Męzczyzna typu biznesmen próbujący zachować work-life balance - wypoczywa w garniturze na ławce pod korporacją
Weronika Babiec

Jak zachować work-life balance?

Wiele osób ma poważny problem, by oddzielić życie prywatne od zawodowego. Efektem tego jest frustracja domowników, przemęczenie, poczucie wiecznego przebywania w pracy oraz szybkie wypalenie zawodowe. Aby zmienić ten niewłaściwy stan rzeczy, warto wdrożyć w swoim życiu formułę work-life balance.

Polacy zajmują 7. miejsce wśród najbardziej zapracowanych narodów 35 państw należących do OECD. Cyfryzacja pracy spowodowana pandemią koronawirusa i rozwijająca się technologia, dzięki której jesteśmy w stanie „być w pracy” niemal w każdym miejscu na świecie, przyczyniły się do tego, że utrzymanie work-life balance może wydawać nam się niemal niemożliwe. Czy w dzisiejszych czasach możliwe jest zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym?

Co to jest work-life balance?

Koncepcja work-life balance narodziła się na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Jej rozwój spowodowany był niezadowoleniem pracowników z warunków pracy. Wprowadzenie work-life balance miało pomóc w walce z wypaleniem zawodowym i pracoholizmem. Co to znaczy WLB? Definicja work-life balance mówi o tym, że jest to zachowywanie przez człowieka równowagi pomiędzy jego życiem prywatnym a zawodowym.

Koncepcja ta zakłada umiejętność połączenia obowiązków zawodowych z własnymi zainteresowaniami, ze znalezieniem czasu dla bliskich osób, z realizowaniem swojego hobby i rozwijaniem się w dziedzinach życia prywatnego. W uproszczeniu chodzi o to, by pracownicy mieli czas na wykonywanie obowiązków zawodowych oraz na realizowanie się w sferze prywatnej.

Co daje work-life balance? Utrzymanie równowagi między życiem prywatnym a pracą będzie mieć pozytywne skutki zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Pracownik, który dba o zachowanie work-life balance, odczuwa mniej stresu, ma lepsze samopoczucie i jest bardziej zadowolony ze swojej pracy. Co więcej, jest on bardziej zmotywowany do pracy, a tym samym wydajniejszy i efektywniejszy. Utrzymanie równowagi między pracą a życiem prywatnym zapobiega również wypaleniu zawodowemu oraz pracoholizmowi.

Wśród korzyści dla pracodawców wynikających z work-life balance wymienia się natomiast zwiększoną wydajność pracowników. Wypoczęty i usatysfakcjonowany pracownik jest bowiem w stanie wykonać więcej pracy w krótszym czasie. Co więcej, pracodawcy, którzy są zadowoleni z efektywności pracowników, nie muszą poświęcać czasu ani środków finansowych na rekrutację nowych osób.

Jak zadbać o work-life balance? Jak zachować prawidłowy balans między pracą a życiem osobistym?

Przede wszystkim brak umiejętności ustalania regularnych godzin pracy utrudnia zachowanie odpowiedniej równowagi między pracą a życiem prywatnym. W szczególności będzie to problematyczne dla osób, które pracują zdalnie lub prowadzą własną firmę. Wówczas może im wydawać się, że powinni być w pracy cały czas. Nie sprzyja temu również praca w domu, a tym bardziej posiadanie biura w tym samym miejscu, w którym spędzamy swój wolny czas. Wszystko to sprawia, że bardzo trudno jest nam realnie oderwać się od pracy.

Dlatego tak ważne jest ustalenie regularnych godzin pracy i ich skrupulatne przestrzeganie. W wyznaczonym na pracę czasie powinniśmy skupić się wyłącznie na obowiązkach zawodowych. Kiedy przyjdzie czas na zakończenie pracy, musimy nauczyć się zostawiać niedokończone obowiązki na kolejny dzień. Oczywiście w trakcie pracy nie powinniśmy zapominać o przerwach. Chwila przerwy na rozprostowanie nóg, wypicie kawy czy zjedzenie obiadu korzystanie wpłynie na nasze samopoczucie i motywację do pracy.

Kluczowe znaczenie w zachowaniu work-life balance ma również wyznaczanie priorytetów oraz granic. Ważne jest oszacowanie, ile mniej więcej pracy w ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie wykonać. Pomoże nam to uniknąć brania na siebie zbyt dużej ilości obowiązków, które następnie wymuszają na nas nadgodziny i pracowanie do późna. Jeżeli nie jesteśmy w stanie czegoś wykonać, nie bójmy się prosić innych o pomoc. Ogromną rolę odgrywa także asertywność i umiejętność mówienia nie” w sytuacjach, które przekraczają nasze realne możliwości.

Kolejnym przykładem work-life balance jest umiejętność wypoczynku. Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, z którego powinien korzystać. Niestety większość osób, mimo że bierze wolne, nie wie, jak nie myśleć o pracy na urlopie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z nas potrzebuje wolnego, by zregenerować swoje siły, spędzić czas z bliskimi, realizować hobby i po prostu odłączyć się od pracy. Efektywny wypoczynek sprawi, że wrócimy do pracy bardziej zmotywowani i pełni energii.

Utrzymanie work-life balance to również wyzwanie dla pracodawców  w jaki sposób pracodawca powinien dbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników? Przede wszystkim poprzez zapewnienie pracy zdalnej, elastycznych godzin pracy, możliwości odbywania przerw w pracy, oferowanie benefitów i zagwarantowanie ścieżek rozwoju czy udziału w szkoleniach poszerzających kompetencje i umiejętności pracowników.

Dyrektywa work-life balance – na czym polega, od kiedy wchodzi w życie?

Do 2 sierpnia 2022 roku państwa UE miały obowiązek wdrożyć dyrektywę unijną work-life balance. Celem wprowadzenia dyrektywy było m.in. unormowanie zagadnień dotyczących elastycznych warunków pracy, a także kwestii dotyczących urlopów.

Przepisy work-life balance zakładają bowiem zmiany w zakresie urlopu rodzicielskiego, a mianowicie jego wydłużenia. Dyrektywa wprowadza także urlop opiekuńczy wynoszący 5 dni oraz urlop w przypadku siły wyższej. Co więcej, osoby opiekujące się dzieckiem do 8. roku życia będą mogły wnioskować do pracodawcy o elastyczną organizację pracy.

Warto również wspomnieć o rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 21 stycznia 2021 roku, która zawiera zalecenia w sprawie projektu dyrektywy do bycia offline. Obecnie normą stało się to, że możemy połączyć się” z pracą z każdego miejsca na świecie. Celem wprowadzenia prawa do bycia offline ma być więc ochrona praw pracowników. Zgodnie z dyrektywą pracownik ma mieć prawo do zignorowania połączenia lub innej formy kontaktu związanej z obowiązkami zawodowymi w trakcie urlopu wypoczynkowego lub zwolnienia lekarskiego. Ma to pomóc pracownikom w nieangażowanie się w zajęcia związane z pracą poza czasem pracy, a tym samym w utrzymaniu work-life balance.

  1. Delecta, P. (2011). Work-life balance. International Journal of Current Research, 3, 4.
  2. Kalliath, T., Brough, P. (2015). Work–life balance: A review of the meaning of the balance construct. Journal of Management & Organization, 14.
  3. Kozłowska, A., Ratajczak, P. Ł. (2021). Dyrektywa o godzeniu ról zawodowych i rodzinnych – czy okaże się punktem zwrotnym dla polityki rodzinnej w Polsce?. Wrocław.
  4. Work-life balance: Tips to reclaim control, [online] https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/work-life-balance/art-20048134 [dostęp:] 17.11.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl