Szczęsliwa Koreanka praktykująca nunchi
Weronika Babiec

Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

Czym jest tajemnicze nunchi  element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?

 

Nunchi to swoisty element codziennego życia w Korei, przejawiający się zwłaszcza w wychowaniu dzieci w tym kraju. Jego celem jest zachowanie zdrowych relacji z innymi ludźmi. Nunchi nazywane jest strategią życia powiązaną z budowaniem i utrzymywaniem relacji z innymi. W Polsce z tym zjawiskiem spotykamy się stosunkowo rzadko.

Nunchi – co to jest?

Nunchi to koreańska filozofia, która jest silnie powiązana z budowaniem relacji. Według Euny Hong – autorki bestsellerowej książki Nunchi. Koreański sekret dobrych relacji z ludźmi” – nunchi polega na sztuce wyczuwania myśli oraz uczuć innych osób. W tradycji koreańskiej nunchi jest bardzo istotne w wychowywaniu dzieci. Koreańczycy rozpoczynają bowiem naukę nunchi już około 3. roku życia. Pomaga im to niejako ocenić, co myślą i co czują inni ludzie. Dzięki temu są w stanie adekwatnie zareagować na daną sytuację.

Nunchi bardzo często bywa nazywane częścią inteligencji emocjonalnej. Autorka książki wskazuje jednak na kilka istotnych różnic między nunchi a inteligencją emocjonalną. Przede wszystkim nunchi wiąże się z szybkością reakcji. Co więcej, inteligencja emocjonalna koncentruje się głównie na relacji z innymi, w nunchi zaś sytuacje rozpatrywane są w kontekście przestrzeni fizycznej, w której się rozgrywają.

Nunchi często zestawiane jest także z empatią, jednak w rzeczywistości jest to coś zupełnie innego. Empatia zakłada bowiem wczucie się w sytuację drugiej osoby. Nunchi z kolei jedynie ułatwia zachowanie dobrych i zdrowych relacji z wszystkimi osobami.

Nunchi – jakie są zasady?

W książce Euny Hong omówione zostało 8 zasad nunchi:

  1. Opróżnij umysł i pozbądź się uprzedzeń – chodzi o to, by przed wejściem w jakąkolwiek interakcję z drugą osobą oczyścić swój umysł i skupić się na chwili obecnej. Może pomóc w tym medytacja, joga czy pilates.
  2. Bądź świadom efektu obserwatora w momencie wejścia do pomieszczenia, zrozum, jaki wpływ wywierasz – zasady nunchi wskazują na to, by przed wejściem do pomieszczenia zatrzymać się w progu i poobserwować przebywających w danym pomieszczeniu ludzi.
  3. Jeśli właśnie wszedłeś do pokoju, pamiętaj, że wszyscy inni przebywają w nim dłużej od ciebie. Obserwuj ich, by zdobyć informacje – zasada ta skupia się na tym, by być elastycznym i dopasować się do osób przebywających w pomieszczeniu.
  4. Nigdy nie przepuszczaj okazji, żeby milczeć. Jeśli zaczekasz wystarczająco długo, usłyszysz odpowiedź na większość swoich pytań, nie wypowiadając ani słowa.
  5. Nunchi nie pozwala na lekceważenie manier i ogłady towarzyskiej – lekceważąc maniery, możemy bowiem postawić inną osobę w niekomfortowej sytuacji.
  6. Czytaj między wierszami. Ludzie nie zawsze mówią to, co myślą – i mają do tego prawo.
  7. Czasem skrzywdzenie kogoś przypadkiem jest gorsze, niż gdybyś to zrobił celowo.
  8. Bądź zwinny, bądź szybki – filozofia nunchi zwraca szczególną uwagę na to, by szybko zbierać dane, szybko przetwarzać zgromadzone informacje i jednocześnie szybko dostosowywać się do „pomieszczenia”, w którym się znajdujemy.

Nunchi – skąd pochodzi nazwa?

Nunchi to słowo, które po raz pierwszy pojawiło się w XVII wieku jako nunch’ui, co dosłownie oznaczało „siła oka/moc”. W dosłownym znaczeniu nunchi definiowane jest więc jako miara oka. Euny Hong pisze jednak, że nunchi bywa nazywane sztuką odczytywania myśli. Nazwa „nunchi” jest obecnie używana jako podstawa wielu powszechnych wyrażeń i idiomów w Korei. Przykładowo rodzice, którzy zwracają uwagę niegrzecznemu dziecku, używają określenia: „dlaczego nie masz w sobie nunchi?”.

  1. Matei, A. What is 'nunchi', the Korean secret to happiness?. Dostęp online: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2019/nov/11/what-is-nunchi-the-korean-secret-to-happiness [data: 22.02.2023].
  2. Rijn, H. i in. (2007). Three factors for contextmapping in East Asia: Trust, control and nunchi. CoDesign 2.
  3. Robertson, S. (2019). Korean Nunchi and Well-Being. Science, Religion & Culture 6(1).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl