Urlopowicz leży na plaży i wypoczywa
Weronika Babiec

Jak efektywnie wypocząć na urlopie i nie myśleć o pracy?

Chociaż może się wydawać, że urlop to czas zupełnego resetu od spraw zawodowych, badania ukazują zupełnie odmienną tendencję. Według raportu Monitora Rynku Pracy sporządzonego przez Instytut Badawczy Randstad tylko 64 proc. Polaków potrafi zapomnieć o pracy podczas urlopu. Pozostała część osób, czyli aż 36 proc. Polaków w czasie wyjazdu wakacyjnego nie może przestać myśleć o projektach, zadaniach, zobowiązaniach i wielu innych kwestiach związanych z pracą.

Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Zastanawiasz się nad urlopem, ale nie jesteś przekonany/a, czy to dobry pomysł? Kiedy większość dni spędzamy w pracy, wzięcie urlopu jest dla nas czymś nowym, odmiennym od codzienności. Martwimy się, czy, aby na pewno pozostawienie pracy na kilka dni to dobry pomysł. Wyjeżdżając, bardzo ciężko jest nam oderwać swoje myśli od pracy. Zapominamy o tym, że każdemu przecież należy się odpoczynek. Jak w 100 proc. odpocząć w trakcie urlopu?

Przygotuj się do urlopu

Przede wszystkim urlop warto zaplanować z wyprzedzeniem. Przed wolnym postaraj się zrobić wszystko, co masz zaplanowane na dany miesiąc. Na 23 tygodnie przed urlopem, zacznij przygotowania. Stwórz listę zadań, które musisz wykonać przed wyjazdem. Ustal priorytety na każdy dzień i postaraj się, aby wszystko wykonać na czas.

Dokończ projekty i wszystkie zadania przed pierwszym dniem Twojego urlopu. Nie zaczynaj projektu, którego nie będziesz w stanie skończyć (jeśli to możliwe) i nie zostawiaj w połowie niedokończonej pracy. Zostawiając projekt w połowie, prawie na pewno będziesz o nim myślał w trakcie urlopu. Postaraj się więc oddelegować część zadań innym lub zaplanować, że danym projektem zajmiesz się dopiero po Twoim powrocie. O wolnym poinformuj również odpowiednio wcześnie wszystkich swoich współpracowników. Zadbaj o to, aby pod Twoją nieobecność, ktoś przejął Twoje obowiązki.

Wielu z nas boi się, że po powrocie z urlopu nie będziemy w stanie nadrobić obowiązków. Wszystko to powoduje, że martwić zaczynamy się już w pierwszym dniu wolnego. Dlatego przygotowując plan przed urlopem, możesz też przygotować plan pracy po powrocie. Zrób listę rzeczy, które musisz wykonać przez kilka pierwszych dni po urlopie. Oczywiście, w międzyczasie mogą pojawić się inne obowiązki, ale mając listę kilku podstawowych rzeczy, będziemy mieć świadomość, że jesteśmy przygotowani do powrotu do pracy.

Pamiętaj, że to normalne, że po powrocie z urlopu każdy z nas ma mniej energii do działania. Warto dać sobie wtedy trochę czasu na przystosowanie się do codzienności i nie wymagać od siebie zbyt dużo. Po kilku dniach na pewno wpadniesz w swój naturalny rytm pracy.

Odetnij się od pracy

Dla wielu osób samo wzięcie urlopu nie jest wcale najtrudniejszym krokiem. Jeszcze trudniejsze jest to, aby w trakcie wolnego rzeczywiście odłączyć się od pracy i przestać o niej myśleć. Jeżeli będziesz przynajmniej raz dziennie wchodził na firmowego maila – z pewnością nie uda Ci się nie myśleć o pracy.

Kiedy więc wybierasz się na urlop, postaraj się w tym czasie nie robić nic, co jest związane z Twoją pracą. Nie sprawdzaj firmowego maila, nie czytaj rozmów Twoich współpracowników, nie kontroluj tego, na jakim etapie jest dany projekt. Wyłącz powiadomienia z pracy, a najlepiej całkowicie zrezygnuj z korzystania z telefonu służbowego. Naukowcy z Uniwersytetu Deakin w Australii wykazali bowiem, że nawykowe używanie smartfonów w celu relaksu i spędzania wolnego czasu jest predyktorem gorszego samopoczucia.

Jeżeli jesteś właścicielem firmy i nie możesz całkowicie odciąć się od pracy w trakcie urlopu, wyznacz osobę, która Cię zastąpi i która będzie na bieżąco kontrolować całą sytuację. Ustal z tą osobą, w jakim momencie powinna się ona z Tobą skontaktować. Dzięki temu będziesz wiedzieć, że jeżeli okażesz się naprawdę potrzebny/a, ktoś do Ciebie zadzwoni. Świadomość, że ktoś zaufany będzie kontrolował sytuację, kiedy Ty będziesz odpoczywał/a, sprawi, że będziesz spokojniejszy/a i znacznie prościej będzie Ci oderwać myśli od pracy, wiedząc, że Twoja firma i Twoje obowiązki są w dobrych rękach.

Zaplanuj swój urlop

Każdy z nas lubi spędzać urlop w inny sposób. Leżenie przez tydzień w domu i tzw. nic nie robienie, nie jest dobrym pomysłem. Owszem, urlop to dobry czas na odpoczynek fizyczny, warto jednak zrobić coś, co pozwoli Ci oderwać się od codzienności. Urlop to dobry moment na wyjazd wakacyjny, realizowanie hobby, czy spędzenie czasu z bliskimi. Na robienie tego, co po prostu sprawia Ci przyjemność i na co w ciągu tygodnia pracy nie jesteś w stanie znaleźć wystarczającej ilości czasu.

Dowiedz się, jak zachować work-life balance

Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzać z aktywnościami. Nie chodzi tutaj o to, aby od 7:00 do 22:00 mieć zaplanowaną każdą godzinę, minuta po minucie. Chodzi o to, żeby poświęcić wolny czas na coś, co sprawia nam przyjemność, coś, co pochłonie nas tak bardzo, że wszystkie nasze myśli skoncentrują się wokół tej czynności. Pełne przyzwolenie sobie na odpoczynek z pewnością pomogą nam odprężyć się w trakcie urlopu i zregenerować swoje siły, tak by w pełni wypoczętym móc powrócić do pracy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl