Smutna kobieta przy biurku w biurze tęskni za urlopem
Weronika Babiec

Jak przetrwać pierwsze dni w pracy po urlopie? Praktyczne porady

Skończyłeś urlop i masz trudności z odnalezieniem się na nowo w pracy? A może Twój urlop dopiero nadchodzi, ale nauczony doświadczeniem już teraz obawiasz się, co czeka Cię w pracy po powrocie? Przeczytaj 6 praktycznych porad na to, jak przetrwać pierwsze dni w pracy po urlopie.

Zbliża się końcówka Twojego urlopu i zaczynasz martwić się powrotem do pracy? Powrót z urlopu niemal dla każdego z nas jest trudnym momentem. Oczywiście wydawać by się mogło, że wracając z wakacji, będziemy wypoczęci i zmotywowani do pracy. Niestety bardzo często nasze oczekiwania rozmijają się z rzeczywistością.

Jak poradzić sobie z powrotem do pracy po urlopie?

Powrót do szarej rzeczywistości po urlopie to nie lada wyzwanie. Brakuje nam chęci i motywacji do pracy. Żartobliwie mówimy, że po urlopie przydałby się jeszcze jeden „urlop od urlopu”, aby możliwie płynnie przejść z jednej rzeczywistości do drugiej. Taki etap pośredni to jednak przywilej niewielu, zaś zdecydowanej większości ludzi nie pozostaje nic innego, jak ponowne przystosowanie się do rzeczywistości.

Co zrobić, by przetrwać pierwsze dni w pracy po wakacjach?

1. Zaplanuj powrót do pracy jeszcze przed urlopem

O powrocie do pracy warto pomyśleć jeszcze przed wyjazdem na wakacje. Przed urlopem zadbaj o zakończenie wszelkich bieżących spraw oraz o oddelegowanie ważniejszych zadań, które nie mogą czekać aż do Twojego powrotu. Dobrym pomysłem jest również zrobienie listy priorytetowych zadań, które wykonasz po powrocie do pracy.

Dzięki temu o wiele prościej będzie Ci zorganizować się w pierwsze dni po urlopie. Mając świadomość, że czeka na Ciebie lista zadań do wykonania, nie będziesz stresować się nadmiarem obowiązków, czy też chaosem, jaki możesz zastać po powrocie z kilkunastodniowego wolnego.

2. Nie wracaj do pracy od razu po wakacjach

Każdy z nas potrzebuje 12 dni na adaptację do powakacyjnej” rzeczywistości. Jeżeli przykładowo wrócisz z wakacji o 23:00 w niedzielę, a w poniedziałek o 8:00 musisz być już w pracy, z pewnością będzie Ci bardzo ciężko. Pierwszego dnia w pracy będziesz nie tylko zmęczony, ale i przytłoczony nadmiarem obowiązków, zarówno zawodowych, jak i tych, które musisz wykonać po powrocie do domu.

Warto więc dać sobie przynajmniej jeden dzień po powrocie z wakacji na zadbanie o bieżące sprawy domowe: zrobienie prania, posprzątanie w domu, zrobienie zakupów spożywczych, czy po prostu rozpakowanie walizki, odpoczynek i przystosowanie się do rzeczywistości pourlopowej.

3. Zorganizuj się

Wracając z urlopu, bardzo często mamy wrażenie, że czeka na nas ogromna lista obowiązków. Przez to nie wiemy, od czego zacząć, a tym samym wikłamy się w sidła prokrastynacji. Dlatego właśnie na pierwsze dni pracy po wakacjach warto mieć przygotowaną listę do wykonania, nadając konkretnym zadaniom priorytety i planując, od jakiej czynności zaczniemy.

4. Stopniowo zwiększaj tempo pracy

Oczywiście, żeby przystosować się do pracy po wakacjach, potrzeba nam czasu. Badania pokazują, że przystosowanie się po urlopie do pracy może zająć od kilku do nawet kilkunastu dni. Na pierwsze dni po powrocie z urlopu warto więc zaplanować sobie mniej angażujące czynności, sprawdzić korespondencję, czy porozmawiać ze współpracownikami i/lub osobami, które Cię zastępowały, by dowiedzieć się, co istotnego działo się podczas Twojej nieobecności.

Nie staraj się nadrabiać całego swojego urlopu w jeden dzień. Jeżeli czegoś nie wiesz lub potrzebujesz pomocy w jakimś zadaniu, poproś innych o pomoc. Stopniowo zwiększaj tempo pracy, ale nie nakładaj na siebie zbyt dużej presji. Z każdym dniem będziesz pracować szybciej, aż w końcu wpadniesz w rutynę sprzed wakacji.

5. Pamiętaj o przerwach

To normalne, że po urlopie trudniej będzie Ci się skupić i że możesz potrzebować więcej przerw. Pamiętaj więc o przerwach w pracy na zebranie myśli, wypicie kawy, czy zjedzenie obiadu. Jeżeli po powrocie z urlopu masz dużo rzeczy do nadrobienia, rozłóż zadania na cały tydzień. Nie bierz pracy do domu i nie zostawaj o godzinach. Pamiętaj o zachowaniu zasady work-life balance.

6. Bądź dla siebie wyrozumiały/a

Powrót do pracy z urlopu dla większości z nas nie jest prosty. Wszyscy zmagamy się z brakiem motywacji, trudnościami z koncentracją i nadmiernym stresem. Musimy jednak być dla siebie wyrozumiali i zrozumieć, że powrót do rzeczywistości zajmie nam trochę czasu i wręcz niemożliwe jest, by po dłuższych wakacjach od razu wskoczyć na wysokie obroty w życiu zawodowym.

Bardzo ważne jest również to, by nie mieć wyrzutów sumienia za to, że byliśmy na urlopie. Każdy z nas ma prawo do odpoczynku i każdy z nas powinien dbać o to, by regenerować swoje siły i dbać o swoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl