Kobieta patrzy w lustro bez zadowolenia, krzywiąc się na widok swoich zmarszczek
Ewelina Sochacka

Stosowanie tego popularnego leku widać na twarzy. Czy zauważyłeś u siebie obwisłą skórę po semaglutydzie?

Ozempikowa twarz to termin określający częste skutki uboczne przyjmowania semaglutydu, czyli leku na cukrzycę typu 2 (Ozempic). Ostatnio preparat jest bardzo chętnie stosowany nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby, które zażywają go, żeby schudnąć, a nie są cukrzykami. Jak wygląda twarz po Ozempicu i czy można cofnąć skutki uboczne stosowania leku?

Ozempic to lek przepisywany w terapii cukrzycy typu 2 u dorosłych. Posiada również aprobatę Agencji ds. Żywności i Leków (FDA, ang. Food and Drug Administration) do stosowania w kontroli wagi u osób z nadwagą lub otyłością. Jest dostępny w postaci zastrzyków. Lekarze zalecają podawanie go podskórnie w okolicy uda, ramienia lub brzucha raz w tygodniu, zawsze tego samego dnia. Od pewnego czasu Ozempic stał się jednak modnym środkiem, który jest przyjmowany przez osoby chcące schudnąć. Wysoki popyt wśród osób, które używają go właśnie w tym celu, powoduje problemy z dostępnością leku w wielu krajach na całym świecie.

Ozempikowa twarz – czym właściwie jest?

Co to znaczy, że ktoś ma ozempikową twarz? W literaturze fachowej nie istnieje taka jednostka chorobowa, nie jest to również objaw, który został wpisany na listę skutków ubocznych stosowania semaglutydu. Skala zażywania tego preparatu jest jednak tak duża, że problem stał się zauważalny. Pierwszy raz tego określenia użył dermatolog gwiazd – dr Paul Jarrod Frank.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym jest semaglutyd, przeczytaj artykuł na DOZ.pl, gdzie nasz ekspert wyjaśnia, jak działa ten lek, jak wpływa na organizm i jak właściwie go zażywać.

W dużym uproszczeniu semaglutyd jest lekiem hipoglikemicznym. Reguluje poziom glukozy we krwi. Działa jako długotrwały i skuteczny agonista receptora glukagonopodobnego peptydu-1. Oznacza to, że po pierwsze człowiek czuje się pełniejszy po zjedzeniu posiłku, a po drugie lek opóźnia opróżnianie żołądka, dzięki czemu można nie odczuwać głodu i spożywać mniej kalorii.

Chociaż stosowanie leku Ozempic zgodnie z zaleceniem lekarza jest bezpieczne, może powodować szybką utratę wagi, często bardziej wyraźną na twarzy.
Obwisła skóra twarzy po stosowaniu Ozempicu
Skutki uboczne stosowania Ozempicu na schudnięcie – obwisła skóra twarzy

Jaką funkcję pełni tłuszcz na twarzy?

Tłuszcz na twarzy pełni funkcję ochronną, wpływa na estetykę i elastyczność skóry. Utrata masy ciała może powodować zmiany dermatologiczne i obkurczanie się skóry, ponieważ tłuszcz, który rozciąga i amortyzuje skórę, nie znajduje się już na swoim miejscu. Skóra twarzy traci również zdolność do „ściągania się” przy szybkiej utracie wagi. Wynika to z obniżonego poziomu elastyny i kolagenu, które są niezbędne dla zachowania integralności strukturalnej tkanek.

W rezultacie osoby przyjmujące Ozempic mogą zgłaszać następujące objawy, które są widoczne na twarzy:

  • wyraźne oznaki starzenia takie jak pogłębione zmarszczki mimiczne, bardziej widoczne bruzdy,
  • utrata tkanki tłuszczowej, co może prowadzić do wiotczenia skóry,
  • podskórnie wyczuwalna wolna przestrzeń między skórą a pozostałymi tkankami twarzy,
  • lipodystrofia, która wpływa na sposób gromadzenia i przechowywania tłuszczu przez organizm (polega na upośledzeniu i zaniku tkanki tłuszczowej na danym obszarze, a nawet na całym ciele).

Utrata tkanki tłuszczowej z twarzy jest bardzo częsta w przypadku każdej utraty wagi, zwłaszcza gdy jest ona znacząca (15% lub >20% masy ciała). Dlatego osoby, które tracą na wadze, mogą wyglądać na bardziej „pomarszczone” i starsze.

Czy można zapobiegać obwisłej skórze na twarzy po stosowaniu Ozempicu?

Jeśli pacjent przyjmuje Ozempic jako lek na receptę (jest diabetykiem, zdiagnozowano u niego poważną otyłość), może nie być w stanie zapobiec skutkom ubocznym widocznym na twarzy. Jeśli jednak są one powodem do niepokoju, złego samopoczucia, itp., lekarz może zalecić kilka z poniższych rozwiązań:

Sprawdź, jakie akcesoria kosmetyczne (rollery, masażery i inne) znajdziesz na DOZ.pl

Jeśli pacjent zdecyduje się przerwać przyjmowanie leku Ozempic, usunięcie leku z organizmu może zająć około 5 tygodni od przyjęcia ostatniej dawki.

  1. K. Vogel, ‘Ozempic Face’: What is it and What Can You Do About it?, [online] https://www.healthline.com/health-news/ozempic-face-what-is-it-and-what-can-you-do-about-it [dostęp:] 2.08.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl