ceramiczna miska z zieloną glinką w proszku
Joanna Orzeł

Glinka zielona i jej właściwości – kiedy warto po nią sięgnąć?

W poniższym artykule przybliżamy właściwości glinki zielonej. Zebraliśmy informacje o tym, z czego się składa, podpowiadamy, jak zrobić maseczkę z glinką zieloną i jak często ją stosować. Dowiedz się również, czym się różni glinka francuska od kambryjskiej.

Glinki to substancje pochodzenia naturalnego, wydobywane z podziemnych złóż. Ze względu na swoje właściwości (np. oczyszczające, zmiękczające, łagodzące) szczególną popularnością cieszą się w przemyśle kosmetycznym. W zależności od zawartości składników mineralnych i organicznych różnią się kolorem. Na ryku znajdziemy między innymi glinki białą, zieloną czerwoną czy różową. Ich najpopularniejsze zastosowanie to wszelkiego rodzaju maski aplikowane na twarz lub ciało.  

Glinka zielona – co to takiego? Z czego się składa?

Glinka zielona ma pochodzenie naturalne i charakterystyczny zielony kolor. Podobnie jak inne glinki wydobywana jest z podziemnych złóż, następnie suszona i proszkowana. W procesie suszenia często wykorzystywane są promienie słoneczne, dzięki czemu w gotowym produkcie pozostają nawet śladowe ilości cennych minerałów podnosząc jego jakość.  

Jako surowiec kosmetyczny glinka zielona sprzedawana jest w postaci drobnego pyłu o zielonkawym kolorze. Barwa produktu w proszku przybiera na intensywności po zmieszaniu z wodą lub hydrolatem.

Skład glinki zielonej będzie nieco różny w zależności od miejsca wydobycia, jednak uogólniając: największe udziały procentowe składników nieorganicznych w glince stanowią tlenek krzemu(IV) (około 40%), tlenek glinu (około 25%) oraz tlenki żelaza(III), wapnia i potasu (około 8% każdy). W mniejszych lub śladowych ilościach występują w niej także związki magnezu, manganu, sodu, tytanu i fosforu. Ważnymi komponentami glinki zielonej są też związki organiczne pochodzące z rozkładu roślin np. chlorofile, które nadają jej charakterystycznego zielonego koloru. Zawartość składników pochodzenia roślinnego może klasyfikować glinkę zieloną jako fitoskładnik (zwierający komponenty aktywne pochodzenia roślinnego), a tym samym kosmetyki z jej zwartością jako fitokosmetyki.

Na rynku znajdziemy glinki zielone wydobywane w różnych miejscach świata np. w południowo-francuskich kopalniach – zielona glinka francuska, czy w kopalniach zlokalizowanych w okolicy Zatoki Fińskiej – zielona glinka kambryjska (uznawana za jeną z najczystszych glinek na rynku).

Glinka zielona i jej właściwości

Glinki, w tym glinka zielona, są stosunkowo słabo przebadanymi składnikami kosmetycznymi. Większość ich właściwości jest rozpoznawana i definiowane na drodze aplikacji w zabiegach kosmetycznych. Niemniej jednak, glinka zielona wykazuje właściwości oczyszczające (pomaga usunąć nadmiar sebum, delikatnie złuszcza oraz oczyszcza z toksyn), ściągające, tonizujące i regenerujące.

Glinka zielona wyraźnie zwęża pory, reguluje wydzielanie sebum, powoduje zmatowienie skóry. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a nawet antyoksydacyjne. Wymienione właściwości sprawiają, że benefity płynące z jej regularnego użytkowania docenią osoby poszukujące remedium na trądzik.

Glinka zielona – zastosowanie

Podstawowym zastosowaniem glinki zielonej jest jej dodatek do różnorodnego rodzaju masek aplikowanych zarówno na skórę twarzy, jak i na skórę całego ciała w postaci tzw. zabiegu „body wrapping”. Zabieg polega na aplikacji mazi zawierającej glinkę i inne pożądane składniki odżywcze na powierzchnię skóry i owinięciu jej folią spożywczą (zapobiegającą wysuszeniu glinki), a następnie nakryciu np. kocem. Po 15 minutach ciało należy obmyć z użytej maski. Taki zabieg stosowany regularnie przyniesie efekty antycellulitowe i ujędrniające.

Glinka zielona może być stosowana na twarz, na skórę głowy, na włosy oraz na całe ciało. Dlatego inne kosmetyczne zastosowanie glinki zielonej to dodatek do produktów przeznaczonych do pielęgnacji cery, ciała lub włosów. Na sklepowych i aptecznych półkach, pośród kosmetyków i dermokosmetyków, znajdziemy przykładowo dezodorant w kremie z zieloną glinką, płyn micelarny z glinką zieloną, szampon, odżywkę czy mydło w kostce z jej dodatkiem.

Ciekawym produktem, który często wzbogaca się w towarzystwo glinki zielonej jest gąbka koncjac. Gąbka produkowana jest z dziko rosnącej w Azji byliny i służy do delikatnego oczyszczania skóry. Dodatek glinki zielonej sprawia, że oczyszczanie jest jeszcze skuteczniejsze.  

Jeżeli zastanawiasz się który kolor glinki będzie dla Ciebie odpowiedni, podpowiadamy, że glinka zielona nie jest składnikiem kosmetycznym o agresywnym działaniu, jednak może powodować podrażnienia skóry bardzo wrażliwej. Jej użycie zaleca się osobom o skórze normalnej, tłustej czy trądzikowej. Może być również, jak inne glinki, bezpiecznie zewnętrznie stosowana w ciąży.

Zgoła innym zastosowaniem glinek (w tym zielonej) jest ich picie. Zabieg, w którym stosuje się przygotowana do picia mieszaninę glinki zielonej i wody, ma na celu oczyszczenie ciała z toksyn. Nie jest to jednak zabieg medyczny, a jego działanie nie jest potwierdzone dowodami naukowymi. Co więcej, nie powinny go stosować kobiety w ciąży oraz zażywające doustną antykoncepcję (glinka ze względu na właściwości absorpcyjne może obniżyć wchłanialność leku z przewodu pokarmowego).

Glinka zielona – zakup i przechowywanie

Glinkę zieloną możemy kupić w proszku w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na miejsce wydobycia, sposób suszenia i czystość.  

W przypadku gotowych do użycia kosmetyków zawierających glinkę zieloną informacja o jej zawartości w składzie będzie zapisana zgodnie z nomenklaturą INCI (ang. International Nomenclature Cosmetic Ingredient): Illite, Kaolin, Montmorillonite (Green Clay).

Glinkę zieloną warto przechowywać w szczelnym pojemniku. Warto też zwrócić uwagę na to, aby stała w zaciemnionym miejscu. 

Jak zrobić maseczkę z glinki zielonej?

Najbardziej przyjazna forma stosowania glinki zielonej to maseczka przygotowana na jej bazie. Jak ją przygotować? Produkt w proszku mieszamy z odrobiną wody, aż stworzy gęstą pastę – maseczkę z glinką zieloną. Jak bardzo gęstą? Tak, aby łatwo nałożyć ją na twarz (lub ciało), ale aby nie spływała z miejsca aplikacji. Warto do glinki zielonej i wody dodać inne składniki odżywcze jak np. jogurt czy oliwa.

Uwaga: maseczki z glinką zieloną nie powinno przygotowywać się „na zapas”, bo stwardnieje i będzie bezużyteczna.

Aplikacji maseczki dokonuje się na oczyszczoną, wilgotną skórę, ciągle kontrolując poziom jej wilgotności. W ciągu kilkunastu minut aplikacji maska może wyschnąć, a przez to podrażnić delikatną skórę. Z tego powodu, co jakiś czas, warto spryskać ją np. wodą z atomizera. Po czasie aplikacji (około 15 minut) należy delikatnie zmyć ją z twarzy lub innej okolicy ciała. Dla uzyskania pożądanych efektów maseczki z glinką zieloną powinnyśmy stosować 1–2 razy w tygodniu.

Glinka zielona jest świetnym dodatkiem do kąpieli. W tym celu możemy stosować gotowe kosmetyki lub dosypać czystej glinki do wody i rozkoszować się domowym zabiegiem SPA. Po zakończonej kąpieli warto spłukać ciało letnią wodą, gdyż pozostała na skórze glinka może zabrudzić ręczniki lub ubranie.    
  1. A.O. Beringhs, i in., Green Clay and Aloe Vera Peel-Off Facial Masks: Response Surface Methodology Applied to the Formulation Design, „The American Association of Pharmaceutical Scientists”, nr 14 2013.
  2. P. Silva, i in., Chemical and radiological characterization of clay minerals used in pharmaceutics and cosmetics, „Applied Clay Science”, nr 52 (1) 2011.
  3. L. B. Williams, i in., Chemical and mineralogical characteristics of French green clays used for healing, „Clays and clay minerals”, nr 56 (4) 2008.
  4. S. Korczyńska, Z natury dobra glinka, biotechnologia.pl [online], https://biotechnologia.pl/kosmetologia/z-natury-dobra-glinka,15421, [dostęp:] 04.05.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl