespół Downa
  • stosowanie miejscowych glikokortykosteroidów
Ciekawostką jest fakt, że obraz mikroskopowy plam w języku geograficznym przedstawia takie same cechy histopatologiczne co łuszczyca.

Język geograficzny a język probruzdowany

Język geograficzny często występuje razem z językiem probruzdowanym. Na jego górnej powierzchni widoczne są wówczas bruzdy i rowki o różnej długości, szerokości i głębokości. Często można zauważyć szczelinę biegnącą centralnie oraz liczne boczne. Pomiędzy nimi znajdują się pola zaniku brodawek nitkowatych, charakterystyczne dla rumienia wędrującego.

Zmiana ma charakter łagodny. Wymaga utrzymywania dobrej higieny języka, ze względu na zwiększoną retencję płytki bakteryjnej i resztek pokarmowych w szczelinach. Językowi probruzdowanemu często współtowarzyszy kserostomia (suchość jamy ustnej). Mogą ją powodować między innymi niektóre leki, np. przeciwdepresyjne, obniżające ciśnienie krwi, nasercowe. Konieczne może być wówczas stosowanie substytutów śliny.

Język geograficzny a Covid-19

Wirus SARS-CoV-2 wykazuje powinowactwo do receptorów enzymu konwertującego angiotensynę, obecnych w dużej ilości m.in. na powierzchni języka. W przebiegu infekcji Covid-19 odnotowywano, oprócz wielu innych zmian w całej jamie ustnej, zaburzenia dotyczące języka, w tym język geograficzny. Objawy wewnątrzustne pojawić się jako pierwsze, przed wystąpieniem objawów ogólnych.

Czy język geograficzny się leczy?

Język geograficzny zazwyczaj nie powoduje żadnych dolegliwości i nie wymaga leczenia. W przypadku pojawienia się bólu czy pieczenia (dotyczy głównie postaci z zaczerwienionym rąbkiem wokół plam) należy:

  • unikać gorących, kwaśnych, pikantnych potraw i napojów
  • wyeliminować czynniki drażniące mechanicznie, np. ostre brzegi ubytków próchnicowych, ostre krawędzie wypełnień czy protez zębowych
  • utrzymywać dobrą higienę jamy ustnej, w tym języka

Lekarz dentysta może zlecić stosowanie płukanek, środków miejscowo znieczulających, powlekających i osłaniających błonę śluzową.

  1. K. Mrówka-Kata, G. Namysłowski, K. Banert, W. Ścierski, Zapalenie języka i inne wybrane jego zmiany o charakterze łagodnymForum Medycyny Rodzinnej", nr 2 (2008).
  2. N. Stefanik, H. Hupsch-Marzec, R. Wiench, Charakterystyka języka geograficznego, Stomatologia po Dyplomie", nr 10 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl